• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
15 Kasım 2013 Cuma

İhracatçılar ‘karınca’ gibi çıkan yangını söndürmeye çalışıyor

Dünyada yeniliğin öncü isimleri TİM’in katkılarıyla İstanbul’da bir araya geliyor. Tek hedef var? İnoatif düşünceyi Türkiye’de yaygınlaştırmak.

28-29 Kasım’da İstanbul’da inovasyon dünyası buluşacak. Bugüne çok önemli inovatif ‘devrimler’e imza atmış isimler geliyor:
Junior adı verilen Google’ın insansız aracının gelişmesine öncülük eden Google X kurucusu Sebastian Thurn, 3D yazıcı ve yaşayan hücrelerle insan organı üretmeyi başarmış olan Dr. Anthony Atala, How (Nasıl) kitabının yazarı Dow Seidman. Mars’ta insan kolonisi kurmak için gezegene insanlı inişi düzenleyen Mars One Proje Ataşesi, Nobel Fizik Ödülü sahibi Prof. Gerardus’t Hooft.
İnternette şampiyonuz Türk konuşmacılar da var:
Muz kabuğundan biyoplastik üreten lise öğrencisi Elif Bilgin.
Colombia Üniversitesi’nde Fizik ve Biyoloji Temelli Disiplinler Arası Araştırma Programları Yöneticisi, ABD’deki üniversitelerarası icatlar yarışmasında, atomik çözünürlükte resim alabilen mikroskobuyla birinci olan Özgür Şahin.
Dünyanın en parlak 10 bilim adamı arasında gösterilen, UCLA’da Bio ve Nano-fotonik Laboratuvarı Profesörü Aydoğan Özcan…
Amaç, özellikle gençlerin feyz alması, vizyonunu geliştirmesi.
Çünkü Türkiye’nin inovatif düşünceye ihtiyacı var.
Zirveyi düzenleyecek Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye soruyorum:
“TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu her daim söyler, çocuklar ‘icat çıkarma’ tembihiyle büyüyor. Aykırı olanın yadsındığı bir toplumuz. Türkler internet kullanımında dünya şampiyonu ama mutlak ağırlık sosyal paylaşım sitelerinin kullanımında. Internet’i araştırma, öğrenme amaçlı çok az kullanıyoruz. 140 üniversitemiz var ama eğitim kalitesi, bilimsel yayınlara atıf, araştırma kriterlerinin temel alındığı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına ancak 5 Türk üniversitesi girebiliyor. Halk böyleyken, inovatif düşünceyi topluma nasıl yaygınlaştırabiliriz?”
3.5 yıl su verirsin...
Büyükekşi şöyle yanıtlıyor:
“Karınca yangını söndürmeye gidiyormuş. Sormuşlar sen nasıl söndüreceksin ki? En azından tarafımı belli ederim demiş. Biz de yapmazsak, kendi halimize ağlayacak durumumuz yok. Karanlığa bir mum yakacağız, şikayet etmeyeceğiz, çare arayacağız. Bambu ağacı gibi, 3-5 yıl su verirsin hiçbir şey olmaz, sonra birden büyür. ”

YÜKTE HAFİF, PAHADA AĞIR TIR’LAR ŞART

Bu yıl ikincisi ‘düzenlenecek’ olan Inovasyon Haftası ve inovasyon toplantısında çıkacak her inovatif düşünce 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada önemli atlama tahtası olacak.
2012 yılında Türkiye’nin ihracatı 152,5 milyar dolardı. İhracatı üç katına çıkarmak yeni pazarlar yaratmakla mümkün değil. Tek çözüm yolu var: TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin dediği gibi “TIR’ları yükte hafif, pahada ağır mallarla yüklemek.”
Türkiye’nin ihraç ettiği her bir kilogram malın bedeli 1.5 dolar.
Almanya’nınki 4 dolar.
Katma değeri yüksek mal imal etmenin yolu da tasarımdan, marka olmaktan, ar-ge’den ve dolayısıyla inovasyondan geçiyor.

20 KİŞİYE CERN HEDİYESİ

Mehmet Büyükekşi, İstanbul Kongre Merkezi’ndeki toplantılara katılanlar arasında kurayla seçilecek 20 kişiyi CERN’e götüreceklerini de açıkladı. Yüzyılın bilim olayı Tanrı Parçacığı- Higgs Bozonu’nun bulunduğu yer olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ni ziyaret, inovasyona ilgi duyanlar için büyük piyango olsa gerek.

JENNIFER LOPEZ'E 6 BİN, İNOVASYONA 15 BİN KİŞİ GİTTİ

Geçen yıl ilk defa düzenlenen inovasyon toplantısı için Mehmet Büyükekşi “3 bin kişi bekliyorduk, 15 bin kişi geldi. Jenifer Lopez’in konserine 6 bin kişi gitmişti. Demek ki gençlerimiz duyarlı. Bu yıl daha da iddialıyız. 20 bin kişi bekliyoruz” diyor.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!