• $7,3639
  • €8,9048
  • 410.602
  • 1528.82
21 Nisan 2011 Perşembe

Bu da CHP'nin Güneydoğu planı

Kemal Kılıçdaroğlu, dün kurmaylarını da yanına alarak partisinin 'Yeni Ekonomi Stratejisi'ni açıkladı.
Akıllı iş yapıyorlar, projelerini belirli bir takvim içinde parça parça duyuruyorlar. Hilton Otel'deki sunumu dikkatle izledim, olayın ekonomi boyutunu haberimizde okursunuz. Ben soru-cevap bölümünden, Kılıçdaroğlu'ndan satır arası sözlerinden 'CHP'nin Doğu ve Güneydoğu eylem planını' aktarayım.
Bakalım, 'Türkiye'nin bir numaralı sorunu'na, yaklaşan seçimler öncesinde Cumhuriyeti kuran parti nasıl yaklaşıyor, yeni yönetim ne gibi çözüm önerileri hazırlıyor...
CHP lideri ilk iş olarak, bölgeye yönelik 'etkili teşvik sistemi'ni zorunlu görüyor. 'Yatırımları cazip hale getirmek için mutlaka teşvik modeli geliştireceğiz' diyor.
Sonra, 'belli sektörlerde uzmanlaşmayı' sağlayacaklar. Kemal Bey, 'Bölgeyi tekstil merkezi haline getireceğiz' sözü veriyor. Gerekli nitelikte işgücü bulunamayacağı eleştirilerini de yanıtlayarak, 'Sektörlere yönelik işgücü kalitesini artırma stratejisi'nden bahsediyor.
Bu planın ikinci aşaması, enerjiyle ilgili...
Bölge petrol yollarının kavşağında ya...
CHP, Doğu ve Güneydoğu'ya 'özel bir enerji yatırım alanı gözüyle' bakıyor.
Kılıçdaroğlu, 'Bölge tamamen petrokimya üssü olacak' diyor. 

EKONOMİ TAMAM,   GERİSİ YOLDA...
Ve tarım...
Ecevit'in 'toprak reformunu' hatırlatırcasına, iddialı bir söylem:
'Mayınlı arazileri tarıma hazır hale getirip, topraksız köylüye bedava dağıtacağız.'
Somut öneriler, gerçekleşebilecek projeler...
Bu yaklaşımın daha geniş halkası şu cümlede gizli:
'Türkiye için her yıl ortalama yüzde 7 büyüme hedefliyoruz, Güneydoğu için yüzde 9.'
CHP, Kürt sorununun ekonomi boyutuyla ciddi olarak ilgilenmiş durumda. Bu güzel, ancak olayın sosyal, kültürel ve siyasal kısımlarıyla ilgili önerilerini de cesurca gündeme taşımalılar. CHP'nin sorumluluğu var. Sürdürülebilir kalkınma ve eşit şartlarda demokratik bir ülkede yaşama arzusunun gereklerini yerine getirmek...

CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILI PAROLASI
Siyasetle ilgilenen herkes, özellikle ekonomi çevreleri, CHP'nin Yeni Ekonomi Stratejisi'ni okumalı. Bir sosyal demokrat partinin, küresel kriz sonrasındaki eğilimleri de göz önüne alarak Türkiye için geliştirdiği yeni modelin izleri orada açıkça görülüyor. AKP'nin yaptığı gibi sosyal politikalara ve yardımlara özel bir ilginin gösterilmesi şart. Faik Öztrak, 'IMF Başkanı da aynı görüşte. Artık gelir dağılımının adil olmasını, sosyal politikaların etkin kullanılmasını önemsiyorlar' derken haklı.
Öztrak'a, 'Avrupa ve Asya tarzı iki farklı büyüme modelinin sentezinden mi bahsediyorsunuz?' diye sordum, detaylandırmasını rica ettim. Evet, refaha ulaşmış Avrupa ülkeleriyle, gelişmekte olan ve hızla büyüyen geniş nüfuslu Asya ülkelerinin karma sisteminden bahsediyor. Özgün bir yapı oluşturulabilirse Türkiye adına kazanç sayılır.
Doğru yapılan işlerin tekrarında, hatta taklidinde hiç sakınca görmem. Ama her işin hakkının da ilk sahibine teslim edilmesi gerektiğine inanırım. Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılı temasını yaklaşan seçimler öncesinde AKP dillendirdi ve sahiplendi. CHP de aynı slogana başvuruyor. Yeni Ekonomi Strateji belgesinin başında 'Cumhuriyetin 100. Yılına Doğru' ifadesi dikkat çekici. Bir adım daha ileriye gitmişler, AKP'nin 500 milyar dolar olarak koyduğu 2023 ihracat hedefini 650 milyar dolara çıkarmışlar. İddialı olmak her zaman iyidir. Siyasete rekabet geldi...

<p>Türkiye, CHP'li belediyelerdeki çöp rezaletini konuşuyor. Nuh Albayrak, Maltepe'deki çöp toplama

CHP'de 'çöp' krizi ve Bülent Tezcan'ın 'Maltepe' yalanı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik