• $13,4633
  • €15,3669
  • 786.452
  • 2085.76
11 Ocak 2011 Salı

Sokaklardaki sempati ve saraylardaki ticaret

Kuveyt
Ana uçağıyla üç günlük Kuveyt ve Katar ziyareti, ticarette yeni eksen arayışının en çarpıcı hamlesiydi.

Başbakan, uçak havalandıktan sonra yanımıza gelerek kısa süre sohbet etti. Sorularımız vardı onları dönüş yoluna bıraktık. Erdoğan'ın kurmayları gezinin tamamen ekonomik amaçlı olduğunu vurguladılar. Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan bilgiler verdi. Bakan, gezinin yalnızca ticari amaçlı olduğunu, siyasi boyutunun bulunmadığını söyledi.

EN GENİŞ KATILIM
Çağlayan, 500'ün üzerinde işadamıyla bugüne dek yapılan en geniş katılımlı dış seyahat olduğunu vurguladı.
Çok ilginç bulduğum bir yöntemden bahseden Bakan, toplam 246 masada, ikişer Türk işadamının oturacağını, yanlarında Katarlı ve Kuveytli işadamlarının yer alacağını ve iş görüşmeleri gerçekleştireceklerini anlattı. Yani en az 2 bin görüşme yapılacak.
Gezide Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Enerji Bakanı Taner Yıldız da bulunuyor. Ağırlıklı olarak enerji yatırımları masaya yatırılıyor. Ana uçağında dikkatimi çekti, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da vardı. Ziyaretin ekonomik boyutunu rakamlarla ekonomi sayfamızda okuyabilirsiniz. Buradaki işadamları da gerçekten heyecanlılar. Global kriz sonrası uluslararası iş yapmak için bu temasın çok faydalı fırsatlar yaratacağını düşünüyorlar.

Kuveyt bugüne dek ihmal ettiğimiz ülke. Müteahhitlerimiz nedense buraya gelmemiş. Devlet 115 milyar dolarlık proje açıklamış. Bu bir dönüm noktası olabilir. Oysa Yunan şirketleri yol köprü yapıyor. Şehir şantiye gibi...

SIFIRDAN DEĞİL EKSİDEN
Enerji Bakanı Yıldız'a, 'Bugüne kadar niye yeterince buralara giremedik?' diye sordum. Açıklamasını aynen aktarıyorum: 'Sıfırdan değil, bazı ilişkilere eksiden başlıyoruz. Katar'ın şu anki Başbakan Yardımcısı dert yandı. 12 yıl önce Türkiye'ye gelmiş, bakanla görüşememiş, daire başkanını muhatap etmişler. Çekip gitmiş. Meclis'te isim vermeden söyledim, eski bir başbakan (Mesut Yılmaz) 'evet oldu' dedi.'

Taner Yıldız, '5 yılda yaklaşık 140 milyar dolar yatırım yapacak Kuveyt. Zamanlamamız iyi oldu. Siyaseten de daha güçlü geliyoruz Kuveyt'e' diye anlattı.

Kuveytliler hep Saddam yine işgal edecek korkusu yaşamış, Saddam asılınca bu bitmiş. Yine de askeri harcamaları yüksek. Sadece 4 bin kişilik ordusu var, askeri bütçe 7 milyar doları buluyor.

İlk durak olan Kuveyt'e indiğimizde iki büyük THY uçağı duruyordu. Yerli halkın yüzde 98'inin kamuda çalıştığı bu müreffeh ülkede iş yapmak isteyen Türk işadamları yoğun ilgi gösterdiler. Elbette uluslararası ekonomi, diplomatik ilişkilerle doğru orantılı gelişiyor. AK Parti hükümetinin izlediği dış politika çok tartışılıyor, zaman zaman eksen kayması eleştirileriyle karşılaşıyor. Gerçekten soğukkanlı diplomasi yerine kimi zaman duygusal refleksler verildiği söylenebilir.

POLİTİKANIN EKONOMİK DİLİ
Geleneksel Türk dış politikasının alışkın olmadığı yeni ilişkiler ve farklı söylemler söz konusu olabiliyor ancak bu gelişmelerin Türkiye'nin Ortadoğu'da, Körfez'de ve genel olarak Müslüman dünyada hem sempati yarattığı hem de ekonomik avantajlar oluşturduğu ortada. Kuveyt ve Katar o açıdan ilginç gözlemler yapma imkanı veriyor.
Başbakan Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin sokaklarında yarattığı sempatiyi, saraylarda Türk işadamlarının çıkarına havale etmeye çalışıyor.
Dünya ticaretinin ekseni kayıyor ve Türkiye kurulan yeni ekonomik düzende kendine yer arıyor.

Devam edeceğiz...

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi