• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Mart 2012 Pazartesi

Kadınlar hem kariyer hem çocuk yapamıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in kişisel çabalarını bir kenara bırakıyorum. Hükümetin yaklaşımı öncelikle birey olarak kadın yerine, aile olunca gömlek dar geliyor. Kadınların sorunları da gerçek hayatta çözüm bulamıyor. Bu, şiddetle mücadelede de geçerli, kadının istihdamında da.
Bir örnek vereyim. Bir grup kadın toplandık, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas, yanında TOBB İstanbul Kadın Girişimler Kurulu Başkanı Hatice Kal ve Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı'nın 'Fikrim Artık İşim' projesini dinliyoruz. İstanbul'un üç varoş bölgesinde, girişimci fikri olan kadınlara eğitim verecekler, iş fikri, iş planına dönüşebilecek kadınları seçecekler. Üç kadına da 50'şer bin lira hibe verecekler.
Proje denizde bir kum ama her bir kumun da (her bir kadının da) desteğe, el verilmesine ihtiyacı var.
Projeyi konuşurken, masadaki kadın gazetecilerden biri sabah hastalanan çocuğunu doktora götürme telaşında, diğeri bir yandan çocuğunun okul işleri için telefonda konuşuyor. Yeğenime bakan annem olmasa, kız kardeşimin iş hayatına devam etmesi mümkün değil, evde ayrıca bakıcı olduğu halde.
Biliyoruz ki Türkiye'de her dört kadından biri çalışıyor. Rakamlara boğmak istemiyorum. 20'li yaşlarında iş hayatına atılan kadınlar 20'lerinin sonunda, 30'ların başında çocuk sahibi olunca eve dönüyor. 30'ların ortasında tekrar iş hayatına dönen kadın, 40'larında yeniden eve dönüyor bu sefer de yaşlı bakımı için.
Kadınlara eşit iş, eşit ücret, ücretsiz kreş imkanı sunulmadığı sürece 'hem kariyer yaparım, hem çocuk' sloganı küçük, mutlu bir azınlığı sloganı olmak durumunda.
Kadınlar bakın neler söylüyor:
'Hükümet kreş sorununu kadının omuzlarına yıkıyor. Çalışan kadının maaşından yüzde 15 tutarında bir kesinti yapılarak fon oluşturacak ve 0-5 yaş arasındaki çocuk başına kreş için 300 TL ödeme yapılacak.  Bakan Şahin bu planı üstelik kadına pozitif ayrımcılığın örneği olarak açıkladı. AKP kreşle ilgili var olan düzenlemenin zaten uygulanmadığını işverenlerin sorumluluktan kaçındığını ileri sürerek, bu sefer komik bir kreş parası vermek için kadınların maaşlarından kesinti yapmayı tercih etmektedir. Kadını doğurganlığıyla değerlendirip bir kuluçka makinesi olarak gören politikalar eşitlikten çok var olan cinsiyet eşitsizliğinin derinleşmesine hizmet etmektedir.'

TÜSİAD'a ileri demokrasi ayarı
TÜSİAD adına Başkan Ümit Boyner 4 artı 4 artı 4 eğitim reformunu eleştirdi, yetmedi anayasa reformu için fikrini söyledi. Başbakan Erdoğan dahil hükümet üyeleri başladı 'ileri demokrasi ayarı' vermeye.
Neymiş? TÜSİAD sivil toplum örgütü gibi davranmıyormuş, siyasi parti gibi davranıyormuş.
Şu ana kadar durumu en güzel tahlil eden, 22 yıl önce yazı işleri müdürüm olan Selahattin Duman. Vatan'daki köşesinden alıntı yapayım:
'Sonuncu Eğitim Reformu(!) üzerine iki laf etmeye kalkışan TÜSİAD Başkanı Ümit Hanım'ın kafasına bir saksı vurmadıkları kaldı...
Üstelik ilk gelen eleştiriler üzerine (4+4+4) reformuna kendileri iki kez ayar çektikleri halde...
Demek ki ilk çıkan haliyle bir şeye benzemiyormuş... Eeee? O zaman eleştirene öfkelenmek niye?
Başkalarına yol olmasın
hesabı mı?
Gerçi ümüğü sıkılan Ümit Hanım pes etmiş değil...
Çıkardığı 'viiiyyk!' sesinin karşılığı 'Benim lügatımda korku yok...' şeklinde gazete başlıklarına geçti...
Bu cılız 'viiiyyk!' nidası yine de iş dünyamızın erkek kanadının da yüreğini ağzına getirdi...
O saatten beri iş dünyamızın şanlı erkeklerinden minicik bir destek lafı bekliyorum... Gazeteleri bültenleri didikliyorum... Tık yok...
Cümlesi kendilerini temsilen 'Başkan' sıfatı taşıyan el kadar bir kızın eteğinin ardına sinmiş...'
Kadınlar gününe uygun bundan daha anlamlı, kadın haklarını savunan bir yazı olabilir mi!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!