• $7,3735
  • €8,9795
  • 442.939
  • 1551.57
09 Mayıs 2011 Pazartesi

BM'nin patronunun Üsküdar aşkı

Cumartesi günü Kemal Kılıçdaroğlu gazetemizi ziyaret etmişti. Yazı işleri ekibimiz, CHP'nin televizyon reklamlarını, 'insana dokunduğu için' başarılı buluyor.
Başbakan ise bugüne kadarki seçimlerde 'gazete ilanlarını müthiş etkili' kullandı. CHP orada hep zayıf kaldı.
Kılıçdaroğlu ile Samanyolu TV gibi muhafazakar medyaya reklam vermesi üzerine konuştuk.
Doğru yapıyor, kendisine söyledim, arkadaşlarım 'Oralara girmek kolay oldu mu?' diye sordu, Kemal Bey ilk başlarda güçlük yaşadıklarını ama aştıklarını söyleyip, 'Bazı vatandaşlar sadece Samanyolu'nu izliyor ve orada ne yayınlanırsa doğru kabul ediyor' dedi.
O günkü Zaman gazetesinde CHP'nin Malatya mitingiyle ilgili geniş haberler vardı. Kemal Bey, gazetenin Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal'ı uçağına davet etmiş.
Kılıçdaroğlu önceki gün AKP Bayrampaşa seçim irtibat bürosunu ziyaret etti, Fatih'te ülkücülere el salladı.
'Keskin bir kutuplaşma ve acımasız rekabetin' yaşandığı bugünlerde şaşırtıcı değil mi?
'Gazeteci-siyasetçi arasında insani ilişkilerin kopuk', 'siyasi rakipler arasında yumrukların sıkılı' olduğu bir dönemde Kılıçdaroğlu anlamlı tavırlar içinde.
CHP lideri, Ünal'ı davet ederken aslında uçağına ve mitingine Zaman okurlarını da davet etmiş oluyor. Gazeteci böylece hiçbir etkileşime girmeden, yüz yüze soru sormadan 'uzaktan' yazı yazmaktan, 'dışarıdan' yorum yapmaktan kurtuluyor. Bu kime yarar?

TÜRK ASKERİNDEN YADİGAR
Aynı günün akşamında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı için Türkiye'de bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon onuruna verdiği yemekteydik. Bir tekne organizasyonu yapılmış, 5'i gazeteci, uzun-tek bir masada dar bir grubuz. Kabataş iskelesinden yola çıkıldı, 3 saatlik Boğaz turu yapıldı. Siyaset de konuştuk, çılgın proje de...
Ancak saatler ilerlerken şaşırtıcı bir sürprizle karşılaştık. Fehmi Koru, BM'nin patronuna 'Sayın Cumhurbaşkanı sizin 'Üsküdar'a gider iken' şarkısını iyi bildiğinizi ve söylediğinizi anlatmıştı' deyince, Ban Ki Moon'un gözleri parladı. Bizler şaşkınlık içinde Ban Ki Moon'a 'Öyle mi' diye meraklı sorular yöneltip, biraz da ısrar edince işte o sürpriz geldi. Üç kişilik küçük saz ekibi Kadir Başkan'ın talimatıyla çalmaya, BM Genel Sekreteri, Kore dilinde söylemeye başladı. Şarkı bitti, alkışladık ve tezahürat yaptık, ikinci kez hep beraber söyledik.
Hikayesi çok etkileyici. Türk askeri Kore'ye gittiğinde o zaman bir çocuk olan Ban Ki Moon, bu türküyü çok dinlemiş. Ezgisini de çok sevmiş. Öğrenmiş. Yıllardır unutmamış. Topbaş, kaptana da haber yolladı ve gemi Üsküdar'a dümen kırdı. Uzun uzun Üsküdar üzerine konuşuldu.

'İSTANBUL TARİH YAZIYOR'
Gerçekten ilginç ve güzel değil mi?
Birleşmiş Milletler'in 1 numarası. Dünyaya yön veren belki de ilk 10 isimden birisi. Ben etkilendim. Şu sözler de onun:
'Türkiye'nin uluslararası politikadaki ağırlığı artıyor. Biz de Birleşmiş Milletler olarak bölgesel ve küresel siyasette Türkiye ile yakın işbirliği içindeyiz. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'nı düzenlemek bu vizyonun parçası. On yıllık İstanbul Planı açıklayacağız. Hep bu konuşulacak. İstanbul yeniden tarih yazıyor.'
Bu sözleri, her türlü siyasi mülahazadan ayrı düşünelim lütfen, söyleyenin kimliğine bakalım.
İstanbul'un belediye başkanı da son iki yılda seçimlerle elde ettiği uluslararası görevler sayesinde uluslararası figür haline geliyor. BM Genel Sekreteri ile o Boğaz buluşmasının asıl gösterdiği gerçek budur.
Aslında büyüyen ve yıldızı parlayan İstanbul ve Türkiye... Yoksa siyasiler gelip geçici.

<p>Amerika Birleşik Devletlerinde 46. Başkan Demokrat Lider Joe Biden oldu. </p><p>ABD'de yeni

ABD'de yeni dönem başladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Josep Borell ile görüştü

Uludağ'a yerleşen çiftin kentten uzak sıra dışı hayatı