• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
16 Nisan 2014 Çarşamba

Sakıp Bey, Egeli de Doğulu işadamı da örnek alsın isterdi

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Adana’ya giderken, Osmaniye’de bir düğünde ‘istek parça’ yüzünden silahların çekildiği, 23 kişinin yaralandığı haberini okuyorum. Televizyonda muhabir soruyor: “Sahiden şarkı yüzünden mi?”
Olayın tanığı acı acı gülüyor:
“Evet, alt tarafı bir şarkı yüzünden kan aktı.”
Allah onlara akıl fikir versin.
Kültür ve Turizm Bakanı, Adanalı Ömer Çelik “Adana, binlerce yıllık medeniyet köprüsüdür” diyor. “Medeniyet dili tiyatrodur” sözünü ekleyerek.
Bakan, Ankara’dan gelememişti ama bu yıl 16ıncısı düzenlenen ‘Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin program kitabında ‘medeniyet’e
vurgu yapıyordu.
Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ‘Seyhan Nehri’nde düzenlenen şölen öncesinde sohbet ederken, “Festivali tüm Adanalılar sahiplensin istedik. O yüzden de son 6 yıldır sokakta şölen düzenliyoruz” diyor.
Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Gökhan Doğan da “Rahmetli Sakıp Sabancı, ‘Egeli de, Erzurumlu da, Doğulu işadamı da örnek alsın. Memleketlerinde böyle festivaller düzenlesinler’ derdi. Adana Tiyatro Festivali, Devlet Tiyatrosu’nun gözü gibi baktığı bir festival” diye anlatıyor.

Niye yuhaladığını bilmeyenler

Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve Devlet Ttiyatroları yetkilileriyle sohbet ederken, festivalin açılış töreninden iki saatten fazla zaman var. Seyhan Nehri’nin kıyısı şimdiden dolmuş, insanlar Türkiye’ye ilk defa gelen Fransız şov tiyatrosu Ilotopie’nin masalsı gösterisini bekliyor.
Yıllardır Sabancı festivalinin programı belli. Açılış töreni, konuşmalar, plaket takdimi yatsı öncesi tamamlanır. Ardından ezan beklenir, ezan sonrası gösteri başlar.
Ezan öncesinde dikkat ettim kıyıdan yuhalamalar önce tek tük başladı, ardından gürleşti.
Birkaç kendini bilmez neyi ve niye yuhaladığını bilmiyor dedim ama güruh psikolojisi hemen devreye girdi.

Selfie ne demek?

Bu ara çok moda ya ‘eksik kalmayalım’ dedim, kırmayacağına emin olduğum için Güler Sabancı’ya “Selfie çekelim mi?” diye sordum.
Selfie modasını bilmiyormuş. Obama, Oscar töreniyle moda oldu derken, bu kare, fotoğraf albümüme girmiş oldu.

Ali Koç gitti Sabancı geldi

Adana’nın en güzel manzaralarından birine sahip Onbaşılar’da kebap yemeden olmaz. Dün bir masada Ali Koç ve Koçtaş davetiyle Adana’ya gelen gazeteciler sohbet ediyor. Bir masada da Sabancı Vakfı’nın davetlisi gazeteciler. Güler Sabancı da o sıra yolda.
Kolay kolay her lokantaya nasip olmaz, aynı anda Koç’ların ve Sabancı’ların tercihi olmak.
Adana’ya da ağır topların çıkarması da diyebiliriz. Güler Hanım dönerken, Akbank’ın bir organizasyonu için Suzan Sabancı Dinçer yola çıkmıştı.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor