• $16,6488
  • €17,6941
  • 981.949
  • 2554.08
13 Mayıs 2022 Cuma

2023 seçimlerinin anlamı

CHP'nin başını çektiği muhalefet koalisyonu için 2023 seçimleri iki anlama sahip. Birincisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı devirme hesabı. İkincisi, kendi aralarındaki "sen-ben" çekişmesinden kimin sıyrılacağı konusu.

Kaç gündür izliyoruz; "Kemalciler" ve "Ekremciler" kavgası bir türlü bitmedi. Kurt kanunu sanki, düşeni yemeye başlıyorlar. İmamoğlu'nun da ayağı sendeleyince yanında "gazeteci" diye götürdüğü kişiler bile son tekmeyi atmak için birbiriyle yarışmaya başladı.

Ne kadar acımasız bir ortama sahip olduklarını Can Ataklı anlatıyor; "30 yıldır gazeteciyim ne AK Parti ne Tayyip Erdoğan patronumu aratıp 'bu adamı işten atın' dedi. Ama CHP Genel Merkezi en az dört kez 'bu adamı işten atın' diye patronumu arattı."

Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde 6'lı masa etrafında birleşen partilerin yanı sıra sözde bu masaya karşı olan diğer muhalefet partileri de Erdoğan düşmanlığında-karşıtlığında birleşmiş durumda. HDP, Zafer Partisi, Memleket Partisi, Yeniden Refah Partisi...

Say say bitmiyor. Kimisi siyasi hesaplarla, kimisi vekaleten Erdoğan düşmanlığı içinde.

Ama hepsinin ortak noktası "çözüm" diye Erdoğan'ın devrilmesini gündemine almış olması ve seçmene bu vaatle gitmeleri.

Başka "çözüm"leri yok.

Ne Türkiye'nin geleceğine dair bir siyasi programları ne içinde yaşadığımız sorunların çözümüne ilişkin bir projeleri var.

O zaman bu "çözüm"ün adını doğru koyalım; muhalefetin Türkiye'yi durdurmanın dışında başka bir derdi, amacı, "çözüm"ü yok.

Zaten bugüne kadar da CHP ve başını çektiği ittifakın, işbaşına geldiğinde Türkiye'yi daha iyi bir yer yapacağına dair izlenimi kanaati, fikri olanı henüz görmedim. Daha iyi bir şeyler yapmaya geleceklerine dair muhalefete arka çıkan bir görüş, açıklama da okumadım, dinlemedim.

İçlerinden bir tek Ekrem İmamoğlu "her şey daha güzel" olacak söylemiyle işbaşına geldi. O da İstanbul'u batırarak, bu işlerin lafla, sloganla yürümeyeceğini herkese kanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yüzden olsa gerek "2023 seçimleri Tayyip Erdoğan için değil, Türkiye için önemli" deme gereğini duydu.

Erdoğan'ın o sözleri şöyleydi: "2023 seçimi AK Parti için, Tayyip Erdoğan için değil, Türkiye için önemlidir. Türkiye'nin gelişmekte olan ülke zincirini kırıp dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi 2023'te yapılacak tercihe bağlıdır."

Politikacıların "kariyer" hesabı-planı olur; liderlerin ise büyük davaları, hedefleri. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile diğer muhalefet partisi başkanlarını birbirinden ayıran kalın çizgi budur. CHP ve ortakları arasında süren 2023'te kimin aday olacağı kavgası aslında "uluslararası karar vericilerden" kimin vekalet alacağı kavgası, yarışıdır. Ne derseniz deyin; 2023 seçimleri, Türkiye'yi durdurmak için kariyer planlaması yapan belediye-parti başkanlarıyla, Türkiye'yi daha güçlü bir ülke yapma gayretinde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında geçecek. Hangi süslü sloganlarla süslerseniz süsleyin bu gerçeği değiştiremezsiniz!

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''