• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
3 Kasım 2012 Cumartesi

İslam aleminde hangi Türkiye kime nasıl model olur?-4

Cumhuriyet bizi Araplar'dan ayrıştırdı
Nil'den Fırat'a kadar olan bölge Büyük İsrail Devleti yani 'Vaade dilen topraklar'la bu toprakları ilgilendiren coğrafya olduğuna göre, buralarda ve çevresinde olup biten herşey İsrail'in dinsel ve siyasal ideolojisine inanan herkesi ilgilendirmektedir. Türkiye birçok nedenden dolayı bu ilginin ilgi odağıdır. Osmanlı tarihinin son dönemlerini okuyup doğru anlayanlar bu gerçeği de iyi çözümleyebilir.
Bu bölümde Fırat'ın doğusuna uzanırken, yani BOP'un doğu kanadına bakarken, önce Afganistan'dan yani BOP'un doğu sınırından başlayalım dedik. Çünkü Yeşil Kuşak Teorisi oradan başlamış, Sovyetler Birliği oradan çökertilmiş ve dünya oradan 11 Eylül'e sürüklenmişti.
Afganİstan: 1919'da İngiltere'den bağımsızlığını alan Afganistan sürekli iç savaş, darbeler, aşiret ve etnik savaşlarla, sonunda 1978'de Rus işgaliyle uğraştı. 1988'de Rusya ülkeden çıktıktan sonra kendi içinde çok kanlı bir iç savaş yaşayan Afganistan, dünyanın en yoksul ve fakir ülkelerinden biri olmasına rağmen coğrafi konumu itibarıyla herkesin ilgisini çekmektedir. Çünkü Çin, Pakistan, İran ve Orta Asya'ya komşudur. Etnik, mezhepsel ve sosyolojik yapısı ise herkes için tam bir laboratuvardır. Kavga, kan ve gözyaşı o toprakların temel özelliği.
Pakİstan: 1947'de bağımsız olan Pakistan birçok noktasıyla Türkiye'ye benzemektedir. Ancak sürekli askeri darbelerle yaşayan bu ülkenin en temel özelliği, kuşkusuz nükleer bombaya sahip tek Müslüman ülke olması. Üstelik İsrail bu ülkeye hiç birşey dememiştir! Afganistan'a yakın olması nedeniyle ABD ve müttefiklerinin ilgisini çeken Pakistan şimdilerde el Kaide ve Taliban yandaşı radikal İslamcı güçlerle savaşıyor. Ülkenin hemen tüm siyasal ve dinsel güçleri arasında çok ciddi anlaşmazlıklar, kavgalar ve çatışmalar yaşanmaktadır.
İran: Bu ülkeyi uzun uzun anlatmanın anlamı yok. Çünkü konumu, tarihi, etnik ve mezhepsel yapısı İran'ı bölgenin en önemli ülkelerinden biri haline getiriyor. Bölgeyle hesabı olan herkes İran'ı gözönünde bulundurmak zorunda. Hatta tersinden söylersek, bu ülkelerin bölgemizle ilgili tüm hesapları İran ile ilgili. Çünkü Suriye, Hizbullah ve bölgedeki Şiiler üzerinden İran; İsrail ve müttefikleri açısından çok önemli. Üstelik petrol ve doğalgaz zengini.

ARTIK 3 YIL ÖNCEKİ O TÜRKİYE YOK
Ve Model Türkiye:
Osmanlı ve Cumhuriyet tarihi süresince Türkiye, tüm bölgesel ve uluslararası denklemlerin en önemli unsuru olmuştur. Bugün de durum pek farklı değil. Çünkü Türkiye bu coğrafyayı şekillendiren Arap, Acem, Rus, Grek ve Roma medeniyetlerinin ortasında bulunmaktadır. Bu özelliği ile Türkiye bugün de Batı ve Doğu'nun hala en büyük ilgi odağındadır.
Belkİ de bu nedenle başta ABD ve Batı, Türkiye'yi BOP ile birlikte coğrafyaya model göstermektedir. Belki de haklıdırlar, çünkü Cumhuriyet ile birlikte Türkiye ve Türk toplumu çok farklılaşmış, bugün Arap ve Müslüman ülkelerden ve o ülkelerin toplumlarından bir çok konuda ayrışmıştır. Belki bu özelliğin bir ürünü olarak AKP iktidarı coğrafyadaki tüm etnik, mezhepsel, dinsel ve siyasal toplum ve grupların ilgi ve heyecanını doruğa çıkarmıştır. Çünkü AKP iktidara geldiği ilk yıllarla birlikte  coğrafyanın tüm sorunlarını sahiplenmiş, herkesle eşit mesafede ilişkiler geliştirmeye özen göstermiştir.
FARKLI HESAPLAR
Herkesin ilgisini çeken temel konu ise AKP'nin Filistin politikası, Suriye ile dostluk ilişkilerini doruğa çıkarması ve tüm bunları yaparken yalnızca Türkiye'nin ulusal çıkarlarını değil aynı zamanda  tüm coğrafyanın çıkarlarını kolluyor ve bunu müttefiklerinin hesaplarından uzak yapıyor olmasıydı.
Ta ki 'Arap Baharı'na kadar. Çünkü artık bu coğrafyada herkes Türkiye'ye kendi etnik, mezhepsel, politik, sosyal, tarihsel penceresinden bakıyor ve Türkiye'yi ABD ile birlikte bir yerlere oturtmaya çalışıyor. Yani Türkiye artık üç yıl önceki Türkiye değil. Yani Arap ve İslam coğrafyasını 'adam edebilecek' kapasiteye sahip Türkiye artık o Türkiye değil. Artık bu coğrafyada AKP'ye farklı gözle bakan o kadar parti, örgüt, cemaat ve  grup var ki, bunlar asla AKP'ye ve onun modeline geçit vermeyeceklerdir. Çünkü onların arkasında Suudi Arabistan ve benzeri çağdışı yönetim ve güçler var. Tabi Türkiye'den geleneksel olarak rahatsız olan dış güçleri de unutmamak gerek.
KABUSA DÖNMESİN
Durum böyle olunca, Türkiye ve AKP'nin model hayali giderek zorlaşıyor. Hayal yolunda ortaya çıkacak kabuslar  AKP'nin ideolojik ve siyasal planlamalarını engelleyecektir. Hele Beşşar Esad iktidarda kalırsa. Ya da Esad Şam'da kalır, Suriye'de etnik ve mezhepsel iç savaş alevlenirse, ya da bu savaş Lübnan, Irak, İran ve Türkiye'ye yayılırsa.

ŞAM'DA GÖZYAŞLARIMI TUTAMADIM
Özetle Arap ve İslam alemi yine  perişan kalacak.. Çünkü Arap yönetimleri 'Büyük Patron' ABD'den gelecek talimatlara göre hareket ediyor ve öyle devam edecek. Birbirleriyle farklı noktalarda çatışmalar yaşayan bu ülkelerin yeni yönetimlerin birlik olması yakın ve orta vadede imkansız görünüyor. Şimdi nitel değil de nicel olarak bakıldığında ve AB süreciyle karşılaştırıldığında durumun ne denli zor olduğu anlaşılmaktadır. Oysa üç yıl önce Türkiye bunun böyle olmayabileceğini kanıtlamak üzereydi. Başbakan Erdoğan Kuveyt'te 'Biz bize yeteriz' dediğinde herkesi heyecanlandırmıştı. Çünkü kimse bu söyleme dinsel anlam yüklememiş; modern, demokrat, laik, mütedeyyin, kendini geliştirerek kanıtlamış ama hepsinden önemlisi herkesle dost bir Türkiye penceresinden bakmıştı. Öyle olmasaydı, Türk filmleri Arap toplumlarında bu denli ilgi uyandırmaz, yüzbinlerce Arap kendi modellerini görmek ve severek yaşamak içinTürkiye'ye akın etmezdi! -BİTTİ-


<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?