• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
07 Ocak 2012 Cumartesi

Yeni çağın anne-babası olmak! Ama nasıl?

Hülya Yıldırım
Hülya Yıldırım
YAZARIN SAYFASI

Yeni yılla birlikte çocuklarımıza yetebilmek için yeni birer anne-baba olmalıyız. Peki değişimi hangi yönde yapmalı, kendimizi geliştirirken hangi kaynaklardan faydalanmalıyız? Geçen hafta başladığımız önerilerimize devam ediyoruz.

2012 yeni bir çağın başlangıcı... Peki bizler çocuklarımıza nasıl yeni anne-babalar olabiliriz?
Onlar doğuştan bizden çok daha yüksek frekansta doğuyorlarsa, biz onları aşağı çekmek yerine onlara daha iyi bir rehberlik vermek üzere bilincimizi nasıl yükseltebilir, farkındalığımızı yeni çağa ve yeni çocuklara uygun olarak nasıl geliştirebiliriz?
Kısaca, biz ebeveynler 2012'de değişimimizi ne yönde ve nasıl yapmalıyız? Ve bu yeni zaman diliminde, anne babalığımızı geliştirmek üzere değişirken, yararlanabileceğimiz kaynaklar neler olabilir?
İşte yeni çağ uzmanlarının bu cesur soruya bibirinden cesur cevapları...

2012'DE ÇOCUĞUNUZ KENDİNİ BULSUN
Fatih Keçelioğlu
Maya Takvimi Uzmanı:
2012 yılı pek çok insan için insanlığın bilincinin evriminde önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Maya takviminin bu konuda ne söylediği tartışıladursun, biz bilincin evrimi konusunu biraz açalım. Bilincin evriminden bahsediyorsak da bu ancak ruhsal bir idrak ile söz konusu olabilir. Yani kendi hayatımızı derinden sorgulamak gerekiyor. Nereden geldiniz, nereye gidiyorsunuz, aslında kimsiniz?
Peki ya çocuklar! Geleceğe dair umutlarımızı taşıyan çocuklar... Onlar bu resimde nerede duruyorlar?
Çocuklar aslında bizim taşıdığımız yaraları ve bu yaraların kabuklarını taşımıyorlar. Doğal haline bırakılan bir çocuk kendi bilgeliğini kolayca hatırlayabilir. Evet, elbette, bir eğitim gerekir bu taze fidanın şekillenmesi için. Ancak eğitim sistemimizin büyük bir kusuru her bir çocuğun hangi şekli alacağını belirlemesidir.
Bugün alternatif eğitim konusunda çok ilerici yaklaşımlara sahip olan okullar var. Mesela Bütüncül (Entegral) Yoga yaklaşımıyla ünlü Sri Aurobindo okulları. Bu okullardaki eğitimin özü çocuğun kendi içindeki ruhsal bilinci fark etmesi için yer açmak. Hindistan'ın Auroville ve Pondhicherry şehirlerinde var olan bu okullarda öğrenciye tüm olanaklar tanınıyor ve kendisinin seçmesi isteniyor. Matematik, resim, bilgisayar, kimya, beden eğitimi... Ne öğrenmek istiyorsa sunuluyor ve bu süreçte çocuk kendi yüksek benliğinin farkında olarak hayattaki amacını keşfediyor.
Maya kültüründe de benzer yaklaşımlar var. Bir çocuğun doğduğu gün hangi Maya burcuna denk geliyorsa bunu herkes biliyor. Böylece ailesi, arkadaşları, öğretmenleri, yani tüm toplum, çocuğun nasıl yetenekleri olduğuna dair sürekli olarak farkındalar. Böylece çocuk ailesinin istediği şekilde değil, burcunun özelliklerine göre yönlendiriliyor. Maya toplumunda burçların böyle işlevleri var işte, insanın tüm hayatına rehberlik ediyor.

ÇOCUKLARIMIZ YENİ BİLİNCE UYUMLU VE HAZIR
Gamze Özşahin
Aydınlanma Çağı Astroloğu:
Zaman zaman sizi de çocuklarımızın olaylara yaklaşım tarzları, verdikleri saf ama konuya nokta atışı yapan, yaşlarından umulmadık bilgelikteki yanıtları şaşırtıyordur.  Bizler yetişirken, büyüklere fazla soru sormamız ya da lafa karışılmamız veya kendi düşünce ve duygularımızı 'sorulmadıkça' ortaya koymamız hoş karşılanmazdı. Süreç içinde giderek bu durum yumuşamaya başladı. Şu anda kendimizi tanımamıza yardımcı olacak en açık uyarımları bile alır olduk çocuklarımızdan! Gerçekten de çocuklarımız farkındalıkları, farklı algılayış şekilleri ile yeniye uyarlı varlıklar ve onlarla ilişkilerimizde bize ayna tutuyor, düşündürüyor, güldürüyor, kimi zamansa yüksek enerjileriyle zorlayabiliyorlar. Ancak öyle görünüyor ki yeniye adapte olabilmek onlarla birlikte ve enerjilerimizi sevgiyle birleştirdiğimizde kolay...

ÇOCUK KENDİ DOĞASINI KENDİ İNŞA EDECEK
Hürriyet Kalalı
Yeni Bilinç Yaşam Koçu:
Evrim her zaman ileriye doğru hareket eder. Her nesil, daha evvelki nesillerin birikimiyle doğar.
Çocuklarımız bizim en iyi versiyonumuzu temsil eder. Hatta ondan da ötesini.
Eski bilincin en büyük yanlış anlaması, yeni doğan bir çocuğun boş bir bant olduğu ve ona ne kaydedersen, ona göre bir birey yaratacağın görüşüydü. Şimdi, yeni bilinçle anlıyoruz ki, her yeni nesil, evrimin tüm verimini taşımakta, onunla doğmaktadır. Bu, anne babanın çocuğuna kendi dünyasını empoze etmekten vazgeçmesi anlamına gelir. Çünkü çocuk, doğal büyümesi içinde, ihtiyacı olan bilgi ve anlam kaynaklarıyla doğrudan bağlantı kuracak ve kendi doğasını mükemmelen inşa edecektir.
Yeni çağın anne-babası, bu gerçeği tamamen bilinçlendirmiştir. Çocuğunun önüne çıkmamayı; onun doğal, kendiliğinden gelişen var oluşuna saygı duymayı öğrenmiştir. Anne baba olarak kendi sınırlarının farkına varmıştır. Evrim ileriye gider; öyleyse anne babalar, çocuklarının dünyayı kavrayış tarzına ilgiyle, merakla bakmalı ve bu süreci kendi yolculukları için öğrenme deneyimine dönüştürmelidir.
Nesillerin birbirine böylece yeni bilinçle bağlanması, yeni bir uygarlığın filizlenmesine neden olacaktır.
Ebeveynlere uyarım, artık çocuklarımızı, korkularımıza ve güvenlik ihtiyaçlarımıza malzeme yapamayacağımızdır.

ÖNCE KENDİMİZİ EĞİTELİM, SONRA ÇOCUKLARI
Filiz Yıldırım / Eğitimci:
Çocuk-ebeveyn ilişkisi artık eskisi gibi değil, çocuklar eğitilen ve yönetilen olmaktan çok eğiten ve yönlendiren konumundalar. Anne-baba olmak, bir okula kayıt olmak ve eğitilmek anlamına geliyor. Çocuklar yetişkinlerin sivri yanlarını törpülüyor; onlara sabır, tutarlı olmak, organize olabilmek gibi birçok konuyu öğretiyorlar. Özellikle gelişime açık olmayan, esnek olmayı beceremeyen anne-babalar bu okulda çok zorlanıyor. Ancak ne yazık ki bu okulu bırakma şansları yok.
Ben yaptığım çalışmalarda şunu gördüm: Çocuklarımızı sağlıklı, mutlu bireyler olarak yetiştirmemiz için önce bizim sağlıklı ve mutlu olmamız gerekiyor. Çocuk yüksek notlar alsın diye onu dersten derse koşturan, kendisi hiç kitap okumayan anneler gördüm.
Eğitim üniversitede bitmiyor, özellikle İstanbul'da yetişkinler için birçok seçenek var: Yaratıcı drama, mutfak sanatları, resim, müzik, okuma atölyeleri... Kişisel gelişimi arttıran, yeni çağ ile ilgili farkındalık yaratan, kendimizi geliştirebileceğimize inandığımız eğitimlere katılmak, okumak, sanatla ilgilenmek, üretmek çocuğumuza model olmak açısından çok önemli.

'CANIM MELEĞİM, SENİ BEKLİYORDUK' DİYEREK KARŞILAYIN
Tuba Küçükaksu
(Spiritüel Yaşam Danışmanı):
Ebeveynliğin kendisi olağanüstü spritüel bir süreçtir; yoğun bir öz farkındalık ve içsel bütünlük getirir. Bir başkasına koşulsuzca açılmanızı sağlar ve ilahi olanın rehberliğinde yaşamayı öğretir. Çocuklar korkusuzca ve güven aşılanarak yetiştirildiğinde çok sevgi dolu ve özgür insanlar olurlar. Bu yeni çağda yeni bir nesil oluşturabilmek için iki şekilde çaba sarf edebiliriz: Bir yandan yetişkinin kalbinden korkuyu atmak, diğer yandan ise dünyamıza korku nedir bilmeyen insanlar getirmek.
Çocuğun doğum esnası çok önemlidir, çünkü  çocuk doğumunun ilk 6 saatinde yetişkin bilincine sahiptir. Doktorların, anne- babanın, etrafındaki herkesin söylediklerini hisseder. Eğer etrafındakiler çocuğu hoş karşılarlarsa; 'Canım meleğim seni bekliyorduk' derlerse, çocuk da dünyaya geldiği için hoşnut olur.
Öte yandan etrafındakiler içlerinden veya sesli olarak, (çünkü çocuk hisleri duyabilir) 'Esmermiş, erkekmiş, kızmış, güzel değilmiş' gibi yorumlar yaparlarsa, çocuğun kalbi kırılır ve hayatı boyunca bunun acısını yaşar. Bu çocuklar genelde sevilmemiş hissederler. Sonradan ebeveynler çocuğa yoğun bir sevgi, şefkat ve ilgi gösterse de çocuk yine de gerçekten sevildiğine inanmayabilir. Tabii hayatındaki ruhsal bir süreç veya terapiden geçip iyileşene kadar...
Önemli olan bir başka şey de, annenin çocukla teması. Annesine temas eden çocuklar, diğerlerine göre daha az saldırgan olmaya eğilimlidir. Doğduktan sonra, bir çocuğu nasıl yetiştireceğimiz konusunda Hint bilgeliğinin antik temellerinden biri olan Bagchee Tantra; 'Bir çocuğu, 6 yaşına kadar bir kral, 12 yaşına kadar bir prens, sonrasında ise bir arkadaş olarak görün' der. Hiçbir şey için asla geç değildir. Çocuğunuz 65 yaşında olsa bile yine de çocuğunuzu sevebilir ve iyileştirebilirsiniz.

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı