• $13,4373
  • €15,25
  • 771.433
  • 1838.25
4 Eylül 2013 Çarşamba

‘Kızları 18 yaşına kadar okutabilirsek’

Dün sabah İstanbul Atatürk Havalimanı CIP’te karşılaştığımız işadamı Mehmet Ali Yalçındağ, Güler Sabancı’ya “Hayrola hanımlar toplanmış nereye böyle?” diye takılıyordu.  Konu, kadın ve kız çocukları, cinsiyet eşitliği oldu mu kadın gazeteciler koştur koştur gidiyoruz. Erkek gazeteciler de ilgi göstermemeye devam ediyor. Bu sefer iki erkek meslektaşımız yer aldı, yani ciddi bir artış var!
Haber radyosu dün yine duyuruyordu: “Falanca ilde çocuk gelinlerin yaşı 11’e kadar indi. Halk ‘15-16’sında evlendirmek doğal da 11 çok erken’ diye tepki gösteriyormuş.” 
Dün yine öldürülen kadınlar zaten vakayı adiyeydi. 
Biz, Güler Sabancı ile birlikte Sabancı Vakfı’nın ‘Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı’ için Kayseri’deyiz. 
Kadın, genç ve engelli projelerine bu yıl 1.2 milyon lira hibe dağıtan Vakıf, Birleşmiş Milletler projesinde üç yıl için 2 milyon dolarlık destek sağlayacak. 
Güler Sabancı, “Kızları en az 18 yaşına kadar okutabilirsek çok sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Demokrasi ancak kadınların eşit olduğu toplumlarda gerçekleşir” diyordu. 

BİLGİSAYAR KADIN MI ERKEK Mİ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin gelememişti ama Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan’ın konuşma tarzıyla, vurgusuyla ve örnekleriyle Fatma Hanım’ı hiç aratmadı. Bakanlıkta böyle ‘şahin’ kadınlar olduğu sürece kadın ve kız çocukları konularında daha çok yol alınır. 
Bakan Yardımcısı “Kadın konusunda taraf olmadığımız, imza koymadığımız anlaşma, çıkarmadığımız kanun kalmadı. İnşallah anayasada da eşitlik daha güçlü vurgulanacak” diyordu. Haklı, yasal düzenlemede hiç sorun yok, sorun anlayışta, bakış açısında. 
Okuduğu bir İngilizce makaleyi aktardı: Bilgisayar kadın mı erkek mi diye soruluyordu. Çoğunluk erkek demiş. Çalışkan, düzenli nitelendirmesiyle. 
Bu da Türkiye’den örnek: İstanbul’da Boğaz’a nazır bir okulda lise 2’nci sınıf kız çocukları meslekleri cinsiyetlere göre uygunluk sınıflandırması yapmış. Doktor erkek tarafında. Niye mi ‘kan var kızlar dayanamaz” diye. 

‘EKONOMİK’ GÜLER HANIM

Güler Sabancı Kayseri yolculuğumuzda ‘ekonomi’ sınıfındaki koltuğunda otururken aklıma Cem Yılmaz’ın ‘businessclass’ esprileri düşüveriyor. Kimi business yolcuları vardır sınıf, en azından koltuk sınıf farkını tüm edasıyla gösterir. Cem Yılmaz’ın tabiriyle uçağı satın aldığını düşünür. Türkiye’nin en etkin işkadını, dünya sıralamasında önde giden Güler Sabancı’nın koltuk derdi yok. Belki de dert edinmek, içselleştirmek ve hazmetmekle ilgili, ne dersiniz? 

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler