• $7,3572
  • €8,9537
  • 436.485
  • 1536.11
21 Mayıs 2011 Cumartesi

'Sosyal sorumluk projesi' dediğin böyle olur!

Hülya Yıldırım
Hülya Yıldırım
YAZARIN SAYFASI

Son yıllarda bir ürünü, bir markayı 'sosyal sorumluluk projesi' ile tanıtmak moda oldu. Gün geçmiyor ki mail kutuma 'Bu bir sosyal sorumluluk projesidir' ibaresi yer alan bir mesaj gelmesin. Kimse kusura bakmasın, mutlaka herkes iyi niyetli ama çoğunun sadece adı 'sosyal sorumluluk projesi'... Kanımca, sosyal sorumluluk projesi dediğin uzun solukludur,  büyük ölçeklidir, çok sayıda insanı hedef alır, marka tanıtımı ise ön planda değildir.
Size 2003 yılından beri varlığını sürdüren, 2005 yılından beri de zaman zaman izlediğim 'Çok Yaşa Bebek Projesi'nden bahsetmek istiyorum. Çünkü yine kanımca, sosyal sorumluluk projesi dediğin böyle olur!
Proje'ye geçmeden önce, ülkemizin gerçekleriyle ilgili birkaç çarpıcı bilgiyi paylaşmak isterim: Nüfusumuzun 3'te 1'i 18 yaşından küçük. 5 yaş altı 25 milyon bebeğimiz var. Ülkemizde her yıl binin üzerinde bebek doğuyor ve 5 yaşına gelmeden bin çocuğun 24'ü ölüyor. Almanya, Fransa, Yunanistan'da bu oran binde 5.  İşte, Bankalar Birliği ülkemizdeki bebek ve çocuk ölümlerini azaltmak üzere, 2003 yılından beri 'Çok Yaşa Bebek Projesi'ni sürdürüyor. Birlik üyesi 41 bankanın destek verdiği Proje; Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği, Türk Pediatri Kurumu ve Hacettepe Üniversitesi'nden uzmanlarca oluşturulan Danışma Kurulu'nun da desteğiyle, bugüne kadar 65 ilde, 180 hastanenin yeni doğan, çocuk acil ve yoğun bakım bölümlerine tıbbi cihaz bağışında bulundu. Yaklaşık 65 milyon TL değerindeki 833 adet tıbbi cihaz bağışı sayesinde, bugüne kadar 30 bin bebeğin hayatı kurtuldu. Ayrıca il il gezilerek anne ve babalara 'çocukları kazalardan koruma ve ilk yardım eğitimi' veriliyor ki çocuklar önlenebilir kazalar nedeniyle ölmesin. Bugüne kadar 3 bin 500 anne-baba bu eğitimi ücretsiz olarak almış. 'Çok Yaşa Bebek Projesi' ile ayrıca 100 hekime yoğun bakım ve acil tıp eğitimi verilmiş. Ki, ülkemizde yoğun bakım ve acil tıp konusundaki sağlık çalışanlarına büyük ihtiyaç var. Çünkü her şeyden önce tıbbi cihazları kullanacak bilgi ve donanımdaki insan faktörü çok önemli. Neyse ki, 16 Mart 2011'de çocuk yoğun bakım uzmanlığı yan dal olarak kabul edildi. Böylece artı 3 yıllık bir eğitimle isteyen hekimler bu dalın uzmanlığını edinebilecekler.
Çeşitli dönemlerde bu şekilde eğitim programlarıyla da zenginleştirilen 'Çok Yaşa Bebek Projesi', her yıl yeni il ve hastanelere yapılan yardımlarla genişliyor. www.cokyasabebek.org, projeye ilişkin detaylı bilgiler sunarken; sağlık profesyonellerine, görev yaptıkları kurumun cihaz ihtiyaçlarını Türkiye Bankalar Birliği'ne bildirme olanağı da sağlıyor. Daha ne olsun, diyerek, Proje'nin daha nice nice yıllar devam etmesini diliyorum. Yine de gönül ister ki, çocuklarımız yoğun bakım ve acil tıp hizmeti almaya gerek olmadan büyüsünler. Ki bu da büyük oranda hamilelik öncesinden başlayarak alacağımız önlemler, eğitimler ve bilinçle uygulayacağımız etkin ve farkındalık dolu anne-babalıklarla gerçekleşecektir.

<p>İki ülke arasında gerçekleştirilen istikşafi görüşmelerin 61. turu tamamlandı. Bir sonraki turun

Atina ile hangi konular masada?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Herkes memleketinde yaşasaydı illerin nüfusu kaç olurdu?

Sosyal medyada en çok paylaşılan mantık soruları