• $9,5199
  • €11,0908
  • 546.88
  • 1455.42
11 Aralık 2010 Cumartesi

Bebeğiniz yabancılardan korkuyor mu?

'Aslında sosyal bir bebektir ama ne olduysa anneannesinden bile korkmaya başladı' diyen annelerin sayısı hiç de az değil. Sizin bebeğiniz de yabancılardan korkuyorsa Uzman Psikolog Sinem Olcay Kademoğlu'nun açıklamaları ve önerilerini okuyun.

Yabancılardan korkması, bebeğinizin normal gelişiminin bir parçasıdır ve daha çok 7-9. aylarda görülür. Konuyla ilgili bilgileri, sitemiz www.anneoluncaanladim.com 'un yazarı Uzman Psikolog Sinem Olcay Kademoğlu'ndan aldım. Genelde 8 haftalık oluncaya kadar bebekler anne-baba dışında herhangi başka birinin de ihtiyaçlarını karşılamasına kolaylıkla izin verirler. Herkesin kucağına rahatlıkla gider, herkesin kendisine biberon vermesini, altını değiştirmesini, uyutmasını kabul ederler. Bu dönemde çoğu yeni anne, 'Benim annesi olmamın hiçbir önemi yok, başkası da tüm bunları yapabilir' düşüncesine kapılır ve kıskançlıkla karışık bir zorlanma yaşar. Oysa zaman içinde siz bebeğinizle ilgilenmeye devam ettikçe, bebeğiniz hayatındaki özel kişinin siz olduğunu anlayacak ve size özel tepkiler geliştirmeye başlayacaktır. Bebeğin yaşamında, bağ kurabileceği, her gün birlikte olduğu özel bir kişinin olması sağlıklı gelişim için şarttır ama bu durumun çoğu ebeveyni endişelendiren bir de yan etkisi vardır: Bebeğiniz size bağlandıkça diğer kişilere karşı daha çekingen davranmaya başlayabilir. Sizi yaşamındaki özel kişi olarak benimsedikçe diğer kişilerin kucağına gitmeyi istememek, anneanne gibi yakın bir kişiyi bile gördüğünde ağlamak gibi 'yabancılama' davranışları sergileyebilir.
Yabancılardan korkma davranışını bazı bebekler 4-5 aylık gibi oldukça erken bir dönemde sergilese de çoğu bebekte bu tepki 7-9 aylık dönemde ortaya çıkar. Bebeğinin daha önceki aylarda gayet sosyal bir şekilde herkesin kucağına rahatlıkla gittiğini gören ebeveyn için, bebeğin aniden yabancılardan korkmaya başlaması oldukça şaşırtıcı, hatta bazen utandırıcı olabilir. Çoğu ebeveyn, bu dönemde bebeğin korkusunu yersiz bulup anti-sosyal davranış nedeniyle kızgınlık duyabilir.
Size ne kadar mantıksız gözükürse gözüksün, bebeğinizin bu korkusunu normal karşılamalısınız. Eğer panik içinde ağlıyorsa, sizin tesellinize ihtiyacı var demektir.

BEBEĞİNİZİ ZORLAMAYIN
 Böyle durumlarda bebeğinizin diğer kişinin kucağına gitmesi ya da o kişiyle sosyalleşmesi için zorlamak yerine, yaşadığı korkuya odaklanmalı ve onu bırakmadan sakinleştirmeye çalışmalısınız. Bir yabancı gördüğünde bebeğiniz size sıkıca tutunuyorsa sarılmasına izin verin. Eğer yabancı olarak gördüğü kişinin kucağındaysa ve ağlamaya başladıysa bebeğinizi nazikçe kendi kucağınıza alın ve onu teselli edin. Eğer bebek arabasındayken bir yabancı yanına yaklaştığı için ağlamaya başlarsa onun seviyesine inin, yüzünüzü yaklaştırın ve nazik bir tonda konuşarak her şeyin yolunda olduğunu söyleyin. Bebeğinizi kurtarırcasına diğer kişinin kucağından almak gibi ani hareketler yapmayın. Bu tarz sert davranışlar, bebeğinizin daha fazla korkmasına sebep olabilir. Nazik ve anlayışlı olun. Bebeğiniz adım adım sakinleşecek ve eski sosyal haline geri dönecektir. O aşamaya gelene kadar sizin yakınlığınıza ihtiyaç duyabilir.
Yabancılardan korkma tepkisi ister erken ister geç bir dönemde ortaya çıksın, genelde 1-2 ay boyunca şiddetlenerek sürer. Bu süreçte bebeğinizin sıkıca size tutunması, küçük şeylerde bile panik içinde sizi istemesi zorlu olabilir ama bebeğinizin yanında kalabilmeniz önemlidir. Bebeğinizi korkulacak bir şey olmadığına ikna etmeye çalışmayın. Yaşadığı korku onun için gerçektir ve o korkuyu atlatmasına sadece siz yardımcı olabilirsiniz.

BAZI BEBEKLER UTANGAÇ OLUR
Bebeğinizin yabancılardan korkma davranışı sizinle kurduğu bağın niteliğiyle ilgili değildir. Yabancılardan çekinme, bebeğinizin kalabalık bir çevrede ya da yalnız büyümesine de bağlı değildir. Ayrıca, bebeğinizin sosyal uyumunun iyi ya da kötü olduğu anlamına da gelmez. Araştırmalar, bazı bebeklerin mizaç olarak daha utangaç olduğunu ve yabancılara karşı daha duyarlı olduğunu gösteriyor. Bazı bebekler ise mizaç olarak yabancılardan daha az çekinirler. Bebeğinizin yabancılardan korkması ya da hiç çekinmemesi, sizin kontrol edebileceğiniz bir durum değildir. Siz sadece bebeğinizin bu durumu aşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu durumun normal gelişimin bir parçası olduğunu daima hatırlayın.

DÜNYAYI KURTARAN ÇOCUK
'Dünyayı Kurtaran Çocuk' adlı çocuk oyunu, bilimsel bilgilerin ışığında, çocuklarımıza geri dönüşümün önemini anlatmak, çevre duyarlılığı kazandırmak amacıyla projelendirilmiş ve tiyatronun eğlendirici diliyle, fantastik bir masal olarak kurgulanmış...
'Hayat Ağacı'; kökleriyle tüm dünyaya yaşam sevinci dağıtan fantastik bir ağaç. Güzelliğiyle görenleri büyüleyen, hasta kuşların dallarında iyileştiği, kelebeklerin, sincapların, arıların, kuşların evi... Ama birileri bu ağacın varlığından rahatsızdır. Bu ağaç var olduğu ve tüm dünyaya yaşama sevinci aşıladığı sürece istedikleri olmayacaktır.
Gökyüzünü ele geçirmeye çalışan Bay Beton ve adamları buldukları pet şişe, teneke kutu gibi tüm çöpleri bu ağacın köklerine yollamaya başlarlar. Böylece ağacın kökleri nefessiz kalacak ve çürüyüp yok olacaktır. Ama bu ağacı canlarından çok seven çocuklar Hayat Ağacı'nın solmasına izin vermeyecektir.

Yaş Gurubu: 3+
Yazan-Yöneten: Dersu Yavuz Altun
Müzik: Cem Ulu-Burak Çambel
Dekor: Ferit Özen
Işık/Efekt: Baransel Gürsoy
Oynayanlar: Çağlar Tüfekçi, Öze Solak, Emre Saka, Hasret Canan Tutuş, Cenan Çamyurdu, Neylan Özgüle
Nerede: Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi, Ataköy-İstanbul
Ne zaman: 4, 11, 25 Aralık Cumartesi, Saat: 14:00

MERHABA BEBEK

Uzman Psikolog Sinem Olcay Kademoğlu'nun 'Merhaba Bebek' isimli kitabı Remzi Kitabevi'nden çıktı!  Bebeğin hızlı bir gelişim sürecinden geçtiği yaşamın ilk yılı, ebeveyn-bebek arasındaki sağlıklı bir bağın kurulması ve bebeğin yaşama iyi bir başlangıç yapmasını sağlamak için muhteşem bir fırsattır. 'Merhaba Bebek', bu süreçte yeni anne-baba olanların doğru adımlar atabilmesine yardımcı olmak için hazırlandı. Kitap 'Bebeklik döneminde iyi bir ebeveyn nasıl olunur?' sorusunu tüm ayrıntılarıyla yanıtlarken, içeriğindeki bebek gelişimi ve bebek bakımı bilgileriyle ebeveynlik konusunda özgüven duygusu kazandırmayı da amaçlıyor.
Sinem Olcay Kademoğlu, yalnızca bu bilgilerle yetinmiyor, ebeveynliğe geçişte yaşanabilecek heyecan ve kaygılarla başa çıkma, eşler arası ilişkiyi bebekten sonra da olumlu şekilde sürdürme, bebekli kariyer sürecini dengeleme gibi yeni anne baba olanlar açısından zorlu olabilecek psikolojik süreçleri de çözmenin yollarını gösteriyor.
Kitabın adı: Merhaba Bebek
Yazan: Sinem Olcay Kademoğlu
Yayınevi: Remzi Kitapevi
Yayın Yılı: 2010 Sayfa sayısı: 216 sayfa

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu