• $15,9605
  • €17,0327
  • 949.14
  • 2380.9
8 Ekim 2011 Cumartesi

Sıfır sorundan savaşın eşiğine...

Evet, 'komşularla sıfır sorundan, neredeyse çatışma çizgisine' nasıl gelindi?
Komşularımız...
Sadece Suriye değil, İran'la da limonileştik...
Yunanistan ile Akdeniz'de doğalgaz arama çekişmesine girdik, savaş gemileri sıcak sularda dolaşıyor.
İsrail'le gerginliğin boyutu malum. 
Füze radar sistemini kurmayı kabul edince Rusya'nın Ankara'ya bakışı da değişti.
Dış politikada neler oluyor?
Herkes gibi ben de merak ediyordum. Önceki gün, 'stratejik derinlik' fikrinin mimarı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla yaklaşık üç saat bunları konuştuk. Hoca, diğer ülkelerle yapılan ikili görüşmelerle ilgili bölümlere 'yazılmasın' ricasında bulunup, fotoğrafın bütününü gösterecek bilgilendirmeleri samimiyetle yaptı.

'SURİYE'DE İÇ SAVAŞTAN ÇOK KORKUYORUZ'
Bakan, Arap baharında oynadığımız rolü ve daha genel anlamda dış politikamızın bugünkü halini şöyle özetledi:
'Türkiye, Batı blokunda yer alıyor ama objektif ülke olarak algılanıyor.'
Burada, Batılı ülkelerin hangi çıkarları gözeterek hamle yaptıklarını 'yazılmamak kaydıyla' isim isim anlattı, Ankara'nın nasıl ayrıştığını da...
Uluslararası arenadaki ABD-AB rekabetinin ince kodlarını bizimle paylaştı, AB içinde de Almanya'ya karşı Fransa-İngiltere blokunun mücadelesini gözler önüne serdi.
Ankara, Suriye'deki iç savaştan ve özellikle mezhep çatışmasından derin kaygı duyuyor. Aktif rol oynamanın arkasında biraz bu korku yatıyor. 

ESAD, SADDAM VE KADDAFİ'DEN FARKLI
Davutoğlu, Esad'ı Saddam, Kaddafi ve Mübarek'ten ayırıyor. 'Esad'ın halka yakın tarafı vardı' derken, beraber yaşadığı tecrübeleri aktardı. Tarih tarih Esad'la yapılan görüşmelerin perde arkasını sıralayıp, Suriye liderinin iyi niyetinin sorgulanır hale nasıl geldiğini gösterdi. Esad, 'Bir haftada bastıracağım' duygusuyla protesto gösterilerini küçümsemiş. 'Reform motivasyonundan güvenlik paranoyasına kaydığı' düşünülüyor. Davutoğlu, Türkiye'yi zor duruma düşürmek için Suriye rejiminin nasıl kara propaganda yaptığını ayrıntılarıyla takip etmiş.

NE OLDU DA BURALARA GELİNDİ?
Bakan, Ankara-Şam hattının nasıl koptuğunu şu şekilde analiz etti:
'Söylenebilecek her şeyi söyledik. Yapılacak her şeyi yaptık. Yeterince bekledik. Biz de bölgenin insanıyız. Suriye'de çok tanıdıklarımız var. Devlet olarak oradaki her şey bizi ilgilendirir. İstihbarat anlamında çok güçlüyüz. İlkesel siyaset yapıyoruz. Ortadoğu'da rejimlerin değil halkların yanındayız. Türkiye olarak özel sorumluluğumuz var. Kaçamayız.'

'NE GÜZELDİ SIFIR SORUN'
İki gün önce CHP lideri Kılıçdaroğlu'yla görüşmüştü. Dün de BDP heyetiyle. Kılıçdaroğlu'nun 'Ne güzeldi komşularla sıfır sorun' dediğini duymuştuk. Davutoğlu güldü, 'Şimdi herkes sıfır soruncu oldu.'
İşin şakası bu. Peki Suriye muhalefetini biz niye Türkiye'de topluyoruz?
Bu soruyu da şöyle yanıtladı Bakan:
'Biz o hatayı Irak'ta yaptık. Muhalefet partileri başka ülkelerde toplandı. Suriye muhalefetinin başka ülkelerde toplanmasındansa Türkiye'de toplanmasını tercih ediyoruz.'

TÜRKİYE NASIL YÜKSELİYOR?
İlgi çekici bir analizi oldu Davutoğlu'nun. Türkiye'nin Arap ülkelerinde nasıl yükseldiğini üç maddeyle sıraladı. Bunlar sırasıyla 'güçlenen demokrasi', 'yükselen ekonomi' ve 'İsrail'in yanlışlarına karşı yapılan itiraz'.
Gerginlik olarak görünen karşılıklı restleşmeleri de şu prensiple açıkladı:
'Karşı taraf güç projeksiyonu koyarsa biz de güç projeksiyonu koyarız.'

DIŞ POLİTİKAYA UYGUN YENİ DEVLET KONSEPTİ
Uygulanan yeni diplomasi normlarının devlet içinde de dönüşüme yol açtığını belirten Bakan Davutoğlu MİT'e Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç'in atanmasını bu çerçevede yorumluyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de aktif politika ve uluslararası sulardaki operasyonel hareketler nedeniyle asli sorumluluk alanlarında yoğunlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TENZİLE ERDOĞAN'A ALLAH'TAN RAHMET
Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan, dün hayatını kaybetti. Başbakan'ın ölüm hakkındaki düşüncelerini, bir yurtdışı seyahatte Necmettin Erbakan'ın eşinin vefat ettiği gün kendisinden dinlemiştim. O günkü sözleri gerçekten hayat dersi niteliğindeydi. Tenzile Erdoğan'a Allah'tan rahmet, Başbakan Erdoğan'a ve ailesine başsağlığı ve sabır dilerim.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor