• $17,9111
  • €18,3218
  • 1033.05
  • 2785.16
12 Mart 2015 Perşembe

Karşı cins olsaydınız nelerden rahatsız olurdunuz?

Kahramanmaraş Fatih Anadolu Lisesi’nden Rukiye Öztaş Cesur ile Aydan Soğuk, Sabancı Üniversitesi’nin ‘Mor Sertifika Programı’na katılıyor, okula dönüşlerinde de kız-erkek öğrencilerine bu soruyu soruyorlar:

“Karşı cins olsaydınız nelerden rahatsız olurdunuz?”
Bu iki öğretmenin çalışmasından Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın anlatmasıyla haberdar oldum. Güler Sabancı’nın da “Erkek olsaydım, kadınlara yönelik şiddetten dolayı utanırdım” sözünü bu sütunlarda aktarmıştım.
Peki, siz karşı cins olsaydınız, nelerden rahatsız olurdunuz?
Bir anne anlattı geçenlerde: “6 yaşındaki oğluma artık diyorum ki, kızlar ile erkekler eşit değildir. Kızlar daha değerli. O yüzden sürekli koruyacaksın. Ne yapayım, bu kadar erkek şiddetine tanık olduktan sonra bari dedim oğlumun karısı, sevgilisi, kızı rahat etsin.”
Sonra olan olmuş. Okulda bir erkek çocuk, bir kızı itekledi diye bu annenin oğlu gitmiş o çocuğa vurmuş. Demek ki evrensel insan hakları değerleriyle hareket etmemiz gerekir, her koşulda.
Kız ve erkek öğrencilerin yanıtları mı?
Erkekler diyor ki, “Laf atılmasından, dezavantajlı olarak lanse edilmekten, şiddet görmekten hoşlanmazdım.”
Kızlar da diyor ki, “Tek başıma evin tüm geçimini üstlenmek istemezdim. Erkek olsaydım mutlu olurdum çünkü erkek egemen bir ülke burası. İstediğim zaman ağlayamazdım.”
Gençlerin cevapları anlatıyor değil mi?
Kızlar sadece ve sadece erkeklerin gücüne vurgu yapıyor.

Kız gibi demek büyükler için hakaret

Bu toplumda,“Erkek gibi” demek iltifattır da, “Kız gibi” demek pek de ‘iyi bir şey’ değil. Ne zaman bu kalıba girdiğimizin yanıtını P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu veriyor. TV’de rastlamışsınızdır, Nil Karaibrahimgil’in yer aldığı Orkid’in‘kız gibi’ kampanyası
‘Kız gibi’ ABD’den çıkmış ve P&G’nin faal olduğu tüm ülkelerde yürütülüyormuş. Tankut Turnaoğlu diyor ki, “Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada çocuklara sorduğunuzda kız gibi davranmak onlar için doğal. Ergenlik dönemiyle birlikte çevresinden gelen uyarılarla bunu bir hakaret gibi algılamaya başlıyor. Biz de diyoruz ki kız gibi yap, en iyisini yap.”
Bu arada Orkid’in bir önceki kampanyası olan ‘Çocuk da yaparım, kariyer de’, ilk Türkiye’de başlamış, dünya daha sonra kullanmış. Ve ‘kız gibi’ kampanyasına da ilham vermiş.

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor