• $8,0663
  • €9,6738
  • 461.254
  • 1408.14
30 Mart 2011 Çarşamba

Sabancı 40 kel saydı tiyatroyu sokağa taşıdı

Nedeni göç, beton sevdası ne olursa olsun 'çirkin' kentlerden birisi Adana. Havaalanı kapısından çıktığınız andan itibaren sıvasız, boyasız, her an bir kat daha yükselmeye hazır demir filizli binalar sıralanıyor. Sonrasında da yine çirkin mi çirkin beton apartmanlar.

Hava karardığında bir güzellik çöküyor, Seyhan'ın üstüne. Suyun Senfonisi'ni izliyoruz. Nehrin üstünde önce dev 'yapay' kuğular, sonra kuğu gibi dans eden İtalyan sanatçılar.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 13 yıl önce hayata geçirilen Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali'nde rahmetli amcası Sakıp Sabancı'nın 'hemşerileri' ilgi göstermez diye endişelenip, Adana'daki tüm çalışanlarına bedava bilet dağıttırdığını hatırlatıyor.

Adanalılar festivali sevmiş, öyle ki biletler satışa çıktıktan üç saat sonra tükeniyormuş.
27 Mart'ta başladı, tiyatro festivali 28 Nisan'a kadar sürecek. Sahne alacak 17 grubun 7'si yabancı.

Üç yıl öncesine kadar tiyatro festivali salonlardaydı, üç yıl önce Güler Sabancı 'Sokağa çıkarsak nasıl olur?' demiş.

'40 kel' hurafesi devreye de girmiş. Sabancı Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Zerrin Koyunsağan yağmur yağmasın diye başlamış '40 kel'in ismini bir kağıda yazmaya.
Güler Sabancı, 'Ben de ilk defa bu festival sayesinde duydum' diyor.
Kız kardeşimin düğünü için yazmıştım tanıdığım tüm kellerin ismini. Öyle kolay değil, Sex and the City'deki Charlotte'nin ikinci kocasına kadar gidiyor, liste.
Zaten sanat dünyası da bilirmiş, bu hurafeyi. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin de tasdik etti.

O akşam yağmur yağmadı, havai fişek gösterisiyle Adanalılar geceyi coşkuyla kapattı.

Adana Valisi'nin mesajı
GÜLER Sabancı, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı şapkasını çıkartmış, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olarak şunları söylüyor: 'Burada bana ekonomi, siyaset sormayın. Tiyatro, insanlık için en güzel sanatlardan birisi. İnsanların kendini tanıması, birbirlerini anlaması, empati kurması için müthiş bir ortam sağlıyor.'
Sahnede Adana Valisi İlhan Atış sesleniyor:

'Gelecek sene de Kültür Bakanı olarak Ertuğrul Günay'ın davet edilmesi dileğiyle.'
Vali, hizmet verdiği Adana'ya sahip çıkıyor. Sabancı ile Devlet Tiyatroları dolayısıyla Kültür Bakanlığı ortaklığındaki festival sayesinde Adana'nın uluslararası sanat dünyasında isim yapacağını biliyor. Bu sözüne alkış da kopuyor.
Şunu da söylüyor Vali:
'Bir kenti, kent yapan caddeleri, bulvarları değildir, tiyatroları, sinema salonlarıdır.'
Bir de şunları:
'Adana Yaşar Kemal'in, Yılmaz Güney'in kenti.'
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da ekliyor:
'Demirtaş Ceyhun'un, Orhan Kemal'in de kenti. Sadece toprağı değil, insanı da bereketli bir ilimiz.'
Sabancı da o berekete, bereket katıyor.

Güler Hanım'a niyet bize kısmet
DÜNYANIN en etkin iş kadınlarından biri olacaksınız, Türkiye'nin en büyük holdinglerinden birini yöneteceksiniz ve ömrünüz oradan oraya koşturmakla geçecek.
Güler Sabancı'nın yoğun temposuna daha önceki seyahatlerimizde de tanıklık etmiştim. Pazar günkü programını anlatayım.
Öğleden önce Kahramanmaraş'ta Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santralı açılış törenindeydi. 'Allah'tan hava iyiydi' diyor. Santralın yeri, dar vadi içinde, meşakkatli bir yolculukla vardıklarını anlatıyordu. Başbakan Erdoğan Kahramanmaraş'tan sonra Adana'ya mitinge gelecekti, Güler Hanım da akşam tiyatro festivalinin açılışına.
Arada 1.5 saatlik boş vaktimiz var, Türkiye'nin turizmde tanıtımını yapan dDF'in ortaklarından Adanalı Esra Ekmekçi'nin baba evindeyiz. Güler Hanım 'Esra, yetişeceğim diye yemek de yemedim, galiba yetişemeyeceğim' diye mesaj atıyor.
Esra'nın annesi Sönmez Hanım Adana yemekleriyle masayı donatmış. Tadı hala damağımda muhteşem içli köfte, yaprak sarma, 4.5 saat dinlene dinlene pişmiş kuzu, tel kadayıfı yerken iç hesaplaşmamı yapıyorum: 'Yememek mi, mutlu bir şişman olmak mı?'   
Güler Sabancı yemeğe gelemedi, anlattıklarımızla yetinmek zorunda kaldı. Adana'da festivalin açılış gösterisinden sonra da rotasını Paris'e çevirdi, Fransa Ekonomi Bakanı Christine Logarde'nin davetine katılmak üzere.

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de