• $15,9409
  • €16,7931
  • 928.008
  • 2394.83
11 Temmuz 2011 Pazartesi

Çok güzel hareketler bunlar

Sarıyer'de özenle hazırlanmış, stratejik konuma asılmış bir pankart gördüm, önceki akşam.
Mesajı, ifadesi samimiydi. 'Gönderen adrese bakınca', biraz da şaşırtıcıydı.
Sabah, yazı işlerinde Dış Haberler Müdürümüz Kader Balıkçı, bir başka ilginç gelişmeye dikkat çekti. O da hoştu. 
Serbest çağrışım, seçimden önceki bir fotoğraf aklıma geldi.
Bir de çözülme umudu iyice artan yemin krizi...
Ardında yatan, 'Siyasetin soğuk dağlarını eriten insan ilişkileri'.
'Çok güzel hareketlere' dalınca, en eskilerden hayat dersleri...
Tam 2 bin yıl önceden mesajlar...
Romalı Marcus Aurelius'tan.
Roma İmparatorluğu'nun altın çağının simgesi. Bir filozof-imparator. Çok basit iki öğüdü vardı kendisine ve sonraki bütün nesillere:
'Hiç kimseyi suçlama. Eğer elinden geliyorsa insanı düzelt. Gelmiyorsa sorunun kendisini. Onu da yapamıyorsan suçlamak neye yarar?'
Hayattan öğrendiklerini anlatırken diğer tavsiyesi şöyleydi: 'Başkalarının söylediklerini dikkatle dinlemeye alıştır kendini ve olabildiğince konuşanın zihnine girmeye çalış.'
İstanbul'un incisinde, sahile değil ormana yakın bir noktadaki pankartta 'Sayın Başbakanım; Sarıyer'e hoş geldiniz, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç' yazıyordu.
Şükrü Genç CHP'li belediye başkanı...
Erdoğan'ın o gün açılışları vardı. Küçük bir detay demeyin, politik yaşamdaki nüanslar bazen çok önemli ve değerlidir. Hele kutuplaşmanın, gerginliğin böylesine arttığı dönemlerde. Küçük jestler anlamlıdır. Emin olun Erdoğan da etkilenir böylesine güzel hareketlerden.
Edirne'de dün Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde üst üste üç seçim galibiyeti alan Erdoğan'a CHP'li Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin altın kemer takması da güzel bir görüntüydü.
Kader dün haber taraması yapıyordu, BDP'lilerin ne yapacağını konuşuyorduk, 'Cumhurbaşkanı Gül, Ahmet Türk'ü Bulgaristan'a yapacağı geziye davet etmiş' dedi.
Hafta içinde Çankaya Köşkü'nde görüşmüşlerdi. 'Pozitif enerji karşılıklı demek ki...'
ARINÇ'IN CÜMLESİNDEKİ O İMA...
Aynı konudan devam edelim.
Cemil Çiçek'in toplumsal duyarlılık ve devlet hassasiyeti arasındaki dengeyi her daim gözetmesi, kabul edilen bir özelliğidir. Biz de çok yazdık, çizdik. Çiçek, politik kültürümüz içinde şanstır. Arınç'ın önceki gün mealen, 'Cemil Bey'i de çok seviyorlar ya... Herhalde bir çözüm bulurlar' gibi bir cümlesi olmuştu. Belki dümdüz anlamı vardır, belki de hafif bir kinaye ya da ima...
Bilemiyorum.
İçimden, 'İnşallah krizi çözerler ve Cemil Çiçek'in de katkısı olur' diye geçirdim. Çözümden, uzlaşmadan yana taraf olanların, riske girip inisiyatif alanların, karşı mahallede sempati ve saygı uyandıranların başarıya ulaşmasını dilerim hep.
Gerçekten, Başbakan Erdoğan'ın böylesi kritik süreçte parlamentoya Cemil Çiçek ismini düşünmesinin önemi anlaşılıyor. Şimdi buzlar eriyor, kriz çözülüyor.
KILIÇDAROĞLU'NUN VE SAV'IN EŞİ...
Ve gelelim en çok şaşırdığım görüntüye...
Seçim öncesinden, kampanyadan...
Yanılmıyorsam Star TV'de gördüm ya da Kanal D'de... İkisinden birinin ana haber bülteninde.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Sevim Hanım ve Önder Sav'ın eşi Çiğdem Hanım. Beraber gecekondu bölgelerinde ev ziyareti yapıyorlardı.
Önce inanamadım. CHP'nin en güçlü ismi Sav tasfiye olmuş, milletvekili listelerine bile alınmamıştı. Ama erkeklerin dünyasındaki o acımasız rekabet bir yana bırakılmış, kadınların dayanışması ön plana çıkmıştı. Oysa yanlış bir algı vardır, sanki iş dünyasında kadınlar arası çekişme irrasyoneldir gibi. Hiçbir gün böyle olduğuna inanmadım. Tam tersi doğrudur. İş yaşamında kadınlara daha çok güvenebilirsiniz. Aslında en doğrusu cinsiyetçi bir bakış açısına sahip olmamak. Her neyse, eşleri kavgalı iki kadının kol kola vermesi hoş görüntüydü.
Yeni ve zorlu bir haftaya girerken, bir pazar günü işte bunları düşündüm. İçimden 'Çok güzel hareketler bunlar' dedim ve krizlerin çözüleceğine dair umudum iyice arttı.

<p>Bu yıl bir ilki  gerçekleştiren ve 8 gün boyunca sürecek olan SAÜFEST, farklı alanlarda düzenlene

SAÜFEST: Festival Anlayışında Yenilik

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama