• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
01 Mayıs 2011 Pazar

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yeni anayasa formülü: Elbirliğiyle yaparız

HATAY
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimden hemen sonra Meclis'e girecek partilerle uzlaşı halinde yeni anayasa çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.
Kılıçdaroğlu'nun bu önemli açıklaması, miting için Hatay'a uçarken, 'Yeni anayasa önceliğiniz mi?' soruma verdiği yanıtla geldi.
Özel uçakta üç gazeteciydik.
'Yeni anayasa Türkiye'nin ihtiyacı, bu başarılabilecek mi?' diye söze girdim. Hiç tahmin etmediğim şekilde umutluydu. Siyaset gündemini değiştirecek sözleri şöyle:
'Anayasayı değiştiririz.
Komisyon kurulur. Her parti ikişer üye verir. Tartışırız. Erdoğan iyi niyetliyse biz ve diğer partiler elbirliğiyle yaparız. Biz varız.'
'GEÇMİŞTE HATA YAPTIK'
Kılıçdaroğlu, daha önce Meclis'teki komisyona üye vermeyerek CHP'nin hata yaptığını düşünüyor; 'Geçmişteki hatamız komisyona üye vermemektir. Oyun dışında kalamayız artık' diyen Kılıçdaroğlu, çerçeveyi de şöyle çizdi:
'İlk üç madde değişmez. Sadece cümle bozukluğu varsa düzeltilir. Cumhuriyetin temel nitelikleri korunur. Bizim milletvekili yemini bozuk mesela, başı sonu belli değil.
Yeni anayasayla parlamentoyu güçlendirip, cumhurbaşkanı yetkilerini azaltmamız lazım. Bunun gibi belli konularda uzlaşırız.'
'20 BİN GÖNÜLLÜMÜZ VAR'
Demek ki haziran seçiminden sonra parlamento aritmetiği nasıl olursa olsun yeni anayasa işbirliğini göreceğiz.
Şimdi gelelim Hatay yolunda uçaktaki diğer notlara ve miting izlenimlerine...
Kemal Bey lider olarak vites yükseltiyor ama acaba teşkilat ayak uyduruyor mu? Bu konudaki eleştirileri, 'Teşkilatlar daha çok çalışmalı, özellikle kararsız kesimi ikna için, 'Kadıköy'de 500 bin iyi eğitimli vatandaş sandığa gitmiyor' bunun gibi' diyerek ekliyor: 'Ayrıca 20 bin gönüllümüz var örgüt dışında. Gönüllüler merkezlerimizde çalışıyorlar, ağırlıklı olarak gençler ve kadınlar.'
BAHÇELİ HAKLI
MHP'de istifayla sonuçlanan kaset olayı... İşte Kemal Bey'in yorumu:
'Yazık. Medya ters sorgulama yapmalı. Kim çekti, kim servis etti? Bahçeli güzel söylemiş, failler ortaya çıkmazsa sorumlu AKP'dir. Baykal da aynısını söylemişti.'
EŞİ, CİHANER İÇİN ELEŞTİRMİŞ
81 ilde miting düzenleyecek. Acaba kaç oy alacak? Şöyle konuştu:
'İktidara gelmeye kararlıyım. Zor gibi görünüyor ama kararlıyım.'
Önceki gün bir bayan 'Kravat takınız' demiş, her gittiği yerde de kasketi vatandaşlar getiriyormuş. Kıyafet konusunda eşi Sevim Hanım zaman zaman eleştiriyormuş. Cihaner'in listede olmadığını öğrenince de tepki göstermiş. 'Listede olmalıydı' demiş.
TRT'YE ÇIKIYOR
Uçakta, sunucusu Barış Kaya şeker verdi, ses tellerine iyi geliyormuş.
Sordum, seçim döneminde TRT'ye çıkacakmış. Ağır eleştirdiği hükümete yakın medyadan gazetecileri gezilerine çağıracakmış. 'Doğru yaparsınız' dedik.
'AKP medyasından hiçbir projemize destek gelmedi. Önyargıyı kıramıyoruz' sözleriyle yakınıyor. Küfür iddialarına çok üzülmüş. 'Annesine küfrettiğimi söylüyorlar, insaf.
Hiç hak etmediğim, aklımın ucundan geçmeyen bir konuda anneleri siyasete alet etmesi. En çok buna üzüldüm. İnsanda biraz ahlak olur' diyor.
'Siz de ağır konuşuyorsunuz, o sizin en çok hangi eleştirinizden etkilendi' deyince 'Kalpazan sözünden çok rahatsız oldu. Mahkemeye verdi. Oysa bunu söyleyen savcı. Akbil olayı'  yanıtını verdi.
Başbakanı ve AKP'yi 'Artık statükocu oldular' eleştirileriyle vuruyor. 'Değişimi, özgürlüğü savunan parti CHP, direnen AKP. Batı bunu gördü, vatandaş da anlayacak' iddiasında.
TARAF DAHİL MERKEZ MEDYA
'AKP kendi devletini kurdu' dedi.
'35. maddeyi gelin değiştirelim dedik. Yanaşmadılar' diye sözlerini sürdürdü. Şöyle bir soru yönelttik kendisine: 'Ordunun siyasetten çekilmesinde AKP'nin rolü ne oldu?'
İşte yanıtı:
'Askerin siyasete girmesine öteden beri karşıyım. Artık olmaz.  Merkez medyanın büyük payı var.  Taraf dahil. Taraf'ı yandaş gazete olarak görmüyorum. İnandıklarını yazıyorlar.'
GENÇLER BEDELLİYE HAZIR MISINIZ?
Ve Hatay'dayız. Uğur Mumcu Meydanı'na giderken caddelerden, balkonlardan yoğun ilgi, coşku var. Hoparlörden 'Gençler bedelliye hazır mısınız, 13 Haziran'da çıkıyor' anonsu yapılıyor. Kılıçdaroğlu, tablodan memnun. 'Bu kez 5 vekil çıkarırız' iddiasında. Meydan da dolu. Cadde ve balkonlardan destek çok iyi. Ne dediği ise haberimizde... Kılıçdaroğlu sonra Suriye sınırına dek bütün ilçeleri ziyaret etti.

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rusya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi