• $13,4075
  • €15,2039
  • 792.46
  • 2014.21
24 Ocak 2011 Pazartesi

Kılıçdaroğlu'ndan yüzde 37 yasağı

Yeni yıla girerken peş peşe üç yazımda siyasetin 2011 yılı falına bakmıştım. Bazı görüşmeler sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi, CHP ve MHP'nin haziran seçimine yönelik stratejilerini işlemiştim. 'Başbakan yüzde 50 hedefini kendisine koydu, CHP'de ikinci adam Gürsel Tekin yüzde 37 iddiasında bulundu, Bahçeli en az yüzde 17 alacaklarını düşünüyor' temalarını işlemiştim. Bu rakamların siyasetin gündemine oturduğunu gördük. 
CHP'de ise son bir haftada ilginç bir gelişme yaşandı. Gürsel Tekin'in bazılarına hayli iddialı gelse de yüzde 37 çıtası koyması parti içinde ters bir etkiyle de karşılaşmış. Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu ortamda, kurmay ekipten itirazlar yükselmiş. Buna göre, 'Yüzde 37 tek başına iktidar getirmez. AKP'nin yüzde 40 bandında olacağı bir parlamento aritmetiğinde biz koalisyona mahkum kalırız' denilmiş.
Gelelim bununla bağlantılı diğer meseleye...
Gürsel Tekin'in çeşitli açıklamalarının, kimi medya organlarında biraz da çarpıtılarak önce 'MHP ile koalisyon kurarız' şeklinde, ardından da 'Gerekirse AKP ile de hükümet oluruz' tarzında yayımlanması tartışmalara tuz biber ekmiş.
Ve duruma CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu el koymuş. Gürsel Tekin dahil olmak üzere genel başkan yardımcılarına 'Bizim hedefimiz en az yüzde 40 oy almak ve tek başına iktidar olmak. Kimse 40'ın altını telaffuz etmesin. Başka bir söylemde bulunmayalım' talimatını vermiş. Akabinde de 'Ne MHP, ne de AKP; kimseyle koalisyon için bir yorum yapmayalım, zararımıza oluyor' demiş.
Bence de koalisyon söylentileri CHP'ye olduğu gibi MHP'ye de hasar veriyor.

HEDEF GERÇEKÇİ Mİ?
Şahsen Gürsel Tekin'in yorumlarını 'gerçekçi bir hedefleme' olarak görüyorum. Sevdiğim laflardandır; 'Problem, bulunduğumuz yer ve ulaşmak istediğimiz yer arasındaki boşluğa köprü kurmaktır.'
Herhalde Tekin, onca yılın tecrübesiyle partisinin durumunu ve potansiyelini görüyordur. Anladığım, CHP'yi buldukları yer ile götürmek istedikleri nokta arasında nereye ve nasıl bir köprü kuracaklarında iş düğümleniyor. Bunun için de rotayı nasıl hesaplayacakları merak ediliyor. 
Modern işletme kitaplarının hepsinde 'en sağlıklı hedefleme, gerçekleştirilebilir olandır' yazar. Stratejik düşünce realistik hedeflemeyi mecbur eder.
Siyasette de aynısı geçerli, ulaşılabilir bir hedef ortaya koyarsanız teşkilatınız inandırıcı bulur ve motive olur.
Birkaç gün önce Gürsel Tekin Erzurum'dan aradığında, sesi coşkuluydu. Gördükleri ilgiden memnundu. Bu bile tek başına önemlidir, CHP nihayet sokağa çıktı, Anadolu'ya gitmeye başladı. En önemli rakipleri AKP ile böylesi bir rekabete girişmiş olmaları siyasete hareket getiriyor. İş ki; uzun soluklu olsun.

TÜSİAD'DA KONUŞACAK, ABD'YE GİDECEK
İlginç bir durum, Başbakan'ın yüzde 50 almayı hedeflemesi hiç şaşırtıcı gelmedi. Çok haber oldu, fazlasıyla alıntılandı ama kimse 'olur mu canım' demedi. Performansınız, koyduğunuz çıtayla ilgili bir algı yaratıyor, orası kesin.
CHP'ye dönelim...
Önceki gün Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ziyaretimize geldi. İki soru sordum; 'Kılıçdaroğlu TÜSİAD'da konuşacak mı, seçim öncesi ABD'ye gidecek mi?'
TÜSİAD'la CHP arasında bir iletişim kuruldu, o işliyor. Umut Oran, 'Martta genel başkanımız TÜSİAD'da konuşacak' dedi. Washington seyahatini de doğruladı: 'Evet planlanıyor. Önce Türkiye'de Hillary Clinton'la bir görüşme yapılacak. Hemen ardından biz bir ekiple ABD'ye gideceğiz. Daha sonra da genel başkan Washington temasları yapacak.'
Umut Oran'ın verdiği bilgiye göre bu ziyaret seçimlerden önce gerçekleşecek. Hatta Avrupa Birliği üyesi iki ülkeye şubat ve martta iki ayrı gezi düzenleniyormuş.
İşte böyle, Türkiye seçim havasına girmiş durumda. Sevindirici olan, güçlü ve yine favori bir sağ iktidara karşı kendini toparlamaya çalışan ve iyi gayret gösteren bir ana muhalefetin rekabet sahasına inmesidir.

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında