• $17,9624
  • €18,3411
  • 1027.13
  • 2869.51
20 Eylül 2010 Pazartesi

İşsizler ve kadınlar AKP'ye okumuşlar CHP'ye oy verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum sonucunu analiz ederken ulaştığı çarpıcı sonuçları açıkladı. İki gün önce Brüksel'den gelen CHP lideri, dün Almanya'ya giderken sorularımızı yanıtladı. Kılıçdaroğlu ile THY tarifeli uçağıyla Berlin yolunda sohbet ettik.
12 Eylül referandumunda partisinin performansını il ve ilçe bazında Türkiye çapında masaya yatırdıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, 'AKP kıyılara doğru, CHP de Anadolu'ya doğru yayılıyor' dedi. Önceki gün uzman bir ekiple partide yaptıkları çalışma hakkında bilgi veren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
'Biz yüzde 32 bandına oturduk. Referandumdaki sonuç da bu. 35-40 bandına taşımak ve onu da aşmak zorundayız. Sorunlu alanlar var, kadınlar ve işsizler AKP'ye, okumuş kesim CHP'ye oy veriyor. Bir de çok görünmedi ama güçlü olduğumuz bölgelerde katılım düşüklüğü yaşandı, hepsini inceletiyorum. Potansiyelimizin yüksek olduğu yerler var, Bursa'ya baktırıyorum, niçin İzmir gibi olmasın? Halbuki çok benziyor.'

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİNİN ZAMANI DEĞİL
CHP liderine son günlerin sıcak tartışma konusu kurultay taleplerini de sorduk. Yaşananlardan rahatsız olduğu her halinden belli olan Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeyi yaptı:
'Değiştireceğiz tabii tüzüğü, ben de istiyorum. Ama kurultay gerekiyor, onun da zamanı değil. Şu aşamada uygun değil. Tüzüğe gelene kadar önce yapılacak işler var.'

BAYKAL'A SİTEM
Sözün burasında Deniz Baykal'ın sözlerini hatırlattığımızda eski genel başkana sitem geldi, şöyle:
'Niye medya üzerinden? Uygun zeminleri var, yüz yüze konuşabilirdik. Bir randevu talebi olabilirdi. Görüşlerini doğrudan bize aktarsaydı, dinlerdim. Bire bir konuşsaydık.'

PARTİ YÖNETİMİNE KONUŞMA YASAĞI
Sonra da Baykal'la girilen polemikten memnuniyetsizliğini belirtip, parti yönetimini uyardığını açıkladı. İki eliyle 'stop-bitti' işareti yaptı ve şunu söyledi:
'Dün arkadaşları uyardım. Kimse konuşmasın. Deniz Bey, eski genel başkanımızdır söyler, siz yanıt vermeyin. Ben Brüksel'de delege karar verir demiştim, döndüm ooo kimler neler demiş. Artık kimse konuşmayacak. Dün bitti.'

KULLANILMAYAN OYUN HESABI
Kemal Bey referandum analizini yaparken kendisinin oy kullanamamasının olumsuz algılandığının ortaya çıktığının altını çizdi. İşin peşini bırakmayacağını şu değerlendirmesiyle anladık:
'Olayı öğrendiğimde milletvekili olarak oy kullanabileceğim söylendi. Bir avukat arkadaş rapor hazırladı, onun detaylarına baktırıyorum. Kim kime haber vermiş hepsini incelettiriyorum. Muhtarla da konuşulacak. Burada hükümetin bir şeyi var ama biz kendi eksikliğimizi bulacağız. İsa'yı (milletvekili İsa Gök) YSK'ya yollamıştım, meğer seçmen kütüğünden silinmişiz. Bakacağız bakalım kim sorumlu.'

DERVİŞ SÜRPRİZİ
CHP önümüzdeki günlerde ekonomi açılımını İstanbul'da başlatacak. Berlin yolunda bunu da konuştuk, iş dünyasının beklentisinin farkında. Şu anda çalışmalar partide sürüyor.
CHP lideri bu raporu Kemal Derviş'e de yollayacaklarını ve düşüncelerini alacaklarını söyledi.
Geziden kısa notlara gelince... Berlin ziyareti sırasında, Haluk Koç, Gülsün Bilgehan ve Ali Kılıç, Kılıçdaroğlu'na eşlik ediyor. Kemal Bey Atatürk'ün de kaldığı Adlon Otel'de ve aynı odada istirahat etti, sosyal demokrasinin efsane ismi Willy Brandt'ın mezarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'nu havaalanında karşılayan Büyükelçi Ahmet Acet heyete, rezidansta yemek verdi. Türkiye Halk Dernekleri Federasyonu'nun toplantısı sırasında zenne sahneye çıkınca Kılıçdaroğlu salondan ayrılmayı tercih etti.

AVRUPA'YA İKİNCİ TUR MUHAFAZAKARLARA
Halkoylamasından hemen sonra yurtdışı seyahatlere başlayan CHP Genel Başkanı, yakında AB'ye ikinci tur temas trafiği düzenleyeceğini ve bu kez liberallerle muhafazakarları ziyaret edeceğini açıkladı. Kılıçdaroğlu aşamalı üyelik söylentilerini de net biçimde yalanladı; 'tam üyelik dışında tüm tekliflere kapalıyız' dedi.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?