• $13,5481
  • €15,3457
  • 789.709
  • 1979.83
7 Ocak 2011 Cuma

Erdoğan'ın yüzde 50 formülü CHP'nin yüzde 35 potansiyeli

Elimizde dün açıklanmış, en son 'siyasal durum araştırması'. Sayfa sayfa, satır satır irdeliyoruz.

Adeta '2011'in işaret fişeği'...

Hafta başındaki üç ayrı yazımda ele aldığım AKP, CHP ve MHP'nin 2011 yılı stratejileriyle ilgili ortaya ne çıkacak merakıyla bakıyorum.

Araştırmayı yapan Metropoll şirketinin genel müdürü ve ekibinin başkanı Prof. Dr. Özer Sencar yanımda. Sorularımı yanıtlıyor.

Rakamlardan ziyade perde arkasını merak ediyorum. 

Siyasetin kodlarını çözmek, lider taktiklerini ve düşünce sistematiğini anlamak derdindeyim.

Araştırmayı yapan ekipte, Sencar'ın yanı sıra iki profesör daha var: İhsan Dağı ve Doğu Ergil. İki de doktor: Sıtkı Yıldız ve Vahap Coşkun. Kamuoyu yoklaması aralık ayında yapıldı. Bugünkü tabloyu görüyoruz ancak ben üst üste iki yazıyla gelecek altı aydaki muhtemel değişiklikleri aktarmaya niyetliyim.

AKP KİMLERLE İTTİFAK YAPAR?
Pazartesi günü, Erdoğan'ın haziran seçimlerinde yüzde 50 hedefi koyduğunu yazmıştım. Evet bu, Erdoğan'ın kurmaylarına verdiği talimat ve teşkilatlarına gösterdiği hedef. Profesör Sencar da işaretleri bu doğrultuda yorumluyor: 'Başbakan yüzde 50'ye kilitlenmiş durumda' diyor.

37 olan AKP'nin oy yüzdesi, kararsızlar dağıtıldıktan sonra 45 bandına doğru tırmanıyor.

Sencar'a göre Başbakan, aradaki beş puanlık farkı kapatmak için bazı MHP'lileri, mesela Ramiz Ongun gibi sembol isimleri, Avrupa'dan eski ülkücüleri de aday yapacak.
Büyük Birlik Partisi'yle ve HAS Parti'yle de işbirliği gündemde. Onlara belli sayıda milletvekilliği verecek. Hatta, BDP'nin dışında kalan, terörle arasına mesafe koyan Kürt siyasetçileri ve oluşumları saflarına katacak. Böylece 'her iki seçmenden birisinin oyu' amacına ulaşmayı deneyecek. Bu baraj, ister 2012'de isterse 2014'te yapılsın, Köşk yarışı için bir eşik niteliğinde...

Sencar'a ek yapayım, Erdoğan üç-dört flaş isimle de görüşüp milletvekilliği kapılarını açacak. Ertuğrul Günay ve Zafer Çağlayan modelinde olduğu gibi...

İktidarın kendine koyduğu çıta ve ona ulaşmak için yapmayı düşündüğü hamleler böyle.

CHP BUGÜN 30'LARDA
Ana muhalefet ne durumda? Sencar CHP'nin, kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 30 seviyesinde olduğunu belirtiyor. Gürsel Tekin bana 'yüzde 37 alacağız' iddiasında bulunmuştu. Sencar, '5-6 puan daha rahatlıkla alabilirler' diyor. 'Nasıl?' sorusuna karşılık şu değerlendirmeyi yapıyor:

'İstanbul modeliyle. Yerel seçimlerde Kılıçdaroğlu-Tekin işbirliği gibi çalışırlar, bunu Türkiye'nin tamamına olmasa bile önemli bölümüne yaygınlaştırabilirlerse başarırlar. Gürsel Tekin, İstanbul'da Tayyip Erdoğan'ı taklit etti, iş yaptı. Sırıtmadı çünkü o da tabandan geliyor, halka yakın siyaset yapıyor.'

CHP bir ara daha yüksekmiş. AKP, CHP ve MHP'nin son dönemde ne zaman yükselip düştüğünü yarına olay olay aktaracağım. Yani siyasetin barometresini yazacağız.

MHP HEDEF TAHTASINDA
Milliyetçi Hareket Partisi, son araştırmada yüzde 11.5 görünüyor. Kararsızların dağıtılması halinde bu rakam 14'e yaklaşıyor. Erdoğan'a yakın araştırma şirketlerinin yöneticilerine sorduğum zaman MHP'nin baraj sorunu yaşamayacağını söylediler. Özellikle terör, Güneydoğu'daki kışkırtıcı söylemler MHP'nin oyunu yükseltiyor. Bölücü hareketlere karşı tepki oyları MHP'de toplanıyor. Profesör Özer Sencar'ın burada çarpıcı bir teorisi var. Ona göre Başbakan Erdoğan milliyetçi oyları kendi partisinde toplayacak bir strateji izleyecek ve böylece MHP'nin baraj altında kalmasını planlayacak. Bu gerçekleşirse AKP'nin milletvekili sayısı 400'ü aşacak.  3 Kasım'daki gibi iki partili bir tablo çıkarsa yeni anayasa hazırlıklarının kaderi değişecek. Bir saha araştırmacısının görüşleri böyle...

Yarın devam edeceğiz.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı