• $15,9553
  • €16,9504
  • 952.885
  • 2372.35
15 Haziran 2013 Cumartesi

Olayların nedeni Türkiye’nin IMF’ye olan borcu kapatması

19 gündür gündemin bir numaralı maddesi Gezi Parkı protestoları ile ilgili yaşananları değerlendiren 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yaşananlara kılıf bulmadıklarını söylerken “Asıl problemin nedeni Türkiye’nin IMF’ye olan borcunu kapatmış olması, ekonomik anlamda bağımsızlığını ilan etmiş olması” dedi

Gezi Parkı’nda ‘faiz lobisinin’ ‘parmağından’ ilk Başbakan Erdoğan söz etti, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan devam ettirdi. Bakan ile birlikte memleketi Muş’tayız. Elbette konumuz ‘faiz lobisi’. Çağlayan söze şöyle başlıyor: “Faiz lobisi ile ilgili elimizde belge var demedim, bilgi dedim. Amacım yeniden iştahı kabaran faiz lobisine dikkat çekmekti. Türkiye ne zaman kafasını kaldırsa, ekonomik olarak güçlense birileri bundan rahatsız oluyor. Olayları üst üste koyduğunuzda durum çok dikkat çekici.” 

- Hangi olaylar? 
“Ben realist bir insanım, komplo teorilerine inanmam. Ancak olaylarla birlikte Türkiye’den 8 milyar dolarlık para çıkışı oldu. Faiz 4.60’lardaydı, 2.5’e kadar gideceğini söylüyordum. Bunu da bir şeyler öngörerek söyledim. Psikolojik eşik vardı, 4.50 olsa 2.5’e kadar giderdi.” Devam ediyor: “Türkiye’ye geçmişte bedel ödetmiş, yüksek faizden para kazanmış kesimler var. Birileri, uluslararası ilişkiler çerçevesinde bazı bankalar, bankacılık işini bırakıp, aktif olarak bu olaylarda yer aldı. Bankacıysan, bankacılık yapacaksın.”

Açıklaması mevduat içindi
- Olaylarda yer almak ne demek? Bir banka genel müdürü “Ben de çapulcuyum” dedi. Söylemesinin nedeni olarak da, bağlı bulunduğu grubun televizyon kanalının olayları görmemesine insanların tepki göstermesi olarak yorumlandı. Bu tepkiyle, cüzi bir mevduat bankadan çekildi. O da daha fazla müşteri kaybetmemek için açıklama yaptı” Bakan Zafer Çağlayan “Olaylara kılıf bulmaya çalışmıyoruz. Problem Türkiye’nin IMF borcunu kapatması, 69 milyarlık ihale yapması, Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığını ilan etmiş olmasıdır” diyor. Hatırlatmadan geçemeyeceğim. Başbakan televizyonda “AVM yapılacak” dedikten sonra, 100 kişi gidip Gezi Parkı’nda nöbet tutmaya başladı. Ne zaman polis orantısız güçle çadırları yaktı, yıktı binler Taksim’e aktı. 

İlk günlerde iyi yönetilmedi 
Faiz lobisi ve uluslararası ilişkiler konuşulurken, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ‘dış dünyanın Gezi Parkı olaylarını’ nasıl verdiğine de ayrı bir parantez açıyor. Lobi ve Türkiye’nin yükselmesini istemeyen kesimlerin varlığını kabul ettik diyelim, Türkiye’nin hiç mi suçu yok? Bakan Çağlayan’a “Bu kadar orantısız güç kullanılmasaydı, bu kadar biber gazı olmasaydı da biz de koz vermeseydik” dedim. Bakan Çağlayan, “Olay ilk günlerde iyi yönetilmedi, bunu Sayın Başbakan da söyledi” karşılığını veriyor. 

‘Faiz lobisi’ne bir ceza gelecek mi? 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ekleme yapıyor: “Olaylara lojistik destek, teknik destek sağlayan var.” Bu desteğin nasıl bir suç olduğunu anlayamadım ama Bakan Zafer Çağlayan’ın bu sözlerini de tarihe geçirelim dedim. Peki Başbakan’ın söz ettiği faiz lobisine her hangi bir ceza gelecek mi? Şunları söylüyor Bakan Zafer Çağlayan: “Biz şu anda sadece uyarıyoruz.” 
 

 

 

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak