• $9,6021
  • €11,2093
  • 553.844
  • 1479.93
4 Aralık 2010 Cumartesi

Diyabetli çocuklara özel proje

Diyabetli öğrencilere yönelik ülke çapında önemli bir proje başladı. MEB, Sağlık Bakanlığı ile Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği arasında 'Okullarda Diyabet Eğitim Programı' protokolü imzalandı. Artık okullarda diyabetli çocuklara yönelik düzenlemeler yapılacak.

Eğitim almak, her çocuğun en doğal hakkı! Fakat çoğumuzun farklılıklara tahammülü yok! Dolayısıyla, en ufak bir farklılığı olan çocuk, yaşadığı olumsuzluklarla baş edemediği, sindiği ya da sağlık bütünlüğünü koruyacak küçük düzenlemeler yapılmadığı için eğitim hakkını kullanamayabiliyor. Örneğin, bazı okullar sorumluluk almak istemediği için, diyabet hastası çocuğu okula kayıt bile etmiyor. Oysa, çocukların da yasal hakları var, çoğu zaman aileler bu hakları bilmedikleri için kullanamıyorlar; bazen de uğraşmak istemiyorlar. Sonuçta; çocuklar farklılıkları, hastalıkları ya da engelleri yüzünden ayrımcılığa uğruyor. Fakat güzel ülkemizde iyi şeyler de oluyor. İşte, size harika bir örnek! Umarım, diyabetli çocuklar düşünülerek hazırlanan bu proje, okullarda başka konularda sıkıntısı olan öğrenciler için örnek olur ve farklılıkları olan öğrencileri hayatın içine alırız.                                                                

15 BİN DİYABETLİ ÇOCUK...
Yapılan çalışmalar, Türkiye'de çoğu okul yaşında 15 bin civarında diyabetli çocuğun olduğu ve her yıl 1500-1700 civarında çocuğa da 'Tip 1 Diyabet' tanısı konduğunu söylüyor. Bu gerçekten yola çıkan Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği'yle ortaklaşa yürüteceği proje kapsamında okullarda şeker hastası çocuklar için özel uygulamalar başlatıyor. 
3 öğretim yılı boyunca devam edecek bu proje ile, öğretmenlerin çocuklarda diyabet bulguları ve diyabetli çocukların okulda bakımı konularında eğitilmesi yoluyla, sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Çocuklarda diyabetin erken tanısı ve okulda diyabetli öğrencilerin bakımı konularında yeterli donanım kazanabilmeleri için; broşür ve okulda diyabet bakımı rehberi gibi eğitim materyalleri hazırlandı.        
Bugüne kadar Türkiye'de diyabetli okul çocuklarının okulda bakımları tamamen çocuğa ve ailesine bırakılıyordu. Oysa, öğretmenler ve ailelerin yakın işbirliğine ihtiyaç var. Ayrıca diyabetli çocuklara erken tanı konması ve tedavi gecikmesinden kaynaklanan sorunların önlenmesi için öğretmenlere de görevler düşüyor.

UYGUN ÖĞLEN YEMEKLERİ HAZIRLANACAK
Diyabetli çocukların okul yaşamlarının iyileştirilmesi için alınacak önlemler şöyle:
- Okullarda kan şekeri ölçümüne ve insülin yapılmasına izin verilecek. Okullarda bunun için uygun mekanlar oluşturulacak. Diyabetli öğrencinin izni alınarak gerekirse, bu durum diğer öğrencilere de anlatılacak.       
- Bu çocukların sınıflarda ara öğün almalarına izin verilecek.        
- Yatılı ve pansiyonlu okullarda ders programı aksatılmadan diyabetli çocukların 3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde beslenmelerini sağlayacak düzenlemeler yapılacak.        
- Diyabetli çocukların öğlen yemeklerine de gereken özen gösterilecek. Öğlen yemeği veren okullarda diyabetik beslenmesi sağlıklı çocuk beslenmesinde olduğu gibi göz önünde bulundurulacak. Karbonhidrat çeşidi ve miktarı uygun öğlen öğünleri, tatlı yerine meyvenin tercih edilmesi sağlanacak.        
- Diyabetli çocukların beden eğitimi dersleri, okul gezileri gibi etkinliklere katılması sağlanacak. Diyabetli olduğu için bu çocuklar bu tür aktivitelerden uzak tutulmayacak.
- Diyabet hastası çocuklar kan şekerinin yüksek olduğu dönemlerde arkadaşlarına göre daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilecekleri için bu konuda kendilerine anlayış gösterilecek.        
- Çocuklar, doktor kontrolüne gitmeleri gerektiği günlerde izinli sayılacak, hastanelere yatmaları halinde rapor istenecek.        
- Yüksek kan şekeri olan çocuklara fazladan su içmelerini ve gerektiğinde idrar ketonuna bakabilmesine izin verilecek.
- Öğretmenler, kan şekeri düşüklüğü olan çocuklara, dersi keserek yardım edecek. Meyve suyu gibi kan şekerini hızla yükselten besinler almasına izin verilecek ve dinlenmeleri sağlanacak.        
- Ağır kan şekeri düşüklüğü durumunda, acilen kan şekerini yükselten 'Glukagon' iğnesinin yapılması gerektiğinden, bu gibi durumlar için okul buzdolabının kapağında bu iğne bulundurulacak. Okul hemşiresi  veya ilgili öğretmen bu iğneyi yapabilir durumda olacak. Bu koşulların sağlanamaması halinde ise aileye ulaşılacak ve 112 Acil Servis'e haber verilecek.

Ünlü tablolar, ressamlar ve teknikler
'Sanat Hazineleri' adlı kitap, sanata eğilimi minikler için biçilmiş kaftan! Çocukların resim yeteneğinin gelişmesi, resim derslerinde sıkıntı çekmemeleri ve sanata duyarlı büyümeleri için, ünlü ressamların tabloları ile kolayca resim yapmanın pratik, adım adım ilerleyen yolu anlatılıyor.
Kitapta, bir öğretmenin ya da anne-babanın yardımıyla ya da bu yardıma gerek duymadan, çocuğun beğendiği resmi yapmasının teknikleri yer alıyor. Bu harika hazine, her biri farklı bir resim tekniğiyle yapılmış, farklı ülkelerden 22 sanat eserini ve bunların yapılış yöntemlerini anlatıyor. Yazan: Rosie Dickins
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları / Çocuk-Sanat Kitapları

ÇOCUKLARA ÖZEL YILBAŞI PARTİSİ
Çocuklar yeni yıla kendileri için özel hazırlanmış bir partiyle giriyor! Mövenpick Hotel İstanbul, yeni yıla girerken minikleri unutmadı. 11 Aralık Cumartesi günü 12.00-15.00 saatleri arasında Hepsi grubunun da katılımıyla gerçekleşecek yılbaşı kutlamasında, prens ve prenses animatörler eşliğinde eğlenceli yarışmalar düzenlenecek. Noel Baba miniklerin yeni yıl dileklerini dinleyecek ve tüm çocukların en sevdiği aktivitelerden biri olan yüz boyama ile çocuklar rengarenk yüzlere kavuşacak.
Daha pek çok sürprizin yer alacağı yılbaşı partisinde minikler, çocuk büfesinde sunulan pizza, hamburger, kek ve pastalardan tadarak parti boyunca sadece eğlenceli değil, aynı zamanda lezzetli bir şölen yaşayacaklar.
Üstelik yılbaşı partisinden  elde edilen tüm gelir, Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı'na bağışlanacak.
Siz de çocuğunuza birbirinden renkli aktiviteler eşliğinde harika bir yılbaşı eğlencesi hediye etmek istiyorsanız; (0212) 210 09 09'dan partiyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bilet fiyatları KDV dahil çocuklar için 75 TL, bir çocuk ve bir yetişkin olarak katılmak isteyenler için 125 TL.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi