• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
10 Haziran 2012 Pazar

Kürtaj yasak olsaydı Menderes ne yapardı?

Başbakan'ın çıkışını görünce, yasak aşk meyvelerini kürtajla temizleten bizim 'Demokrat'lar aklıma geliyor. Ve düşünmeden edemiyorum. Ya onların döneminde de kürtaj yasak olsaydı halleri nice olurdu?

Başbakan Erdoğan bir anda kürtaj tartışmasını ortaya atınca hepimiz şaşkına döndük. Uludere'de sıkışmış hükümetin gündem değiştirmek için bir manevrası mıydı bu, yoksa planlı bir nüfus hareketinin bir parçası mı? Doğrusu, bilemedik. Ama şu kadarını gördük. Hükümetin hemen her icraatını ayakta alkışlamaya hazır liberal kesim bile kürtaj yasağına tepki gösterdi. Kürtaj konusunun gündeme gelmesinin bile kadının bedenine yönelik bir devlet baskısı olduğunu savundular.
Ki haklılar...
Ama ben bu tartışmalar olurken bambaşka şeyler düşündüm. Yakın tarihimizdeki ilginç kürtaj vakalarını... Tabi öğrenebildiklerimizi...
***
Başbakan Adnan Menderes'in ilk büyük 'yasak aşkı' opera sanatçısı Ayhan Aydan'dı. Ayhan Hanım ünlü bestecimiz Ferit Alnar ile evliydi. Menderes'le 1951 yılında bir konser sırasında tanıştılar. Aralarında bir yakınlaşma oldu. Ayhan Hanım'ın evli olması Adnan Bey'in umurunda değildi.
TARİHİ BEBEK DAVASI
Birlikte olmaya başladılar. Bu birlikteliklerden de Ayhan Hanım 'sık sık' hamile kalmaya başladı. 1955 yılındaki hamileliği ise doğumla ve doğan çocuğun ölümüyle sonuçlandı. 
Ayhan Aydan'ın Menderes'ten ilk hamileliği 1955 yılında değildi. 'Başbakan'dan daha önce de iki kez hamile kalmıştı. Bu iki hamilelik de kürtajla sonuçlanmıştı.
Peki Menderes bu istenmeyen gebeliklerde kürtajı kime yaptırmıştı dersiniz?
Devlet Bakanı Mükerrem Sarol'a!
Mükerrem Bey, bakanlık görevinin yanı sıra iyi bir jinekologdu. (Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan yanında çalışan birçok sanatçısını tedavi için Mükerrem Sarol'a gönderiyordu. Belsoğukluğu yaşayanlara raporu Mükerrem Bey veriyordu.) Aynı zamanda yakın arkadaşı olan Başbakanı, bu zor durumdan kendi 'elleri'yle kurtardı. Yasak aşkın meyvesini o temizledi. Ayhan Aydan 1952 ve 1953'te iki kez kürtaj masasına uzandı. Ama son kürtajdan bir yıl sonra 1954'te bir kez daha hamile kalınca üstelik bir de müdahale için gerekli süreyi geçirince doğurmaya karar verdi. Menderes'in bu durumdan biraz geç haberi oldu. Ama artık dönülecek noktayı çoktan geçmişlerdi.
FATİN BEY'LE VESAMET HANIM
Menderes 'Doğur o zaman' dedi. Çocuğun nasıl doğduğu bugün bile tartışılan bir konudur. Doğuma bu sefer Zeynep Kamil hastanesinin Başhekimi Fahri Atabey girdi. Doktor Atabey'e göre çocuk zaten ölmek üzere doğmuştu. Yapılacak pek bir şey yoktu. Birkaç saatlik yaşamdan sonra talihsiz yavru son nefesini vermişti.
Ayhan Hanım 9 ay karnında taşıdığı yavrusunu birkaç saat içinde kaybetmişti.
Peki Ayhan Aydan'ın eşi Ferit Alnar'ın bu yasak aşktan haberi var mıydı? Yassıada duruşma tutanaklarına bakarsak vardı. Çünkü Ferit Bey'e örtülü ödenekten sık aralıklarla ödemeler yapılmıştı.
Gelelim Menderes'in yakın arkadaşı Fatin Rüştü Zorlu'ya...
Fatin Rüştü Zorlu çalışkan bir diplomattı. Özellikle ciddiyeti, zekası ve atak tavrıyla dışişlerinde kendisine haklı bir şöhret edinmişti. Kendi gibi meslektaşı Orhan Kutlu'nun genç ve güzel eşi Vesamet Hanım'la tanışıncaya kadar da dışişlerinde hep bu özellikleriyle anıldı.
Yıl 1945. Ankara Palas'ta kalan Kutlu çifti o gün Zorlularla tanıştı. Fatin Rüştü Bey ve eşi Emel Hanım bu karı-kocayı çok sevmişlerdi. Çok ortak arkadaşları vardı. Daha sık görüşmek için sözleştiler. Ama Vesamet Kutlu, Fatin Rüştü Bey'in aklına takılmıştı. Siyah uzun saçları bembeyaz gerdanı ve uzun boyuyla aklını başından almıştı.
Ama nasıl olacaktı?
Her ikisi de evliydi. Üstelik Vesamet Hanım'ın kocası Orhan Kutlu yakın arkadaşı ve meslektaşıydı. Aynı dairede çalışıyorlardı. Fatin Bey pes edecek gibi değildi. Kutlu çiftinin tayini Hindistan'a çıkmıştı. Ama dünyanın öbür ucuna da çıksa o geri adım atmaktan yana değildi. Vesamet Hanım'a aşık olmuştu bir kez.
Ankara'da başlayan platonik aşkları Hindistan'a uzandı.
Mektupla görüşmeye başladılar. Bu yazışmalar ateşli aşk mektuplarıydı. Vesamet Hanım mektubuna 'Sana bu satırları adem pijamalarımı giyerek yazıyorum' cümlesiyle başladı. Çırılçıplak yazdığını ima ediyordu. Fatin Bey'in aklı başından gitti.
ADEM PİJAMASIYLA YAZDIM
Ciddiyetiyle tanınmasına karşın kontrolünü kaybetti. O da aynı cümlelerle bir cevap yazdı. 'Keşke o mektubu adem pijamalarıyla kendin verebilseydin.' Bu mektup Vesamet Hanım'ın eşi Orhan Bey'in eline geçti.
Peki ne yaptı dersiniz?
Karısına 'bir daha görüşmeyeceksin' dedi.
Vesamet Hanım buna rağmen görüşmeyi sürdürdü. Hatta o kadar ki mektuplaşmak için artık evi değil postanenin adresini verdiğini kocası da biliyor ve ondan önce mektupları alabilmek için sabah erkenden postanenin yolunu tutuyordu. Orhan Bey karısının aşkını kabullenmiş, sadece onunla köşe kapmaca oynuyordu.
Biliyorum algılamakta biraz zorluk çekiyorsunuz. Ama durun daha...
Kutlu çiftinin tayinleri Cenevre'ye çıktı. Fatin Rüştü Bey'in dayanacak hali kalmamıştı. Vesamet Hanım'a 'artık yanına geliyorum' diye haber yolladı. Cenevre'de bir otelde ilk kez birlikte oldular. Kısa süre sonra artık iki aşığın dedikodusu her yere yayılmaya başlamıştı.
Vesamet Hanım, bu ateşli aşk gecelerinin sonunda Zorlu'dan hamile kaldı. Adet düzensizliği baş gösterince durumu anladı. Kocasından hiçbir şeyi saklamamayı prensip edinmişti. Bir gece hamileliğini Orhan Bey'e söyledi.
'Orhan, ben Fatin Bey'den hamileyim.'
Kocası hiç tepki vermedi.
'Yoksa sarhoş falan mıydın' dedi.
Vesamet Hanım başını iki yana salladı. 'Hayır'dedi. Ayıktım.
Orhan Bey aslında eşinin hiç içki içmediğini biliyordu.
İsviçre'de kürtaj yasak değildi. Beraberce doktora gidip çocuğu aldırmaya karar verdiler.
Klinikte önlerine tıbbi müdahale öncesi bir form uzatıldı. Babası bölümünü Orhan Kutlu imzaladı. Vesamet Hanım kürtaj masasına uzandı.
Kürtaj sonrası Kutlu çifti boşanmaya değil ama kısa süreliğine ayrılmaya karar verdi. Vesamet hanım kızı Reha'yı da yanına alarak İstanbul'a dönüyorum diye yola çıktı. Ama gittiği yer elbette Fatin Rüştü Bey'in yanı oldu. Çınar Oteli yeni aşk yuvalarıydı.
KORALTAN'IN AŞKLARI
Refik Koraltan ise adeta kürtaj müdavimiydi. Birbirinden renkli aşk gecelerinin sonunda defalarca soluğu jinekologlarda almıştı. Kimler girmemişti ki bu çapkın siyasetçimizin hayatına. Sevim Çağlayan'dan Muaalla Mukadder'e kadar... Yaşlılık günlerinde kürtaj hikayelerini genç gazetecilere ayrıntılarıyla anlattı.
Demokratlar. Tabi bunlar bizim sadece öğrenebildiğimiz kısmı...
***
Başbakanın çıkışını görünce, yasak aşk meyvelerini kürtajla temizleten bizim 'Demokrat'lar aklıma geliyor. Ve düşünmeden edemiyorum.
Ya onların döneminde de kürtaj yasak olsaydı halleri nice olurdu?
Junior Menderesler, Junior Zorlular, Junior Koraltanlar...
Başımızı alamazdık...
twitter.com/gurkanhacir

Adnan Bey'i çok sevdim
27 Mayıs'ın ardından Yassıada yargılamalarında Adnan Menderes'in 13 davadan beraat ettiği 'bebek davası'nda Menderes ve Fahri Atabey 'yeni doğmuş gayri meşru çocuğu öldürmek ve bu suça azmettirmek'ten yargılandılar. Menderes'in sevgilisi, opera sanatçısı Ayhan Aydan'ın cesur şahitliği ise tarihe şöyle geçti:
'Adnan Menderes'i 51 senesinde tanıdım ve kendisini çok sevdim. Çocuğu da çok seviyordum. Bütün emelim ondan bir çocuk yapmaktı ve maalesef bunda muvaffak olamadım. Bütün tedavilerime kendime iyi bakmama rağmen...'

Türkiye'nin gizli kürtaj operasyonu
1994 Bosna savaşı, belki yüzyılımızın en vahşi savaşlarından biri oldu. Düne kadar kapı komşusu olan insanlar etnik vahşiliğin esiri olup birbirlerini boğazladılar. Savaşın en kirli yanlarından biri de Bosnalı kadınlara tecavüz eden Sırp saldırganlardı. 20 binin üzerinde kadın tecavüze uğramıştı.
Peki hamile kalan kadınlar ne olacaktı? Büyük insanlık suçunun meyvesi olan çocuklar dünyaya mı getirilecekti? Kürtaj için yeterli malzeme yoktu! Türk dışişlerine başvuruldu. Dışişleri bakanlığımız el altından yapılacak bu operasyonu onaylamadı. Oysa derin devlet dediğimiz şey, her neyse bu tip durumlar için değil midir? Ama derin devlet o gün tatildeydi(!)
Semra Özal duruma müdahale etti. Türk Kadınını Güçlendirme Vakfı aracılığıyla 3 araba dolusu malzeme hazırlattı. Ancak bir sorun vardı. Bu  malzemeler gümrükten nasıl geçecekti? Gümrük Başmüfettişliğinden emekli efsanevi bir müfettişe ulaşıldı. Gün Sazak'ın 'Rumeli Beylerbeyi' ünvanlı müfettişi Necati Can'a. Necati Bey emekli olmasına karşın teşkilattaki popülaritesi sürüyordu. Hemen Gümrükler Başmüdürü Mehmet Yıldırım'ı aradı. Kürtaj malzemeleri faturasız ve kayıtsız kapıdan geçecekti. İlk kez devlet eliyle kutsal bir dava için kaçak geçişe izin veriliyordu. Semra Hanım bu 'geçiş'in her aşamasını takip etti. Teknik ekipman Bosna'ya ulaştı. Bosnalı doktorlar gelen yeni ve steril aletlerle belki de tarihin ne büyük kürtaj operasyonunu başlattılar. Peki yetti mi? Elbette hayır. Çünkü kürtaj sınırını geçen veya riskli olan birçok kadına müdahale edilemedi. Bir kısmı da korkup kaçtı. Bir kısmına ise hiç ulaşılamadı. Ve onlar insanlık suçunun meyvesi çocukları dünyaya getirdiler.Peki o çocuklar şimdi ne yapıyor?
Birçoğunun kaydı bilinmiyor. Ama 18 yaşına gelen bu çocuklardan büyük bir kısmının porno mafyasının eline düştüğünü ve filmlerde oynatıldığını anlatan bir belgesel izlediğimi söylemem yeterli olur sanırım.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip