• $13,548
  • €15,3501
  • 789.409
  • 1979.83
28 Eylül 2012 Cuma

TEV yönetimde gençleşti sıra gönüllülerinde

Rahmetli Vehbi Koç'un önderliğinde 205 hayırseverin 45 yıl önce kurduğu Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV'in) son 25 yılı, benim de kişisel tarihimden kesit sunuyor. 1987 yılında ilk defa kapısından içeri girmiştim, ayda 40 bin liralık bursumu almak için.
'Eskimiş bina, mobilyalar' değişmedi geçen 25 yılda. Değiştiyse de 'yaşlı' imajı hep pekişti. Geçen aylarda 45. yıldönümü yemeğine katılmıştım. Bir kez daha tanık olmuştum ki,TEV'e bağış yapanlar ne Türkiye'nin ağırlıklı genç nüfus özelliğiyle örtüşüyordu, ne de 'konjontürel' Türkiye gerçeğiyle.
TEV'in 1000. bağışçısı, tüm mal varlığını yeni bağışlayan, emekli tarih öğretmeni Berna Peynircioğlu da zaten yaşı ve yaşam biçimi olarak TEV 'ordusu'nun 'klasik bir ferdi.'
Maddi durumu yetersiz öğrencilere mesleki orta öğrenim, üniversite, yüksek lisans, doktora ve üstün başarı bursları veren TEV, kaynak üretimde halkayı nasıl genişletecek?
Genel müdürü gençleştirmek önemli bir adım:
Yeni Genel Müdür Yıldız Günay ile dün tanıştık. TEV tarihinde ilk defa bir genel müdür, özel sektörden 'emekli olmadan' gelip yöneticilik koltuğuna oturdu. Yaşını yazacağım için kusura bakmasın, 45 yaşındaki Yıldız Hanım, üç hafta öncesine kadar 'paradan para kazanan' bir yöneticiydi. Citibank Hazine bölümünde para piyasaları sorumlusu olarak iş hayatına başlayıp, en son Cargill'in Black River Genel Müdürü olarak 'portföy yönetiyor'du.
Sordum:
'TEV sizin ücretinizi nasıl karşılayabildi?'
Güldü:
'Eski gelirim ile karşılaştırılabilir bir rakam olduğunu söyleyemem.'

Ömer Koç'un bir sözü ikna etti
Yıldız Günay anlattı. Dedesi 1970'lerde Kızılay İstanbul şubesi başkanıymış:
'Balo Salonu sokaktaki Kızılay'a ailecek sürekli giderdik. İlkokuldayken dedem her yıl görev verirdi, sınıfından yardıma muhtaç üç çocuk seç. Kimin ayakkabısı yırtık, kimin önlüğü eski, inceler, dedeme söylerdim. Sonra Üsküdar Amerikan'da sosyal yardım kolu başkanıydım. Paradan para kazanmak güzel de, insan doğasına dönme ihtiyacı duyuyor. Ama nasıl yapacağıma karar vermemiştim ki Egon Zehnder'den (headhunter şirketi) aradılar, düşünür müsün diye. Güney Afrika'ya uçmak üzereyim. Gittim, Merkez Bankası başkanıyla toplantıdayım ve aklım TEV'den gelen teklifte. Önce iki yönetim kurulu üyesiyle konuştum sonra Ömer Koç ile.'
TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ile üç saatlik görüşmesinde, Yıldız Günay şunu söylüyor:
'Bu teklif 5-10 sene sonra gelseydi...'
Ömer Koç vurucu cümlesini ediyor:
'Yıldız Hanım bugünkü enerjinizle, bugün talibiz.'

'Her istediğimi yapabilecek miyim?'
Yıldız Günay, Ömer Koç'a sormuş:
'Her istediğimi yapabilecek miyim?'
'Mesela?'
'Mesela, internet sitesini değiştirmek.'
Değişimdeki en basit ama en etkili adımlardan biri. TEV'in internet sitesi de var, facebook'ta da var. Ama interaktif değil. Oysa sosyal medyada 'genç gönüllülere' açılmak gerekiyor.
Dahası 45 yılda 190 bin burs vermiş, bağışçılarından gayrimenkul edinmiş TEV'in hukuki bilgileri, emlak bilgileri, hiçbir şey dijital sisteme geçmemiş.
Yıldız Hanım 'Daha üçüncü haftamdayım. TEV, ilkelerinden ve duruşundan ödün vermeden bilinirliğini ve enerjini genişletmek için iç yenilenmeyi gerçekleştireceğiz.'
Yenilenmenin maddesi genç gönüllüleri yakalamak da olacak, belki yurtdışı fonlara açılmak da.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı