• $15,5657
  • €16,2557
  • 899.968
  • 2422.06
24 Aralık 2012 Pazartesi

'İnek sütü buzağı içindir, bebekler için değil'

Milupa, Aptamil, Bebelac markalarının sahibi Numil'in Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu 'Ben bu şirkete girdiğimde kızım 9 aylıktı. Öğrendikçe kafamı duvarlara vurdum, ilk 9 ay ne hatalar yapmışım meğerse. Güya eğitimliyim, araştırıyorum, evladımı en iyi doktora götürüyorum' diye anlatıyor.
Her anne evladı için en iyisini yapmak ister.
Maalesef ki toplumda yanlış 'alışkanlıklar' yüzünden çocuklar yanlış ve yetersiz besleniyor. Yetersiz beslenme derken, maddi imkansızlıklardan hiç söz etmiyorum bile.
Türkiye, '3 çocuk, 5 çocuk' hedefinden önce, '2023 olmadı 2071'e kadar Türkiye'de yetersiz beslenen çocuk kalmayacak' hedefini koyamaz mıydı?
Koyardı da...
Bu köşede ürün tanıtımını yapacak değilim. Zaten Numil'in markaları da reklamlarında 'Anne sütü ideal besindir' diyor. Numil'in markalarının etkisiyle de olsa gerek son 20 yılda, ilk 6 ayda emziren annelerin oranı çığ gibi büyümüş, ortalama emzirme süresi 11 aya çıkmış.
Ne var ki Türkiye'de 5 anneden sadece biri, altıncı aydan sonra bebeğine yeterli süt verebiliyormuş.
Numil Medikal Direktörü, Dr Hakan Öztekin anlattı: 'Dünya Sağlık Örgütü, 1 yaşından önce inek sütünü önermemektedir' ve ekledi: 'İneğin sütü buzağılar içindir, bebekler için değil.'
Bir de şunu şöyledi: 'Bebekler, minyatür yetişkinler değildir. Beslenmesi farklı olmalıdır. En sık yapılan yanlış da bisküvi, pirinç unu mama vermek. Bir de ekmeği, yemeğin suyuna banıp vermek.'
Gamze Çuhadaoğlu de '4 aylık oğluna çiğköfte yedirdiğini gururla anlatan
babayı dinlerken, harakiri yapmak istemiştim' diyor.

'Pazarı büyütmek önemli'
29 yıldır Türk pazarında olan Numil, bu yıl hedefin üstünde büyüme sağladığı için çalışanlarını Monte Carlo'ya götürdü. Daha önce Roma'ya, Paris'e gitmişler. En son 2008'de hedefi tutturamadıkları için Kartal'da bir otelde toplanmışlar.
Gamze Çuhadaroğlu, 'Pazar payımız yüzde 74 ama ben daha çok pazarı büyüttüğümüz için seviniyorum. Şirketin rakamsal hedefleri benim için çok da önemli değil. Bebek sayısı önemli. Bir bebek daha doğru, sağlıklı beslendiği için mutlu oluyorum' diyor.

Gülşen Hanım da Monte Carlo'daydı
Çalışan, iş ortağı 270 kişi Monaco, Monte Carlo'da yılsonu yemeğinde, '2012'yi kutluyor. Dahası, dünyada ilk 10 otel arasında sayılan Hotel de Paris'in tüm odalarını kapatmışlar. 'Bayağı pahalı bir organizasyon olmalı' diyorum, Genel Müdür Gamze Çuhadaroğlu, 'Fransız şirket olduğumuz için daha rahat indirim alıyoruz' diyor ve ekliyor: 'Sloganımız, her şey seninle başlar.' Nitekim sahnede Gamze Çuhadaroğlu,  'Her şey seninle başlar'a ilk örneği veriyor: 'Gülşen Hanım, her gün bizim huzurla işe başlamamızı sağlıyor.' Çaycı Gülşen hanım ayağa kalkıyor, salonda alkış kopuyor. Ardından asistan alkışlanıyor. Gamze Çuhadaroğlu 'Sizin sayenizde bu şirket buralara geldi' diyor. Genel olarak Türk şirketlerinin tutumuna 'Fransız kalan' bir uygulama. Bizde çoğu zaman çalışanların 'motivasyon'u 'işi var ya daha ne istiyor'da kalır.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Okul bahçesine inşa ettiler! ''böcek oteliyle'' canlıların yaşamını öğreniyorlar

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz