• $8,3056
  • €10,0758
  • 488.132
  • 1444.87
05 Mayıs 2018 Cumartesi

Özbekistan, Güney Kore ve Türkiye gündemine dönüş

H. Hümeyra Şahin
H. Hümeyra Şahin
YAZARIN SAYFASI

Sayın Cumhurbaşkanımızın Özbekistan ve Güney Kore’yi kapsayan ziyareti, beş günün sonunda nihayetlendi, İstanbul’a döndük. Taşkent ve Buhara gibi Türk ve İslam medeniyetinin iki önemli şehrinden sonra Güney Kore’nin başkenti Seul’e gitmek âlem değiştirmek gibiydi. Kültürü, tarihi, iklimi, mimarisi, dünya siyasetindeki yeri birbirinden hayli farklı olan bu iki âlemde benzer olan bir şey vardı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın usta siyasetiyle kurduğu ilişkiler...

Özbekistan da, Güney Kore de, önemli siyasi değişikliklerin eşiğinde. Yeni Özbekistan Cumhurbaşkanı ülkesini geçmiştekinden hayli farklı bir açılıma hazırlıyor. Güney Kore ise, Kuzey Kore ile yaptığı yeni anlaşmanın heyecanı içinde dünyaya yeni sözler söylemeye hazırlanıyor.

Bu zeminde, Özbekistan ile stratejik ortaklık anlaşması imzalandı ve ikili ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma hedefi için var olan potansiyele dikkat çekildi. Ekonomiden savunma sanayine, eğitimden kültüre, çevreden enerjiye, tarımdan turizme birçok alanda anlaşmalar yapıldı.

Güney Kore’de ise, bilim, teknoloji ve sanayi alanında ilişkileri güçlendirecek yatırımlar gündeme getirildi ve dördüncü sanayi devriminde birlikte hareket etme adına yeni işbirlikleri planlandı.

Türkiye, her iki ülke ile de ortak tarihi geçmişe sahip. Özbekistan, kadim şehirleri ile inanç ve kültür eksenli bir geçmişle bize bağlı iken, Güney Kore, Kore Savaşı’nda verdiğimiz şehitlerle ortak bir duygu etrafında buluşabildiğimiz bir ülke. Bütün mesele bu tarihi ve güncel bağlar içinde yeni bir politik aura oluşturmak ki, işte Sayın Cumhurbaşkanı’nın ustalıkla yaptığı şey bu.

Türkiye siyaseti seçimlere odaklanmışken, Sayın Cumhurbaşkanı olağan programını hiç değiştirmeden, bir günü kültürel program olmak üzere, Türkiye’ye yeni ufuklar kazandıracak beş günlük bir seyahat gerçekleştirdi iki ülkeye. Elbette bütün bunlar aynı zamanda bedeni yorgunluk demek.

Pazar günü 4.5 saatlik Özbekistan uçuşunun akabinde hep hareket halinde geçen iki günün ardından 7 saatlik Güney Kore yolculuğu gerçekleştirildi. Sabaha karşı yetiştiğimiz, Türkiye ile saat farkı 6 olan Güney Kore’de, hemen hemen hiç uyunmadan resmi temaslara başlandı. Resmi heyetler, bilim-sanayi sektöründen temsilcilerle özel görüşmeler art arda devam etti. Ve tekrar 11 saatlik İstanbul uçuşu…

Yolculuk boyunca Cumhurbaşkanı elbette yine hep çalıştı. Zira 5 günün sonunda Türkiye gündemi, olanca yoğunluğuyla kendisini bekliyordu. Ertesi gün saat 13’te başlayıp, akşam 20’ye kadar devam edecek açılışlar, gençlerle buluşma programı ve iki aydan az bir zaman kalan seçim maratonuna hazırlık işleri vardı.

Gece 22.30’da İstanbul’a indik ve radyonun düğmesini çevirmekle birlikte biz de yeniden seçim gündemine girdik. Seçim, demokrasinin en önemli enstrümanlarından birisi. Farklı adayların yarışması demokrasiye güç katar. Ama çıktığı her seyahatten, ülkesi ve milleti hesabına eli dolu dolu dönen Sayın Cumhurbaşkanı’nın karşısına çıkacak adaylar, en az onun kadar bütüncül bir politik vizyona sahip, en az onun kadar farklılıkları yönetebilen siyaset ustası, en az onun kadar çalışkan olmalı ki, yarışabilsin.

Son tahlilde, bu farkı en iyi tartacak olan milletimizdir.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı