• $13,5048
  • €15,3614
  • 770.205
  • 1809.65
2 Mayıs 2014 Cuma

Nihat Zeybekci: Sanayicimizin kıymetini bilin

Kürsüde Ürdün Ticaret ve Sanayi Bakanı Al-Halawani konuşuyor: “Türkiye ile Ürdün arasındaki serbest ticaret anlaşmasının bir meyvesi bu fabrika. Yabancı yatırımların ülkemize gelmesini istiyoruz, her türlü desteği vereceğiz.”
Meyve dediği Ali Kibar’ın sahibi olduğu Assan Panel’in 15 milyon dolarlık yatırım yaptığı Kibar Industry Mafraq tesisleri.
‘Lafa değil icraat bakarız’ sözünün karşılığını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi veriyor:
“Ticaret hacmimiz 800 milyon dolar, 1.5 milyar dolara da hemen çıkarırız. Serbest ticaret başka bir şey, ortaklık başka bir şey. Biz ortaklık için buradayız. Kibar şu an itibariyle Ürdünlüdür, Ürdün ile kader birliği yapmıştır. Önemli bir sanayicimizi Ürdün’e verdik, kıymetini bilin. Ali Kibar rahat durmaz yeni fabrikalar kurar.”
Akşam büyükelçiliğimizdeki davette Bakan Nihat Zeybekçi’nin yanına gidip soruyorum:
“Ürdünlü bakana Ali Kibar’a sahip çıkın diye niye tembih ettiniz?”

Türkler çalmadık kapı bırakmamış

Aslında Bakan Nihat Zeybekçi’ye soruyu sormadan önce epey dert dinlemiştim. Ürdün’de Türk müteahhitleri 38 proje üstlenmiş ve toplam ederi 2.3 milyar dolar. Ne var ki, büyük bir bölümü sıkıntı yaşıyor. Dünyada su fakiri ülke sıralamasında dördüncü olan Ürdün’ü susuzluktan kurtaracak projenin sahibi Gama güvenlik sorunu yaşıyor, tazminat istiyor. Özaltın keza, Koray keza… Türkler, ticaret bakanı, su bakanı, çalışma bakanı hatta kral dahil çalmadık kapı bırakmamışlar ama hep “İnşallah, maşallah” yanıtını almışlar. Konu güvenlik ve şantiyelere saldırı oldu mu da Ürdünlüler, “Şimdi güvenlik tedbiri alırsak, Arap baharını yaşayan diğer ülkelerdeki gibi işaret fişeği olur, bahar bize de sıçrar” diyorlarmış.
Sorun salt Türklerin sorunu da değil. Dert anlatanların yorumlarını aktarayım:
“Ürdünlüler yabancı yatırım istiyoruz diyorlar ama uluslararası hukuk sistemi yok, yabancı yatırımcı için nasıl davranacağını bilmiyorlar. İki Fransız, bir İtalyan dev firma kaçtı yakın zamanda. Ulus ötesi bir yakıt deviz ekipmanlarını bile bırakıp gitti.”

'Bina bütünlüğü bozulmadı ama sorunlar var'

Bakan Nihat Zeybekçi “Ürdünlü bakana Ali Kibar’a sahip çıkın diye niye tembih ettiniz?” soruma gayet politik yanıt veriyor:
“Bina bütünlüğünü bozmadan birtakım sorunlar var. Biri A diyor, öbürü H verelim diyor. F’de anlaşabilirler.”
Bakan’ın yanıtı da teyit ediyor ki, Ürdün mevcut sorunlar nedeniyle kolay kolay sırt dönülecek bir ülke değil. Ürdün’ün cazibesini de bir başka yazıda değerlendirelim.

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor