• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
26 Mart 2011 Cumartesi

Anneler için kritik soru - Bebeğimi memeden ne zaman ve nasıl kesmeliyim

Memeden kesme hem bebeğin hem de annenin zorlandığı süreçlerden biridir. Bebek ve anne arasındaki bu çok özel ilişki kolay kolay sonlandırılamayabilir. Memeden kesme, tamamen annenin vereceği bir karardır. Siz de artık zamanın geldiğini düşünüyorsanız, bu süreci kolay ve sağlıklı atlatmak için önce kararlı olun.

Memeden kesme kararınızın nedeni ve zamanı ne olursa olsun bu dönemde yapılan yanlışlara düşmeden, aşamalı ve yavaş yavaş gerçekleştirmeniz gerekir. Bu dönem tam bir sabır, anlayış ve kararlılık sürecidir.
Uzmanlar bebeğin sağlığı açısından ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, 6 aydan sonra ise en azından 1 yaşına kadar katı gıdalarla birlikte anne sütüne devam edilmesini öneriyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün önerisi ise 6. aydan sonra ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar bebeğin emzirilmesidir. Bazı sağlık sorunları ya da özel bir durum nedeniyle daha önce memeden kesmek zorunda da kalınabilir. Ancak normal bir süreçte verilecek karar tamamen annenin isteğine bağlıdır. Memeden kesmeye karar verilen an, doğru zamandır. Yine de bazı uzmanlar, ilk doğum gününden sonra memeden kesmeye yavaş yavaş başlanmasını öneriyor. Nedeni ise; bu dönemde bebeklerin değişimlere daha kolay uyum sağlamaları... Diğer bir gerekçe ise, 1 yaşındaki çocuğun daha fazla katı gıda alması nedeniyle memeye ilgisinin azalması ve eskisi kadar çok ve sık emmemesi yüzünden süt üretiminin de azalması.

KENDİLİĞİNDEN  OLMASINI BEKLEMEYİN
Memeden kesmenin aniden gerçekleşmesini beklemeyin. Özellikle çalışan anneler önce
gündüz emzirmeyi sonlandırır ve  gece emzirmeye devam ederler. Bu durum tamamen anne ve bebeğin tercihine bağlıdır.
Anne henüz memeden kesmeyi planlamadığı halde, çocuğun emmeyi bırakması da yaşanan bir durumdur. Memeden kesme konusunda olabildiğince esnek olmak yapılabilecek en doğru harekettir.
4-7 aylar civarında anne sütünün arada sırada biberonla verilmeye başlanması, çocuğa memeden başka bir kaynağa alışması için fırsat tanır. Biberonla süt vermek annenin bebeğin yanında olamadığı zamanlarda bebeğin başkaları tarafından beslenmesini de kolaylaştırır.
Peki, bebeğin hazır olduğu nasıl anlaşılır? Meme sunulduğunda kayıtsız davranıp, huzursuz oluyorsa ya da eskisinden çok daha kısa süreyle emiyorsa, bebeğiniz memeyi kesmeniz konusunda size küçük sinyaller veriyor demektir.

Bir de bunları deneyin!
- Memeden kesmeye çalıştığınızda çocuğunuz bu durumdan rahatsız oluyorsa, bu süreci biraz erteleyin.
- Memeden kesmeye kesin olarak karar verdiyseniz, bebeğinizin 3-5 gün ağlayıp meme istemesine ve huysuzlanmalarına karşı dirençli davranmalı, kararlılığınızı ona da hissettirmelisiniz.
- Önceden emzirdiğiniz zamanlarda çocuğunuzla eğlenceli bir oyun oynayın.
- Parmak emme ya da battaniyesine bağlanmak gibi rahatlatıcı başka bir davranış geliştirirse, engel olmayın. Memeden kesmeden kaynaklanan duygusal değişimlere uyum sağlaması bu tür alışkanlıklarla kolaylaşabilir.
- Bebeğiniz 1 yaşından küçükse, emzirme saatinde biberon veya bardak vermek faydalı olabilir. 1 yaşından büyükse atıştıracak bir yiyecek vermek ya da daha fazla sevgi ve ilgi göstermek de yararlı olacaktır.
- Onu emzirme pozisyonunda kucaklamayın ve emzirirken kullandığınız kıyafetleri giyinmekten kaçının.

Bütün çabalarınız kabusa döndüyse
Her yöntemi denediyseniz ve hiçbiri işe yaramadıysa, zamanlamanız yanlış olabilir. Bebeğiniz hasta olabilir. Bebekler kendilerini iyi hissetmediklerinde daha sık emerler ve anne sütü bebek için en iyi ilaçtır! Çocuğunuzun yeni bir gelişimsel dönemden geçiyor olması da memeyi bırakmasını zorlaştırabilir. Evde kayıp, taşınma, boşanma ve yahut annenin işe başlaması gibi önemli bir değişim yaşanmış olabilir. Bu gibi değişim dönemlerinde memeden kesmek daha da zor olur. Böyle bir durumda, çalışmalarınıza bir süre ara vererek, başka bir zamanda yeniden deneyin.

UZMAN GÖRÜŞÜ - Neslim Güvendeğer Doksat (Çocuk Ruh Sağlığı Uzmanı)
'Anne hazır olmalı ve kararı mutlaka kendisi vermeli'
'Emzirme süreci anne ve bebek arasında yaşanan çok özel bir paylaşımdır. Anne, bebekten gelen özel sinyalleri algılayarak bebeğinin acıktığını idrak eder. Emzirme süreci anne ile bebeğin karşılıklı olarak haz alığı bir süreçtir. Bebek emdikçe, annenin hormonları uyarılır ve süt üretimi artar. Emzirmeyen annelerin bir süre sonra süt üretemedikleri bilinir. Yaşanan bu özel anlar bebeğin sağlıklı bağlanma sürecini destekler.
İlk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmek, ruhsal açıdan ve besin değeri bakımında son derece gereklidir. Daha sonra ek gıdalara geçilerek, anne sütü giderek ara öğünlerde verilmeye başlanır.
Memeden kesme, bebeğin anneden ayrışmasını ve bireyselleşmesini destekleyen ilk adım olduğu için, anneler, söz konusu olan bağımlılığı yitirme kaygısıyla bu konuda çelişki yaşayabilirler. Bu nedenle emzirmenin sonlandırılma zamanı, annenin ruhsal açıdan hazır olduğu bir dönemde, annenin vereceği kararla belirlenmelidir.

GÜVEN İLİŞKİNİZ ZEDELENMESİN
İşe başlama dönemi, emzirmenin bırakılma zamanını destekleyen bir süreç olabilmektedir. Memeden kesme yöntemi olarak, emzirme sayısının azaltılması ve emzirme süresinin kısaltılması en uygun olanıdır. Seçilen yöntemi kararlı ve tutarlı bir şekilde uygulamak en önemlisidir. İlk olarak öğlen emzirmesi kaldırılarak yerine formül mama verilmesiyle başlanabilir. Bazı öğünlerde ise, sağılmış anne sütü biberonla çocuğa verilir. Anne çocuk arasındaki bağ açısından çok önemli bir yeri olan uykudan önceki emzirme, genellikle en son bırakılır.
Strateji olarak meme isteyen çocuğa bağırmak, azarlamak, korkutmak, memenin dış görünüşünü çocuğun beğenmeyeceği bir şekle getirmek veya istemeyeceği bir lezzetle (acı, ekşi vb. tatlar sürmek) sunmak gibi yöntemlere asla başvurulmamalıdır!
Emmek isteyen çocuğu geçiştirmek, erteleyerek emzirmek, güven ilişkisini zedeleyebilir. Bu nedenle kararlı bir şekilde emzirme eyleminden vazgeçilip, büyüdüğü için diğer beslenme şekillerine geçildiğinin izah edilmesi ve bunun davranışsal olarak uygulanması en doğrusu olacaktır.'

KÜÇÜKLERE ETKİNLİK
Tarihin en eski oyuncaklarından uçurtma, kadın- erkek, çocuk-yaşlı demeden herkesin severek oynadığı ve yapmayı mutlaka öğrendiği bir gelenek. Uçurtmalar aynı zamanda ülkelerin geleneklerini, görsel estetiklerini de yansıtan adeta birer bayrak. İşte bu önemi fark eden İstanbul Uçurtmacılar Derneği, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki ilk ve tek uçurtma müzesini kurdu.
İstanbul Uçurtmacılar Derneği yönetim kurulunun aldığı kararla hayata geçirilen uçurtma müzesinin adı da dernek başkanı ve uçurtma sporunun gelişmesine büyük katkı sağlayan Mehmet Naci Aköz'den alındı.
Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, ülkemizdeki uçurtmacılık kültürünün gelişmesineü ülkemiz uçurtma kültürü ile dünya uçurtma kültürleri arasında ciddi bir köprü oluşturmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.
Uçurtma Müzesi aynı zamanda uçurtma şenliğiü uçurtma atölyesi ve benzeri organizasyonlar için doğru adres. Uçurtma Dünyası profesyonel ekibiyleü uçurtma etkinliklerini projelendiriyor ve uyguluyor.
Aziz Mahmut Efendi Mah. Uncular Caddesi Bakıcı Sok. No:12 Üsküdar-İstanbul
Tel: (0216) 553 23 37

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?