• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
24 Temmuz 2020 Cuma

Ayasofya: Yaşayan Osmanlı

1

Esat Arslan ‘Tamamlanmamış İslam Yazıları’ ismiyle yayınladığı kitabında uzun uzun ‘tesettür’e dair çalışmalarını, bulgularını, gözlemlerini aktarır ve bu husustaki farklı görüşlerle kora kor bir tartışmaya girer.

Çetin anlama çabalarından sonra derki Esat Arslan; “Ben, Kur’an’da bugünkü anlamıyla bir tesettür emrine/tavsiyesine rastlamadım. Ama bunca araştırma, düşünme ve tartışmadan sonra bir Müslüman olarak bu konuda benim kuracağım son cümle şudur; tesettür yürüyen İslam’dır.”

(Not: Tırnak arasında vermeme rağmen yukarıdaki alıntı, bire bir metinden alınma değil, aklımda kaldığı kadarıdır.)

2

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Mustafa Kemal’in Birinci Meclis’te İkinci Grup olarak adlandırılan insanları tasfiye ettiği 1923 seçimlerinden, Demokrat Parti’nin kazandığı 1950 seçimlerine kadar, 27 yıl, aralıksız bir biçimde, en radikal yöntemleri kullanarak yaptığı en önemli şey; aslında doğal varisi ve devamı olduğu Osmanlı’yı millete unutturmaya çalışmak olmuştur.

Bunu CH(F)P eliyle yapmıştır.

Eğer amaç geçmişle bağları kesmek ise, yani Osmanlı ile gelecek nesillerin arasını açmak ise; Osmanlı isminde mündemiç olan bütün değerlere savaş açılmalı ve ortadan kaldırılmalıydı.

Eski ortadan kaldırılırken; onların yerine konulacak ‘yeni’ ise Batı’dan alınacaktı.

Öyleyse asıl gayenin Batı’ya benzemek ve Batı’ya şirin gözükmek olduğu söylenebilir.

Özellikle Batı’ya şirin görünmenin, genelde ise eskiye ait ne varsa unutmanın önemli sembollerinden bir tanesi de Ayasofya idi. Ayasofya’nın camii olmaktan çıkarılıp müzeye çevrilmesi…

3

Yol ve yöntemleri;

Usulü ve üslubu her zaman tartışılabilir,

Ancak iddia ile söyleyebiliriz ki en azından niyet bazında AK Parti’nin vazgeçilmez ilkelerinden bir tanesi, milletin yeniden geçmişle bağının kurulması için gerekli çalışmaları yapmak, şartları hazırlamak ve 27 yıllık CHP zihninin ürünü olan kimi olguları ve olayları ortadan kaldırmak olmuştur.

Bu konuda çok şey yapılmış, epey yol da alınmıştır.

En son Ayasofya’nın yeniden camii statüsüne dönüştürülmesi bu çalışmaların geldiği son ve somut noktalardan bir tanesidir.

Bizde, bu nedenle, çok rahatlıkla ve haklı olarak şöyle bir cümle kurabiliriz.

Ayasofya yaşayan Osmanlı’dır.”

Hayırlara vesile olsun inşallah.

(Not: Bu yazı yazıldığında, Fatih Belediye Başkanı olarak Ergün Turan’ın caddelere astırdığı posterlerden haberim yoktu. Çarşamba günü Cağaloğlu’na geçtiğimde gördüm. “Fatih için yeni bir hayat; AYASOFYA” diyordu. Ne diyelim; aklın yolu birdir mi? Yoksa tevafuk mu?) 

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı