• $7,4803
  • €9,0094
  • 408.285
  • 1538.04
04 Nisan 2011 Pazartesi

'Önyargılı' Beşiktaş'ta AKP'ye sosyete desteği

Sürmeli Oteli'nin salonundan içeri girdiğim anda gazetelerin ikinci sayfalarında simalarını gördüğüm 'cemiyet' insanlarıyla el sıkışıyorum. İçlerinden biri, 'Buradakiler hiç de beklediğim gibi değil, baksanıza bir tane bile çarşaflı yok. Başı açık kadınlar, türbanlılardan çok' diyor.
'Teşkilatta' canla başla çalışan türbanlılar salonda kenarda, köşede kalmış. Partili erkekler ise hanımlarını getirmemiş.
Cemiyet'in simalarını davet eden Cengiz Karavan.
'AKP'nin sosyetik adayı' tanımını sevmiş. Sosyeteden olmayan tek davetlisi benim, sohbet ediyoruz:
'Partimize mesafeli olan kesimin, cemiyet hayatının içinde yer alıyorum. Beş yıldır partinin Beşiktaş İlçesi Yönetim Kurulu üyesiyim. Cemiyet insanlarına, sanılanın aksine partimin mensuplarının başka diyarlardan gelmediğini anlatıyorum. Bundan sonra da amacım içinde bulunduğum cemiyet kesiminden, partimizde daha çok temsilcinin olmasını sağlamak. Bir derdim de Bodrum'u AKP'li yapmak ki, gerçek hizmet gitsin.'
Masada Hülya-Cem Kalyoncu, Ömer Abacı, Karun Kıraç, Sinem Tezman, İrfan Koç, Doğan Gündoğdu, Arzu-Ergun Salgı, Turgut Toplusoy.
Cengiz Karavan'ın eşi Ayfer Toprak da AKP Beşiktaş ilçe üyesi.
Cengiz Karavan, teşkilattaki görevinden istifa etmiş, aday adayı. Bu arada Başbakan Erdoğan'a gönderilen, parti için adaylara destek yoklamasında en çok oyu Cengiz Karavan almış.
Kürsüde Devlet Bakanı, Başmüzakereci Egemen Bağış, 'Tüm aday adaylarına ben de dahil başarılar diliyorum' diyerek söze başladı.
Salon aday adayı kaynıyor. Öyle ki Egemen Bağış, masasına oturduğunda aday adaylarının ilgisinden, iki kelam etme derdinden neredeyse nefes alamıyor.
Egemen Bağış'ın şu sözlerini de aktarayım:
'Beşiktaş gibi önyargıların diğer ilçelere göre daha yüksek olduğu yerlerde daha çok çalışmamız lazım. 12 Haziran'a kadar az uyuyalım, evde az vakit geçirelim. Çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayalım.'
Bir not daha, cemiyet simalarının büyük bir bölümünün programı, AKP'nin Beşiktaş ilçesi toplantısından çıkıp Papermoon'a gitmekti.

'Bakanlık verse istemem asker gibi çalışırım'
ROMAN'ın sahibi Turgut Toplusoy, Papermoon'cular arasına katılmayıp, 'Ben cennete gideceğim' diyor. Cennet dediği Çekmeköy. Yıllardır Çekmeköy'ün çarpık yapılaşmaya kurban gitmemesi için büyük mücadele verdiğini anlatıyor.
Bir mücadelesi daha varmış: 'Başbakan, bakanlık verse istemem, asker gibi çalışırım' diyor.
Çalışıyormuş da.
'Ne yapıyorsunuz?' diye sordum.
'Misal şimdi Göcek'te teknedeyiz. Soruyorum sana, kime oy veriyorsun. Başka parti ismi verirsen, ben de diyorum ki AK Parti'ye vereceksin. Bu ülkede istikrar istiyorsan, oyun AK Parti'ye olacak.'
AKP'nin ilk hükümet kurduğu seçimlerde, oyunu vermemiş. Başbakan'ı tanıdıkça nefer olduğunu anlattı.
'Ben işi gücü bırakmış, dükkanı kapatmıştım. İstikrar geldi ülkeye. İstikrar geldiği için ben yeniden üretime başladım' diyor.

Müzakerelerde adamına göre muamele
DEVLET Bakanı, Başmüzakereci Egemen Bağış kürsüde, seçimden sonraki Türkiye tablosunu çiziyor:
'İktidar ve muhalefetin el ele verdiği, yeni sivil anayasayı yaptığı bir ülke.
Mevcut asli görevini de anlatıyor. Yanında Türkiye-AB ilişkilerinde düne kadar kıdemli diplomat olan Büyükelçi Volkan Bozkır. O da Başbakan Erdoğan'ın isteğiyle İstanbul ikinci bölge aday adayı.
'Diyorlar ki diplomatik teamüllere uygun davranmıyor. Ben şamar oğlanı olmam. Müzakerelerde adamına göre muamele yapıyorum.'
Bir de şunu söylüyor:
'Türkiye'nin bölgedeki ülkelerden farkı, 50 yıllık AB süreci. AB'deki tüm çifte standartlara rağmen, hukuk da, mantık da, ahde vefa da bizden yanadır. Her tıkanıklığı, Ankara'da attığımız reform adımlarıyla aştık'
Gelişen 'özgürlükler' konusunu anlattı da, 'fikir özgürlüklerine' de değinseydi, yazacak sözümüz olurdu.

<p>İyi Parti'den ayrılan Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk ile Meclis'te basın toplantısı düzenley

İhraç edilip geri dönmüştü: Ümit Özdağ İYİ Parti'den istifa etti

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi