• $13,464
  • €15,3834
  • 786.529
  • 2085.76
8 Ocak 2011 Cumartesi

Kim ne zaman yükseliyor kim nasıl düşüyor?

En son yapılan kamuoyu yoklaması üzerinden Türkiye'de siyasal durum incelememizi bugün farklı bir açıdan sürdürelim. Politik hayatın ana aktörlerinin yükseliş ve iniş trendlerine bakarak, siyasetin barometresini çıkaralım. Yine mümkün olduğunca rakamlardan uzak durarak toplumsal analizlere göz atalım. Böylece seçimlere altı ay kala sandık sonucuna tesir edecek faktörlere mercek tutmuş olacağız. Elimizde MetroPOLL'ün aralık ayı raporu, ben sordum şirketin genel müdürü Prof. Dr. Özer Sencar yanıtladı. Bakın AKP; CHP ve MHP ne zaman yükseliyor, nasıl düşüyorlar?


YAŞ KRİZİ AKP'Yİ UÇURDU
Aylar boyunca AKP'nin aldığı oy oranlarına baktık. Zirveyi ağustos ayında görmüşler. Hoca'nın yorumu:

'Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı atamalarıyla ilgili tartışmalar AKP'nin oylarını tavana vurdurdu. Referandumda da bunun etkisi görüldü. Ölçümlerimize göre o kriz yaşanmasaydı 12 Eylül referandumunda yüzde 52 evet-yüzde 48 hayır çıkacaktı.'

İlginç değil mi?
Bence doğru. 27 Nisan e-muhtırasında da aynısı olmuş, AKP 22 Temmuz seçimlerinde yaklaşık 9-10 puanlık fazladan oy toplamıştı. Ergenekon ve Balyoz tartışmalarıyla askerle ilgili konular genellikle AKP'ye oy getiriyor.

CHP'LİLER KILIÇDAROĞLU'NUN BACAĞINA KURŞUN SIKTILAR
Kamuoyu yoklamaları CHP'nin 25-30 bandında gezindiğini gösteriyor. Kılıçdaroğlu'nun ilk geldiği dönemde 32-33'ler görülmüş. Dürüst lider imajı sempatiyi artırmış. Sonra Profesör Sencar'ın yorumuyla 'CHP'liler kendi kendilerine Kılıçdaroğlu'nun itibarını ve iktidarını sarstılar. Baykal'ın ve Önder Sav'ın sözleri, bazı milletvekillerinin çıkışları karizmayı olumsuz etkiledi. O zaman trend aşağıya döndü. Şimdi tekrar yukarıya bakıyor. 35'lere ulaşmak için yoğun çalışma gerek.'


KÜRT KONUSUNA GİRMİYOR, DOĞRU YAPIYOR
Kılıçdaroğlu için çok konuşuluyor ya 'Kürt konusuna girmiyor, Alevi meselelerinden bahsetmiyor' diye...

Araştırmalar bunun siyaseten doğru bir tavır olduğunu gösteriyor. Kamuoyu yoklamaları ışığında bu bilgileri analiz eden Sencar Hoca, 'Kılıçdaroğlu Kürt ve Alevi konularına doğrudan girmeyerek doğru olanı yapıyor. Kürt seçmenden oy çekme potansiyeli zaten düşük, böylece Türk seçmenleri kaybetme riskinden kurtuluyor' dedi.

MHP'Yİ YÜKSELTEN SÖYLEM...
Bu haftaki yazılarımızda yer vermiştik, Güneydoğu sorunu gündemde kaldıkça, PKK-BDP-DTK çizgisi kışkırtıcı bir dil kullandıkça tepki oyları MHP'de toplanıyor. Ay ay yapılan kamuoyu yoklamalarında bu görülüyor. Özellikle gençlerin, ilk kez oy kullanacakların arasında MHP öne çıkıyor.

MHP, daha fazla büyümek ve kitleselleşebilmek için büyük şehirlerde taraftar toplamalı. Yeni tür bir milliyetçilik doğdu, büyük kentlerde üniter yapının geleceğinden endişe eden kesimler arasında... Onlar siyasette sözcülerini arıyor.

TOPLUMUN YÜZDE 40'I YÜZER-GEZER
Sohbetimizin sonuna doğru Hoca'ya 'Peki toplum oy verirken, siyasal tercihlerde bulunurken neye bakıyor?' diye sordum. Onca yılın tecrübe ve birikimiyle çarpıcı bir değerlendirme yaptı. Şöyle:

'En önemlisi, halkın büyük bölümü şu andaki yaşam standardının ve biçiminin bozulmasını istemiyor. İstikrar arayışı dediğimiz bu. Ölçümler, toplumun yüzde 40'ının siyasal angajman açısından tamamen free (özgür-serbest) olduğunu gösteriyor. Yani bunlar yüzer-gezer... Erdoğan'ın söylemlerinde zaman zaman görülen değişiklikler o kesimin trendlerindeki farklılaşmayla ilgili. Erdoğan sürekli ölçtürüyor, ona göre esnek politikalar uyguluyor. Rakiplerinin de bunu yapması gerek.'

İşte böyle. Barometre bunları gösteriyor. Haziran ayına kadar yaşayacağımız bütün olayların arka planında biraz da siyasi planlamalar yatabilir.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi