• $15,5982
  • €16,2994
  • 905.828
  • 2405.94
23 Aralık 2013 Pazartesi

Türkiye’ye gelenlerin yüzde 95’i niye şaşırır?

Gündemde fırtınalı konular olmasaydı, çoktan yıl değerlendirmeleri sayfa sayfa yer almaya başlardı ama durum malum. Daha kanser hastalarına ilaç yerine ölüm satan çetenin defteri bile tam okuyamamıştık, yeni gündem bomba gibi düştü. Yıl değerlendirmesi yaparken, sonuçta büyük Türkiye hayallerini taşıdığımız 2023 için süre bir yıl daha eksiliyor.
Büyük hedefleri hayata geçirmek için planlama ve yönetim kabiliyeti gerekiyor ki, Türkiye’yi ‘teknolojide çözüm yaratan ülke’ konumuna getirmeyi hedefleyen Netaş’ın CEO’su Müjdat Altay da bu vurguyu yapıyor.
Netaş’ın ‘2023 Vizyonu’nu sorduğu işadamı Yılmaz Argüden’in sözleri dikkatimi çekiyor:
“Türkiye’ye ilk kez gelen insanların yüzde 95’inden fazlası mutlu bir şekilde ve şaşırarak ülkemizden ayrılıyor.”
Devam ediyor:
“Bu da gelmeden önceki beklentileriyle gördükleri arasında ciddi bir farklılık olduğu anlamına geliyor. Demek ki Türkiye iyi tanıtılan bir ülke değil. Dünya kamuoyunda Türk şirketleri, Türk ürünleri veya Türkiye’de sunulan hizmetler hakkında heyecan uyandıran bir algılama yok. Gerçeğin çok gerisinde kalan bir algılama var.”

Keyifle yaşanılacak bir ülke algısı

Zaman çok da keyifli geçmiyor ama en azından yabancılara yönelik Yılmaz Argüden’in önerisi ilginç geldi. Siz ne düşünürsünüz merak ettim.
Bakın şunları söylüyor Yılmaz Argüden:
“Türkiye gerçekten çok yönlü bir ülke, her yönünü tanıtmak mümkün değil. Markalaşması için önerim şu: Dünyadaki gelişmekte olan en önemli 20 teknolojiyi belirleyelim. Bu teknolojilerdeki en iyi 100 kişiden en az 10 kişinin ve yine en az altı ayını Türkiye’de geçirmesi için ikna edecek altyapı oluşturalım. 10 kişinin Türkiye’de yaşaması hem Türkiye’nin marka değerini artırır, hem katma değeri yüksek konulardaki bilgi birikiminin artmasına yardımcı olur. Türkiye için de yaratıcı bir ülke imajı oluşur.”
Dünya teknolojisinde söz sahibi 10 kişinin Türkiye’de yaşamasının yaratacağı olumlu sonuçları anlatırken, Yılmaz Argüden şunu da vurguluyor.
“Türkiye, keyifle yaşanacak bir ülke olarak algılanır.”

Biz ütopyası geliştirmek gerek

2023 hedefleri için ekonomide büyük rakamlarla hedefler malum da biz sıradan vatandaşlar ne istiyoruz?
Konda Araştırma şirketinin sahibi Bekir Ağırdır sıralıyor:
“Başta anayasa olmak üzere yeni hayatın hukukunu üretmek. Eğitim sisteminin içeriğini ve temel nizamını yeniden geliştirmek.”
Sıraladıkları arasında en dikkat çekici olanı:
“Toplumun tüm farklı demografik, ekonomik, siyasal ve kültürel kümelerini içine alan yeni bir ‘Biz Ütopyası’ geliştirmek.”

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya