• $8,3227
  • €10,0997
  • 490.431
  • 1441.06
10 Kasım 2015 Salı

Aşırı siyasallaşmaya karşı kitap detoksu

H. Hümeyra Şahin
H. Hümeyra Şahin
YAZARIN SAYFASI

1 Kasım seçimleri ertesi herkes kendi kulvarına çekilirken, TÜYAP Kitap Fuarı özellikle İstanbullular için esaslı bir hava değişimine vesile olacağa benziyor. Öğrencisinden akademisyenine, medya mensubundan sade vatandaşına herkesi son altı aydır çepeçevre kuşatan siyasal gündemden herkesi çekip çıkaracak bir evren kitap fuarı. Tüm siyasallaşmalarımıza karşı kitap detoksu, toplum olarak hepimize iyi geleceğe benziyor.

Yayınevlerinin, yazar ve çizerlerin ne kadar verimli bir yıl geçirdiğinin hasılasıyla karşılaşıyor insan fuarda. Yeni kitaplar, yeni baskılar, fuarın şaşırtanları, değişmeyenleri... 10 yıldır hep aynı stantta gördüğümüz yayıncının bu yıl ne kadar yaşlanmış olduğu... Kendine has özellikleri ve aktörleriyle fuar, her yıl bir haftalığına da olsa kitap kamusunu buluşturuyor.
Her ne kadar kitabı, siyasallaşmaya karşı detoks aracı kılsak da, son iki yıldır kıyasıya süren siyasal mücadelenin TÜYAP gibi kültürel hegemonya arenasına nasıl yansıdığını da, merak ediyor insan. Belli bir kesimin kültürel ajandasını işgal eden ‘gezi’ romantizminin bu yıl neye dönüştüğünü gözlemlemek istiyor. Fakat bunun için biraz fazla vakit geçirmek gerek belki fuarda. Fuarı, ikinci gününde, ancak 1-2 saat ziyaret edebilmiş biri olarak, genel bir değerlendirme için ancak şunu söyleyebiliriz; Türkiye’deki hâkim kültürel hegemonyanın temsilcisi yayınevlerinde umut kırıklığının hâkim olduğu bir sönüklükten, kültürel pastanın yeni paydaşlarında ise bir dinamizmden bahsetmek mümkün.
Kültürel alanın demokratikleşmesi meselesini şimdilik bir kenara koyup, politize olmuş zihinleri gündelik olanın sathiliğinden kurtarıp, dip bir zihinsel temizliğe vesile olacak kitap gündemine dönelim.
Her yıl kitap fuarının müdavimi olanlar bilir; kitap stantları arasında dolaşırken, bir yılda çeşitlenen ilgi alanlarını fark ediyor insan. Daha önce hiç ilgilenmediğiniz alanlara dair kitaplara eliniz kayıyor. Yeni meraklar, yeni hobiler, yeni zihinsel perspektifler... Söz gelimi organik, hiç ilgi alanınıza girmezken, bir de bakmışsınız bir GDO kitabı çantanıza girmiş bile. Bu arada eskiden valizle gittiğiniz kitap fuarında bu sefer poşetlerle yetindiğinizi fark ediyorsanız, kitap alışverişinizin yoğunluklu olarak dijital ortama kaydığına işaret bu.
Son tahlilde, algıda seçicilik, milyonlarca kitap arasından sizi elbette en çok ilgilendiklerinize çekiyor. Ama bunun da ötesinde, yine bir konjonktürel etki olarak, Türkiye’deki yeni fikri, kültürel inşa dönemiyle paralel klasik eserlerin tercihleriniz arasına girdiğini fark ediyorsunuz. Zira klasik eserler, millet olarak düştüğümüz yerden kalkabilmek için, bize terk ettiğimiz fikir kalelerini hatırlatıyor. Gündelik şartlara direnebilmek için evrensel olanın kodlarını sunuyor. Bu bağlamda Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’nın yüksek kalitede klasik eser yayınları ilk fark edilenler arasında fuarda. Mesela, dünya literatüründe ilk dinler tarihi eseri yazan bilim adamı olarak kabul edilen Şehristani’nin din, mezhep ve felsefi doktrinler kitabı olan ‘el-Milel ve’n-Nihal’i raflarda ışıldıyor. Yine pek çok özel yayınevinin raflarındaki klasik eserler, Türkiye’nin bu inşa döneminde klasik eserlere dönüş seferberliğine de işaret ediyor.
Kitap fuarı, bize bir yıl yetecek doping ve bu sayede gelecek yenilenme ve tazelenmeyi sağlamak üzere, hafta sonuna kadar açık. Herkesi bekliyor.

<p>Meteoroloji'nin son verilerine göre hafta ortasında hava sıcaklıkları yükselecek ve yağışlı hava

Ramazan Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak?

Elazığ'da 2 bin 340 rakımlı Haroğlu Dağı'nda 2 bin 340 rakımda tesadüfen keşfedildi!

Sağlık çalışanlarının özverisini kare kare gözler önüne serdi

Adana'da polis, Engelliler Haftası dolayısıyla engellileri evlerinde ziyaret etti