• $31,0199
  • €33,731
  • 2020.98
  • 9312.12
29 Nisan 2022 Cuma

Pençe serisi ve 40 yıl sonra gelen başarı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta başlattığı Pençe serisi operasyonlar terörü kaynağında yok etmeyi hedefliyor.

Terör örgütü PKK'yı imhayla karşı karşıya bırakan bu operasyonların ilki 27 Mayıs 2019'da başlatıldı. "Pençe-1" adı verilen harekatta, terör örgütünün Türkiye-İran-Irak sınırında bulunan "Hakurk" adı verilen üslenme bölgesi hedeflendi. Bu harekatta "terör örgütünce kullanılan mağara ve sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi" amaçlandı.

13 Temmuz 2019'da başlatılan "Pençe-2" operasyonuyla, Kuzey Irak'taki terör yuvalarına komando tugayları tarafından indirme yapıldı.

Bir buçuk ay sonra, 23 Ağustos 2019'da "Pençe-3" operasyonu başlatıldı. TSK, Uludere'nin karşısına denk gelen bölgede, örgütün "Sinat-Haftanin" adını verdiği terör kamplarını hedef aldı. Örgütün kullandığı sığınak ve mağaralar imha edildi.

15 Haziran 2020'de "Pençe-Kartal" ile çok kapsamlı bir operasyon başlatıldı. Sincar, Mahmur, Zap, Haftanin, Avaşin, Kandil, Darabi, Karaçok Dağı savaş uçakları tarafından vuruldu.

İki gün sonra, yani 17 Haziran 2020'de TSK "Pençe-Kaplan" harekâtına girişti. Haftanin kampının güney kesimlerine yönelik kara harekâtı yapıldı. MSB, 62 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda 500'den fazla hedefin imha edildiğini açıkladı.

10 Şubat 2021 "Pençe-Kartal-2" başladı. TSK, sınırdan 40 km içerideki, "erişilmez", "ulaşılmaz" sanılan örgütün Gara kampını hedef aldı.

24 Nisan 2021'de "Pençe-Şimşek" ve "Pençe-Yıldırım" operasyonları eşzamanlı olarak başladı. Çukurca'dan Dağlıca'ya uzanan hatta yer alan örgütün Metina, Avaşin-Basyan adını verdiği kamplar vuruldu.

En son "Pençe-Kilit" adı verilen operasyon ise 18 Nisan'da başladı. Örgütün stratejik üslenme alanlarından olan Zap, Metina, Avaşin-Basyan bölgeleri hedeflendi.

Pençe serisi operasyonlar, Kuzey Irak'ta terör örgütünü nefes alamaz duruma getirirken, TSK'nın sınır güvenliğini sağlamasını da beraberinde getirdi. Türkiye'yi hedef alan, teröre 40 yıldır kaynaklık eden bir alanda TSK alan hakimiyeti sağladı.

Terör örgütü yöneticilerinin "Zap'ı denetim altına almayı başarırlarsa Haftanin'den Hakurk'a kadar uzanan bölgedeki gerilla üslenmesini tümden ortadan kaldırmayı başarırlar" açıklamaları örgütün imha olmakla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. TSK, adım adım erişilmez sanılan Kuzey Irak'ın engebeli coğrafyasında hakimiyet kurarak Türkiye'ye dönük terör tehdidini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Bu amacına ulaşması için operasyonların kesintisiz olarak devam etmesi, örgüte yeniden toparlanma fırsatının tanınmaması gerekiyor. Türkiye, 40 yıl sonra başarılmaz denilen terörü bitirme noktasına geldi. Bu gerçeğin altını çizmek gerekiyor.

<p>Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinin Niagara ilçesinde yer alan Niagara şelaleleri

Niagara şelaleleri buz tuttu... ABD'de kutup soğukları yaşanıyor

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor