• $16,1527
  • €17,3351
  • 967.574
  • 2375
3 Ekim 2012 Çarşamba

'Koca Almanya enerjisinin yarısını güneşten sağladı'

Türk ekonomisinin 'düze' çıkmasının mimarı Kemal Derviş 'Almanya, koca Alman ekonomisi geçenlerde bir gün, toplam enerji ihtiyacının yarısını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayabildi.
Düşünebiliyor musunuz, biz 10 yıl sonra enerji dengemizi yenilenebilir kaynaklar ağırlıklı olarak değiştirebilirsek cari işlemler açığını kapamada çok çok büyük katkıda bulunur.'
Kemal Derviş, cari açığın önemli bir kısmına neden olan enerjide Türkiye'nin bir devrime ihtiyacı olduğuna vurgu yapıyordu.
Hatırlatayım istedim: Almanya, mayıs ayında bir cuma ve cumartesi günü tamamen güneş enerjisi kaynaklarını kullanarak toplam talebinin yarısını karşıladı. Dahası güneş enerjisinden elde ettiği, 20 evet 20 nükleer santralın enerji üretimine denk geliyordu.
Nükleer santral demişken de vurgulamadan olmaz:
Malum, Japonya-Fukuşima felaketi sonrası nükleer enerji önceliğinden vazgeçtiğini açıklayan ülkelerden biri de Almanya'ydı.
Bunu sözde de bırakmadı, nükleer enerji üretim kapasitesinin yüzde 40'ından vazgeçti.
Nükleerden vazgeçince Almanlar mum ışığında oturmaya da başlamadı ya da sanayi üretimini 'elektrik vardiyasına' da bağlamadı.
'Nükleerden vazgeçtik bari bol bol doğalgaz alalım' da demediler.
Hatta doğalgaz tüketimi de yüzde 10 düştü.
Peki, ne mi yaptılar?
Yenilenebilir kaynaklara yöneldiler.
2011'de Almanya'nın biyogazdan ürettiği enerji yüzde 21, biyofuelden yüzde 81, rüzgardan yüzde 21 ve fotovoltaikten yüzde 67 oranında artış gösterdi.
Bu arada güneş enerjisi üretimleri şaha kalktı. 
2011'de elektrik talebinin yüzde 21'ini yenilenebilir enerjiden sağlarken, bu yılın ikinci yarısında bu oran yüzde 25'e yükseldi. Almanya, 2035 için de 'Toplam enerji tüketiminin yüzde 35'ini yenilenebilir enerjiden sağlayacağız' diye hedef koydu.
Bu rakamları okurken sizi bir kıskançlık dalgası sarmıyor mu?
Hoş biz başka dalgalarla uğraşıyoruz.
Geçen sene 1 Ekim'e göre, bu yıl 1 Ekim'de doğalgaz faturamız yüzde 48.99 artış göstermiş.
Doğalgazdaki bu artış zam dalgasına, dalga da değil tsunamilere neden olacakmış.

TEV'e gönülden vermek isteyen geliyor
Türk Eğitim Vakfı TEV'in yeni genel müdürü Yıldız Günay anlatıyordu, buluştuğumuzda. Malını, mülkünü bağışlayanların yüzde 62'si kadın, yüzde 38'i erkekmiş, 45 yılda 190 bini aşkın gence burs veren TEV'in önemli gelir kaynaklarından biri de vasiyetler. Evini, parasını bağışlayan 1000'inci bağışçı emekli tarih öğretmeni Berna Peynircioğlu oldu.
Malvarlığını bağışlayıp da, tanımadığınız onlarca, yüzlerce gencin eğitim hayatını sürdürmesine yardımcı olmanın mutluluğu çok özel olsa gerek.
Yıldız Günay'ın söylediği gibi 'Gönülden vermek isteyenler TEV'e gidiyor.'
Gönülden verenlerden biri Zeki Müren'di.
Zeki Müren tüm mirasını TEV ve Mehmetçik Vakfı'na eşit olarak bıraktı.
Bu iki vakıf, 2002 yılında Bursa'da TEV-TSK Mehmetçik Vakfı Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi'ni yaptırdı ve bu okulda sanatın her dalıyla ilgili eğitim veriliyor.
Bugüne kadar Türk Eğitim Vakfı ile Zeki Müren Burs Fonu'ndan 2050 burs verilmiş. Sadece 2012-2013 öğretim yılında TEV Zeki Müren Burs Fonu ile 9 ay boyunca 225 öğrenciye ayda 370 TL ödeme yapılacak.

<p>Seksenler, Doksanlar, Ertuğrul 1890, Papatyam ve Yeditepe İstanbul birçok unutulmaz projede rol a

Deniz Oral Turgut Özal rolünü anlattı! Meğer ilk düşünülen isim bambaşka biriymiş

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti