• $7,362
  • €8,9057
  • 410.175
  • 1528.82
21 Ocak 2012 Cumartesi

Çocuklar tatilden keyif alsın!

Hülya Yıldırım
Hülya Yıldırım
YAZARIN SAYFASI

Çocuklar, okulların yarıyıl tatiline girdiği 23 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında yepyeni birer hobi sahibi olabilir, eğlenceli aktiviteler ve uygulamalı gezilerle dünyaya bakış açılarını değiştirebilirler. Nasıl mı? İşte fırsatlar...

Çocuklar karnelerini aldı, yarıyıl tatili başladı. Anneler şimdi de tatili verimli geçirmenin, çocukları hem dinlendirip hem eğlendirmenin derdine düşecek. İşte hem annelere hem de çocuklara birbirinden farklı tatil önerilerim. Daha fazlasını, www.anneoluncaanladim.com'un Bilgili Çocuk&Süper Anne sayfalarının 'Küçüklere Etkinlik' bölümünden bulabilirsiniz. İyi tatiller...

Sanata zaman ayırsın
İstanbul Modern, 23 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında 7-12 yaş grubundaki çocuklar için sanatla dolu, eğlenceli yarıyıl sanat atölyeleri düzenliyor. Her gün farklı bir etkinliğin düzenleneceği, yarıyıl sanat atölyelerinde, resim, heykel, fotoğraf, animasyon, yerleştirme ve performans gibi disiplinlerin yanı sıra edebiyat ve mimarlık alanlarını da içeren uygulamalar gerçekleşecek. Yarıyıl tatili süresince sabah ve öğleden sonra iki ayrı program seçeneği sunuluyor. Atölyelere beş günlük ya da günübirlik katılmak mümkün.
Nerede: İstanbul Modern, Karaköy
Tel: (0212) 334 73 41

Pace Çocuk'ta tatil başkadır
PACE Çocuk Sanat Merkezi '2012 Mini Kış Sanat Kampları'nda 1 hafta süreyle çeşitli atölye çalışmaları var. Haftalık Mini Kış Sanat Kampları, birbirinden bağımsız iki hafta olarak, 23-27 Ocak ve 30 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Hafta içi her gün sabah ve öğleden sonra olarak iki ayrı grup halinde 5-12 yaş çocuklar için hazırlanmış. Plastik ve görsel sanatların neredeyse her dalından uygulamalar yapılan kamplardan bazı aktivite örnekleri ise şunlar: Gaudi ve sıra dışı binaları (Heykel/mozaik aktivitesi), çamur ve sihirli boyalar (Seramik aktivitesi), Alexander Calder ve uçan heykeller...
Nerede: Ethem Efendi Cad. Ethem Efendi Apt. No: 33/A Erenköy Tel: (0216) 385 80 36

Farklı bir alternatif: Cam Ocağı
Cam Ocağı Vakfı'nda çocuğunuz camla tanışsın, kendi elleriyle ve nefesiyle bir şeyler yaratmanın tadına varsın.
Cam Ocağı Vakfı Yarıyıl Çocuk Etkinlikleri, 23 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında hafta içi 09.30-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Altı yaş ve üzeri için olan 'füzyon', 'boncuk' ve 'sıcak cam' etkinliklerinin süresi 30 dakika, ücretlere ise 30 ila 75 TL arasında değişiyor.
Nerede: Cam Ocağı Vakfı, Köyiçi Cad. 72/A, Öğümce-Beykoz
Tel: (0216) 433 36 93

Bilim Merkezi Kış Bilim Okulu
Hafta içi her gün 10.00-17.00 saatleri arasında devam eden programda, 7-13 yaş arası çocuklar bilim ve sanat alanında pek çok uygulamalı atölye ve geziye katılma imkanı buluyor.
23 Ocak-03 Şubat tarihleri arasında hazırlanan program dahilinde eğitmenler tarafından bilim & drama, matematik, nanoteknoloji, uzay, enerji, elektronik, kimya, bilim-illüzyon, denizlerde yaşam, vücudumuz, tarih, origami, kil, uzay, dinozor ve fosil, küresel ısınma gibi pek çok atölye düzenleniyor. Bunların yanı sıra atölye çalışmalarını desteklemeye yönelik Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, İstanbul Modern, Atatürk Arboretumu, Genetik Laboratuarı, Rahmi Koç Müzesi Keşif Küresi gibi pek çok gezi de zengin program içeriğinde yer alıyor. Atölye saatleri arasında da deprem & yangın afete hazırlık eğitimi, belgesel ve film gösterimleri, deney gösterileri, zeka oyunları, tiyatro gösterileri gibi etkinliklere yer veriliyor.
Öğrencilerin birçok farklı alanda etkinlik gösterebilmesine olanak sağlayan 'Bilim Okulu' sonrasında, çocuklarının ilgi alanlarını keşfetmeye yardımcı olabilmek adına anne ve babalar, 'ilgi ve beceri durumu karnesi' ile bilgilendiriliyor.
Nerede: Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Şişli Belediyesi Bilim Merkezi Binası, 19 Mayıs Mah. Öğretmen Haşim Çeken Cad. Polat Tower Yanı Fulya-İstanbul
Tel: (0212) 266 00 46

Fotoğraf öĞrensin
Photo World Fotoğraf Merkezi tarafından 7-11 ve 12-16 yaş gruplarına göre özel hazırlanan fotoğraf eğitimi programlarıyla çocuklar eğlenceli ve keşfedilmemiş bir dünyaya doğru yolculuğa çıkıyor. Fotoğraf eğitimi çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişimine katkıda bulunur. Görsel algıları güçlendirir, farklılıkları ve detayları iyi görmesini sağlıyor; düşünme, odaklanma ve kurgulama becerilerini geliştiriyor. Ayrıca içinde bulundukları her grupta özgün eserleriyle kendilerini gösterebiliyorlar. Mesude Bülbül'ün vereceği fotoğraf dersleri pazartesi, çarşamba ve cuma günleri gerçekleştirilecek. Ücreti ise 175 TL.
Nerede: Bahariye Cad. Kuzu Kestane Sokak, No:16, Kadıköy-
Tel: (0216) 418 19 76

'ÖNCE ÇOCUĞUM' DİYENLERE...
Bu hafta annelere de bir etkinlik önerim olacak. 16 Ocak'tan beri TGRTHABER'de yeni bir program başladı. Adı 'Önce Çocuğum'. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Çido'nun sunumuyla her sabah 08.15te yayınlanıyor. Hamilelik, bebekli ve çocuklu hayatla ilgili her türlü soruya canlı yayınla uzman konuklar eşliğinde cevap veriliyor. Seyirciler de programa, telefon ve mail ile katılabiliyor. Her gün bir konunun derinlemesine ele alındığı program, anne ve babalar için biçilmiş kaftan.

<p>Türkiye, CHP'li belediyelerdeki çöp rezaletini konuşuyor. Nuh Albayrak, Maltepe'deki çöp toplama

CHP'de 'çöp' krizi ve Bülent Tezcan'ın 'Maltepe' yalanı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik