• $13,1768
  • €14,9695
  • 758.521
  • 1815.08
6 Eylül 2013 Cuma

Kreş kurulsun bir taşla iki kuş vurulsun

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadın hakları mücadelesinde adı gibi şahin bakan. Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan’a “Konuşma tarzınızla ne kadar çok Fatma Hanım’ı andırıyorsunuz” diyorum. Gülüyor. “Fatma Hanım kendisine benzeyenlerle çalışır.” 
Bakan Yardımcısı Aşkın Asan kadınların iş gücüne katılımı için verdikleri mücadeleyi başlıyor anlatmaya: 
“Kadına soruyorsunuz niye çalışmıyorsun? Çocuğuma bakacak kimse yok” diyor. 
Devlet, üstlenmesi gereken görevlerini yeterince üstlenmediği için kadın sadece çocuğu için de değil, yaşlı bakımı için de iş hayatından çekilmek zorunda kalıyor. 
Bakan Yardımcısı “Avrupa’yı inceledik. Kreş hizmetlerini çoğunlukla belediyeler yerine getiriyor. Yasa çalışmamız var. Bizde de yerel yönetimlerin katkısının artması lazım” diyor. 
Bu kadar da değil. Bakanlığın hazırladığı rapor yasallaşırsa, kadın girişimcilerin de önü açılacak. 
Kadınlar bir araya gelip kooperatif kurup, kreş açtığında belediyeler yer sağlayacak, kadınlar da kreş kurulumu masraflarından, vergiden muaf tutulacak. 
Bir taş ile iki kuş vurulmuş olacak. Hem kadınların görül rahatlığıyla çocuklarını bırakabilecekleri kreşlere erişim imkanları artacak, kimi kadınlar da kreş yatırımı yaparak girişimci sınıfına geçecek. 

300 LİRALIK DESTEK NASIL HESAPLANDI? 

Bakan Yardımcısı Doç.Dr. Aşkın Asan, “300 liralık kreş desteği vermemiz halinde kadınlar rahatlıkla iş hayatına girebilecek. Hesapladık, 300 liralık desteğin ekonomiye getirisi de 500 lira oluyor. Verilen para boşa gitmiyor” diye anlatıyor. 
Özellikle İstanbul’da yaşayıp çocuğunu yuvaya gönderen annelerin büyük çoğunluğu, bu 300 liralık desteğe eminim dudak bükecektir. 
Bakanlık durup dururken belirlememiş rakamı. Raporu hazırlarken AÇEV başta olmak üzere bazı sivil toplum kuruluşlarına fikir danışmışlar. 
Dün AÇEV Başkan Yardımcısı Ayla Göksel, 300 liranın nasıl hesaplandığını anlattı: 
“Dünya Bankası’nın raporuna göre ortalama kreş fiyatı 600 lira. Kadınlarla yapılan bir araştırma var: Kaç lira destek alırsan çocuğunu kreşe gönderebilirsin? diye sorulmuş. Büyük çoğunluk 300 lira yanıtı vermiş. Türkiye’de kadınların ortalama maaşı bin 100 lira. 300 liralık bir destek neredeyse maaşının dörtte biri.” 

İSTEYEN ÇALIŞSIN İSTEYEN YAPSIN

Başbakan Erdoğan malum kadınlara sık sık ‘daha çok çocuk’ tavsiyesinde bulunuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadınların iş hayatındaki varlığını artırmaya yönelik stratejisi için kimileri bir çelişki yorumunu yapabilir. Aslında değil. Sadece kadınların önüne iki seçenek de sunuluyor, teşvik edilerek. İsteyen daha çok çocuk doğurup, teşvik alır. İsteyen de hem çocuk doğurup hem de çalışmaya devam ederek, devletin desteğini yanında hisseder. 

 

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)

2300 yılından geldiğini iddia ediyor! 300 yıl sonra neler olacak