• $ 6,1594
  • € 6,7064
  • 323.911
  • 115171
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Kaç kadın vekil kadın duyarlılığında?

Milletvekilliği adaylarının belirlemesi sürecinde yine kimi kadın örgütleri “Kadın milletvekili oranı yüzde 14.4, bu Türkiye’ye yakışmıyor” deyip, daha çok kadın adaya ‘seçilebilir’ sırada yer verilmesi gerektiğini savunacak. Siyasetteki erkek egemen dile karşı, kadınların sesini yükseltmesi de gerekiyor, gerekmesine de…
Keşke bir kadın örgütü de çıkıp, mevcut yüzde 14 oranındaki kadın vekillere tek tek bugüne kadar ne kadar ‘kadın duyarlılığını’ ne kadar gösterdiğine dair ‘karne’ verse.
Meclis’te erkek gibi davranan, erkek söyleminde olan kadın vekillere ihtiyacımız yok ki.
Sabancı Vakfı’nın yürüttüğü Birleşmiş Milletler ’in ‘cinsiyete duyarlı bütçelemede’ pilot belediye olmak isteyen Gaziantep’in Başkanı Fatma Şahin, “Belediyecilik erkek işi değil. Belediyeciliğe yol, su, altyapı olarak bakarsanız erkek işi de, insanı merkeze koyarsanız kadın işidir” diyor.
‘Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme’ maalesef ki yerel yönetimlerin çok da gündeminde değil. Kadınlar için ayrı, erkekler için ayrı bütçeleme hazırlanması gerekmediği gibi, daha alfabenin başındalar.
Misal işte, tüm yasama dönemi boyunca acaba her hangi bir kadın vekil, toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme konusunda ısrarcı oldu mu? Kürsüde konuşup geçmekten söz etmiyorum.

Nar, BM’de çiçek açtı

Kadın dostu şirketlerden biri Boyner Grubu. Toplam çalışanların yüzde 47’si, yöneticilerin yüzde 40’ı kadın, şirketlerin beşte üçünde kadın genel müdür var. Zaten Ümit Boyner de, “İşe alma, ücretlendirme, eğitime katılım, terfi, emeklilik ve tüm istihdam koşullarında fırsat eşitliği sunuyoruz” diyor.
Kadın duyarlılığına sahip olunca, yürütülen projeler de fark ediliyor.
Haberi Boyner Grubu’nun insan kaynakları, kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlikten sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu verdi:
“Sevgili Funda, ilk yola çıktığımızdan beri senin de verdiğin destekle gelişen bir proje haline dönüşen ‘Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar’ projemiz Birleşmiş Milletler tarafından örnek proje olarak seçildi.”
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı yetiştirme yurtlarında yetişen genç kadınları iş hayatına hazırlamak amacıyla yürütülen projeyi, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İnsan Hakları Çalışma Grubu, ‘insan hakları, kadının insan hakları, çocuk hakları, eğitim hakkı, sosyal yatırım’ konularında iyi uygulama örneği olarak belirlemiş. Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzalayan kuruluşlarla da paylaşılacakmış.

<p>Bugün 66 yaşına giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  için AK Parti İstanbul İl Başkanlığı ta

Başkan Erdoğan'a sürpriz doğum günü videosu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri