• $8,2425
  • €10,0466
  • 485.678
  • 1441.33
12 Mart 2011 Cumartesi

Çocuklarımızı biz şişmanlatıyoruz

Hülya Yıldırım
Hülya Yıldırım
YAZARIN SAYFASI

Ülkemizde orta yaş ve üstünün yarısı obez! Hızla şişmanlıyoruz. Tabii, biz şişmanlarken çevremizdekileri de şişmanlatıyoruz. Büyük şehirlerde her 3-4 çocuktan 1'i obez. Üstelik, biz Türk anneleri toplu çocuk seviyoruz! Normal boy ve kilodaki çocuklar bize sıska geliyor. Ya da şişman çocukların hep şişman kalacağına en başta biz inanıyoruz. Genetik deyip, geçiyoruz, 'Anne- baba da şişman ne olacak ki' diyoruz. Diyoruz da, obezitenin tam da genlerimizle yaşam biçimimiz arasındaki uyuşmazlıktan kaynaklanan bir hastalık olduğunu düşünmüyoruz. Yaşam biçimlerimizi ailece değiştirmek aklımıza gelmiyor, gelse de gerçekleştirmek zor geliyor. Çocuğa 'Yeme-içme, zaten şişmansın' demek daha kolay. Oysa, evde biri şişmansa genellikle diğerleri de şişman oluyor. Çünkü yenilen yemekler aynı, alışkanlıklar benzer... Demek ki, bir yerlerde yanlış yapılıyor! Çocuğa sebze ye deyip, karşısında kekler börekler yiyen aileler biliyorum.
Daha bebekken anne sütü yerine 6. aydan önce marifetmiş gibi ek gıda ya da mama veren biziz! Çocukları parka, bahçeye götürmek yerine TV karşısına koyan biziz! Ellerine bilgisayar, cep telefonu veren de biziz! Çocuğa yürüyüş yapma alışkanlığı kazandırmayan, onu sosyal-bedensel faaliyetlere daha okul öncesi dönemden itibaren yönlendirmeyen de biziz! Ülkemizde 0-3 yaşındaki çocukların yarısı fast food tüketiyor! Ve yine ülkemizde okul öncesi çocukların yarısı sadece haftada 1 kez dışarı çıkıyor, o da market alışverişi için!
Sonra, okullarda beden eğitimi dersleri 2 saatten 1 saate indi. Oysa, madem tehlike çanları çalıyor, madem obeziteye bağlı hastalıklardan ölümler had safhada; beden eğitimi dersleri her gün 1 saat olmalı! Beden eğitimi, en az matematik dersi kadar elzemdir! Beden eğitimi dersinde çocukları sınıfa tıkıp başka dersler yaptırılabiliyor; yazık bu çocuklara... Üstelik, obez çocukların akademik başarısı diğer çocuklara oranla daha düşük ve iş bulma ihtimalleri de diğer çocuklara göre daha az!
Tabii, bir de biz annelerin evde yemek pişirme alışkanlıklarını gözden geçirmesi şart...  Geçen günlerde tanıştığım 2 çocuk doktoru da beni uyardı, 'Aman ha çocuğunuza kabuğunu soymadığınız sebzeyi meyveyi yedirmeyin' diye! Neden? Çünkü, çok yüksek oranlarda ilaç atılıyor artık tarlalara... Ya organik ürünler ya da 'iyi tarım' etiketli ürünler kullanın, dedi bu iki uzman. Buyurun bir de buradan yakın...
Karamsar bir yazı oldu biliyorum ama yaşam şeklimizi topluca değiştirmezsek, 'Çocukluk çağı kanserleri arttı, çocuklarda bile şeker hastalığı görülüyor' diye daha çok dövünürüz. Yoksa, her ilkbahar rejime girip her kış kilo almayı normal saymak marifet değil, çocuklara önce biz doğru birer örnek olmalıyız. Onlara bedenlerinin değerli olduğunu, bedenlerine giren her şeyin kalitesini sorgulamalarını öğretmeliyiz. Ve sağlıklı şeylerden de keyif alınabileceğini... Ve tabii her şeyde olduğu gibi dengeyi... Her şeyden yesin çocuk, ama dengeli ve ölçülü olmayı daha bebekken bizden öğrenebilir.

<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor