• $13,5299
  • €15,3206
  • 798.084
  • 1910.29
28 Aralık 2012 Cuma

Seneye kadın şef olsun, Sezen'e yakışır

Kültür ve sanata gönül vermiş, bol da maddi katkıda bulunan iki işadamı Bülent Eczacıbaşı ve Ahmet Kocabıyık ile bir araya gelmişken, sıcak konu Borusan Filarmoni'nin iki gün önceki özel konseri ilk gündem maddemiz oluveriyor. Borusan İstanbul Filarmoni'nin 'son şefi' Ali Poyrazoğlu'ydu. Bu özel konserlere ilk Rahmi Koç ile başlandı, ardından Bülent Eczacıbaşı, Ahmet Kocabıyık, Cem Yılmaz bageti ellerine aldı. Özel konserin geliri, genç başarılı müzisyenlerin yurtdışında yüksek lisans yapmalarında kullanılıyor.
Kadın gazeteciler olarak, 'Artık bir kadın sahneye çıksın. Seneye kadın şef yakışır' dedik, isim de önerildi: 'Sezen Aksu olabilir, çok da eğlenceli olur.'
Bülent Eczacıbaşı, biz kadın gazetecileri kızdırmak için muziplik yapmaktan geri kalmıyor:
'Bilgisizliğimi mazur görün. Dünyada orkestra şefi kaç kadın var?'
'İlgisi yok' diye sesler yükseldi hemen. 'Bu profesyonel bir orkestra şefliği değil ki.'
Bülent Eczacıbaşı istediği 'duygusal tepkiyi' almış, esprisine devam ediyor:
'Bir şeyi daha merak ediyorum. Dünyada tanınmış kaç kadın aşçı var? Mutfakta da mı, erkekler yolunuzu kesiyor? Ah şu erkekler.'
Gülüp, ciddi konuya geçiyoruz.

Devletin anlayacağı dilden kültürün önemini anlattılar
Bülent Eczacıbaşı, 'İKSV sadece festival düzenleyen sanat organizasyonu değil. Kültür politikalarından da katkıda bulunmak istiyor' diyerek söze başladı.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) 40'ıncı yılı ve 40 yıldır İstanbul'un 'markalaşmasında', 'nitelikli tanıtımında' çok büyük emeği var.
Bu yıl düzenlenen bienalden, tiyatro, müzik, caz, film festivaline, özel etkinliklere yerli-yabancı 476 bin 200 kişi katılmış.
Ve yapılan İstanbul Kültür Sanat Vakfı 'Ekonomik Etki Araştırması'.  Kültür ve sanat faaliyetlerinin etkisinin 'rakamlarla' ifadesi:
'2011 yılı etkinliklerinin tetiklediği doğrudan ve dolaylı harcamalarının toplamı 39,3 milyon TL. Bu miktarın ekonomi genelinde yarattığı ek gayri safi katma değer ise 31.7 milyon TL. Yani İKSV'nin etkinliklerinin yarattığı ekonomik etki 70 milyon TL.'
Bülent Eczacıbaşı ve Ahmet Kocabıyık diyor ki, 'KOBİ tanımına göre küçük ölçekli işletmenin yıllık cirosu 40 milyon TL. İKSV, 2 KOBİ'ye bedel.'
Tabii kültür ve sanatı sadece ekonomi diliyle anlatmak mümkün değil, toplumdaki çarpan etkisinin, topluma katkısının, yurtdışındaki tanıtıma katkısının rakamsal karşılığı nasıl hesaplanabilir ki.
Ahmet Kocabıyık, 'Devlet rakamdan anlar, onların anlayacağı dil oldu' diyor.
İKSV, 2011 yılında 2 milyon liralık kamusal destek almış. Kamuya doğrudan aktardığı vergi ise 4.7 milyon lira, etkinliklere katılan yerli ve yabancı konuklarının yaptığı bilet dışı harcamalardan elde edilen katma değer vergisi ise 2 milyon lira.
Kamu 2 koyup, 6,7 almış.
Kültüre yatırım kamu için karlı olmuş.
Bülent Eczacıbaşı'nın 'kültürlü bir süper lig oyuncusu' olma talebi var ki bir sonraki yazıya bırakalım.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor