• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
18 Aralık 2010 Cumartesi

Erken yaşta kreşe giden çocukların bağışıklık sistemi güçleniyor!

'Bağışıklığı güçlü olsun, aman bebeğim hastalanmasın' diyerek özellikle kış aylarında evlere hapsedilen çocukların sağlıklı büyüdüklerini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, uyarıyor: 'Bırakın bazı hastalıklarla erken tanışsın!'


Kış ayları gelince, hele de böyle hava sıcaklıklarının  15 derece farklarla artıp azaldığı dengesiz süreçlerde bağışıklık sistemimiz düşüyor, tabii çocukların da... Çocukların büyüklerden farkıysa, bağışıklık süreçlerinin gelişmekte olması.
Yapılan çalışmalar, erken yuvaya giden çocukların, o zaman sık hastalanmalarına rağmen, daha sonra daha az hastalandıklarını ve bağışıklık sistemlerinin güçlendiğini gösteriyor.
Çocuğun duygusal ve sosyal gelişimi için özellikle 3 yaşından itibaren yuva ortamının şart olduğuna inananlardanım. Bu inancımın ve kendi kızımla yaşadığım deneyimimin üstüne bir de anneoluncaanladim.com sitemizin yazarlarından Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'nın (Göğüs Hastalıkları Uzmanı) açıklamalarını dinleyince içime su serpildi. Neden böyle oluyor, diye merak ettiyseniz, Prof. Dr. Küçükusta'nın verdiği bilgileri aynen aktarıyorum...

EVDE BÜYÜYENLER İLKOKULDA HASTALANIYOR
'Çocukların çok küçük yaşlardan itibaren topluma girmelerinin hem beden, hem ruh sağlığı bakımından çok faydalı olduğunu savunuyorum. Bu görüşün doğruluğunu gösteren araştırmalara da her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bunun son örneği Kanada'da yapılan ve Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırma. Buna göre, 2 yaşından önce kreşe gönderilen çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonları evde büyütülen çocuklara göre yüzde 60 oranında fazla görülüyor, ama çocuklar ilkokul çağına geldiklerinde durum tersine dönüyor. Bu sefer evde büyüyen ve çok az enfeksiyon geçiren çocuklar çok sık hastalanıyorlar. Bu beklenen bir sonuç; çünkü çocukların bağışıklık sistemleri geçirdikleri enfeksiyonlar sayesinde güçleniyor. 

ASTIM VE ALERJİ RİSKİ DAHA AZ
'Hijyen teorisi'ne göre, çocukların mikroplardan uzak çok temiz ortamlarda büyümeleri, birçok virüs ve bakteriye karşı aşılanmaları, çok fazla antibiyotik kullanılması çocuğun daha az enfeksiyon geçirmesine yol açıyor. Oysa bağışıklık sisteminin olgunlaşması, gelişmesi ve kuvvetlenmesi için özellikle hayatın ilk yılında geçirilen enfeksiyonların büyük önemi var. Çocuk ne kadar küçük yaşlarda, ne kadar çok mikropla karşılaşırsa, bağışıklık sistemi de o kadar iyi gelişiyor ve ileriki yıllarda bazı hastalıklara yakalanma ihtimali de o oranda azalıyor. Erken yaşta geçirilen ve bağışıklığı güçlendirdiğine inanılan enfeksiyonlardan bazıları şunlar: Kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, kabakulak, A tipi hepatit ve nezle.
Erken yaşlarda kreşe gönderilen çocuklarda bir çeşit lenfoma, yani lenf bezelerinin kanseri olan hodgkin hastalığı riskinin de yüzde 36 oranında daha az olduğu araştırmacılarca ortaya kondu.
Çocuğunuzu steril ortamlarda büyütmeyin. Mümkün olduğu kadar küçük yaşta topluma girmesini sağlayın. Yuvaya erken gönderin. Hem sosyal ilişkileri daha sağlıklı olacak hem de daha erken yaşlarda geçireceği birçok 'tabii enfeksiyon hastalığı' sayesinde, daha ciddi ve kronik hastalıklara yakalanma riskinde azalma olacaktır.'

Bebek annesiyle birlikte oyun grubuna başlayablir
Uzman Psikolog-Pedagog Yıldız Çakar:
'Bebeğin çok uyuduğu ve fiziksel ihtiyaçlarının çok yoğun olduğu ilk 2 aydan sonra annesi yanında olursa, sosyal bir ortamda olması çok uyarıcı olur. Bebekler, başka bebekler ve yüzleri görmekten çok hoşlanırlar. Hatırlatılması gerekense uyarana çok olumlu tepki verdikleri halde bebeklerin rahatsız edilmemeye ve sakin kalmaya da çok ihtiyaç duyduklarıdır.
3 yaşından itibaren anneleriyle bağlanma süreçlerini güvenli tamamlamış çocuklar yuva ortamında artık anneleri veya bakıcıları olmadan da kalabilirler. Hatta bazı çocuklar bunu 2,5 yaşındayken de başarabilirler.
Oyun grubu evresinde çocukların duyusal-motor evreden sosyal evreye geçtikleri; aynı zamanda ben duygusunun geliştiği unutulmamalıdır. Hareketleri çok amaçlıdır ve özgürlüklerini duyumsamak isterler.'

Ateş düşürücü ve ağrı kesicilere dikkat!
15 ayını doldurmamış bebeklere verilen ağrı kesiciler ve paresetamol içeren ateş düşürücüler alerji ve astım riskini artırıyor.
İtalyan La Repubblica gazetesinin haberine göre; Wellington'daki Otago Üniversitesi'nden bir grup bilimadamı, bin 500 çocuk üzerinde bir araştırma yaptı. Bu araştırmaya göre, ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan ilaçların henüz birkaç aylık bebeklere verilmesinin, ilerleyen yaşlarda alerji ve astım riskini arttırdığı belirlendi.
Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan 120 kadar ilacın bu maddeyi içerdiğine dikkati çeken araştırmacılardan Julian Crane, henüz 15 ayını doldurmamış bebeklere parasetamol içeren ilaçlardan verilmesinin, bu kişilerin ilerleyen yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini 3 kat, astım riskini de 2 kat artırdığını açıkladı.

Emziren anneler buluşuyor
City's ile Lansinoh, bugün 'Toplu Emzirme Hareketi'ne destek verecek. Emzirme Reformu Hareketi kapsamında 12:30'da başlayacak etkinliklerinde, çocuk sağlığı uzmanları konuşmalar yapacak, kitaplarını imzalayacak. 14:45-15:00 saatleri arasında ise 'Emzirme Reformu Gerekli' bilinciyle yola çıkan anneler bu özel günde 15 dakika bebeklerini toplu olarak emzirerek Emzirme Reformu'na destek verecek.

Oyunlu klasik müzik konseri
Ibsen'in klasik oyunu 'Ben Kimim?' (Peer Gynt), Grieg'in unutulmaz müziği eşliğinde İş Sanat'ta çocuklar için bu sezon ilk kez 19 Aralık'ta sahneleniyor. Yaprak Sandalcı'nın çocuklar için tasarladığı, Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği, Semaver Kumpanya ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası'ndan oyuncular ile İstanbul Klarnet Korosu ve Ayla Algan'ın sahne aldıkları gösteri yarın, saat 15.00'te.
Bilet fiyatları: Yetişkin 15 TL, çocuk 10 TL.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!