• $8,321
  • €10,1008
  • 489.692
  • 1441.07
02 Aralık 2013 Pazartesi

Piramitleri milyonlar ziyaret ediyor Göbekli Tepe’yi yılda 50 bin kişi

Göbekli Tepe’ye yabancı kültür turizmi sevdalıları bir yana Türkiye’dekilerin bile ilgisi gösterdiği söylenemez. Hepimizin üzülmesi gerekiyor. Mısır’daki piramitlere her yıl milyonlar akın ediyor, piramitlerden 7 bin 500 yıl yaşlı Göbekli Tepe’yi geçen yıl 50 bin kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor. Tahmin çünkü henüz Göbekli Tepe’ye giriş biletle resmiyet kazanmıyor.
12 bin yıllık tapınak için tanıtım seferberliğini başlatan programcı, sunucu Ece Vahapoğlu çaldığı kapılar arasında ilk Doğuş Holding’den ses almış. Ferit Şahenk ve Doğuş yöneticileri Göbekli Tepe’nin tanıtım hamiliğini üstlenirken, tanıtım seferberliği de başlatıldı. Fotoğraf sanatçısı Zekai Demir’in eserleri iki gün öncesine kadar Şanlıurfa’da sergileniyordu, şubat ayında da İstanbul’da sergilenecek.
Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba, “Biz bugüne kadar Göbekli Tepe’yi tanıtamamışız. İngiltere’deki Stonehenge’deki düz bir kaya parçasını 2 milyon kişi ziyaret ederken, ondan 8 bin yıl önce kurulmuş Göbekli Tepe’ye tüm dünya akacak” diyerek temennisini dile getiriyordu.

Zeugma polisiye edebiyatında

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Asım Güzelbey’in masasında gördüm: Missing Pieces kitabını. JeniGrossman imzalı polisiyenin fonunda meşhur çingene, Zeugma mozolesi. Zeugma dünya polisiye edebiyatına da mekan olmuş, ne mutlu. Dan Brown’ın son kitabındaki İstanbul’un tarihi zenginliğinin, turist sayısında artışa neden olup, olmadığını henüz bilmiyoruz.
Belki yakın gelecekte Göbeklitepe de ilgi çekecektir. Unutmayalım ki, Mısır’daki piramitler de kitap dizisiyle ‘yeniden keşfedilmişti.’

‘Benim hemşerilerimin mimari dehası’

Şanlıurfa Belediye Başkanı Eşref Fakıbaba, 12 bin yıl önce yaşayanlarla arasında ‘hemşerilik’ bağını kurarken, çok önemli bir noktaya dikkat çekiyordu: Mimari deha.
Halen kazı çalışmaları devam eden Göbekli Tepe ile birlikte “İnsanlık tarihiyle ilgili bildiklerinizi unutun” deniliyor.
12 bin yıl önce insanoğlu yerleşik düzene geçmeden önce henüz avcı-toplayıcı dönemi yaşarken icra ettiği bu mimari şaheser için Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan’ın cümlelerinden yararlanayım:
“Göbekli Tepe’den önce o dönemde yaşayanların bu kadar mimari zekaya sahip olduğunu, bu kadar kabiliyetli olduğunu bilmiyorduk.”
Şu yorumu yaparsam yanlış olmaz: Avcı-toplayıcı dönemde insanoğlunu, maymundan birkaç gömlek üstün gösteren tüm söylem çöpe atıldı.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Adana'da polis, Engelliler Haftası dolayısıyla engellileri evlerinde ziyaret etti

''Mucize bitki''nin hasadına başlandı

Define arar gibi aradılar! Yüksek fiyatlara alıcı buluyor