• $16,2484
  • €17,3947
  • 967.183
  • 2437.43
13 Haziran 2011 Pazartesi

'Harika Yetenek' Ezgi, Ferhat Göçer'e kemanıyla ses verdi

Bu satırları yazarken, 13 Haziran itibarıyla nasıl bir Türkiye'ye uyanacağımızın emareleri henüz belirmemişti. Aslında oyumu sandığa atmak dışında, bugünü değil hala bir gece önceyi yaşıyorum.
Sahnede Ferhat Göçer, 10 tenor, 60 kişilik orkestra. Sınıf arkadaşları sanki toplaşmış, eğleniyor biz de bu eğlenceye tanıklık ediyoruz. 'Sanki' kısmı da fazla, Ferhat Göçer ve okul arkadaşları, kah öğretmenlerini selamlıyor, kah sınıf arkadaşlarının kendi aralarında oluşturduğu dille şakalaşıyor. Derken Ezgi çıkıyor sahneye. O da konservatuvarlı. Sahnedekilerle arasındaki fark sadece yaşı.
1991 doğumlu, Erzincan'da öğretmen babanın, hemşire annenin kızı, çalışmalarına 13 yaşında Prof. Dr. Cihat Aşkın ile başlamış. İTÜ Devlet Konservatuvarı'nda okuyor. Harbiye Açıkhava'da, kemanıyla Ferhat Göçer'e eşlik ederken, Ezgi Yürümez büyüyor, büyüyor.
Ezgi sahneye çıkmadan önce Ergo CEO'su Akın Kozanoğlu'nun da, ERGO Türkiye İcra Kurulu Üyesi Sedef Korkmaz'ın da yüreği pırpır ediyor. Haklılar da. Ezgi Yürümez, 'Harika Yetenekler' projesinin medarı iftiharlarından.
Çağdaş Eğitim Vakfı'nın başlattığı bir proje bu Harika Yetenekler. Sanat Komitesi'nde yer alan Cihat Aşkın, Fazıl Say, Gürer Aykal, Bülent Bezdüz, İbrahim Yazıcı ve Bülent Evcil'in seçtiği öğrenciler, keman, piyano, nefesli ve vurmalı çalgılar ile şan ve bale eğitimlerini sürdürüyor.
Çağdaş Eğitim Vakfı'nın nefesinin yetmediği yerde Ergo giriyor devreye. 20 üstün yetenekli çocuğun hamiliğini Ergo üstleniyor.
ERGO Türkiye İcra Kurulu Üyesi Sedef Korkmaz 'Biliyoruz ki yakın gelecekte harika yeteneklerimiz dünyanın en büyük konser salonlarında ülkemizi temsil edecek, alkış toplayacak ve bizi gururlandıracaktır' diyor.

Çocuklar sahneye çıkabilsin diye
Harbiye Açıkhava'da devam eden TNT Yaz Konserleri'nin 'co-sponsoru' Ergo. Sedef Korkmaz, 'Çocuklarımızın sahne tecrübesi olsun diye co-sponsorluğu kabul ettik' diyor.
Sahne alan yıldızlara teklif götürülüyor, Ferhat Göçer ve Kenan Doğulu kabul ediyor, 'harika yeteneklerle' sahneyi paylaşmayı. Kenan Doğulu ile de Berklee College'da okuyan flüt sanatçısı Burak Beşir çarşamba akşamı hünerini sergileyecek.

AKP ile sigortacılık sektörü de dönüşecek
Konser öncesi ERGO Türkiye İcra Kurulu Üyesi Sedef Korkmaz ile buluştuk. 'Harika Yetenekler' projesini konuşurken söz döndü dolaştı, sigortacılığa geldi.
Biz iki gazeteci, sigortacılık sektöründen çektiğimiz çileyi anlattık. Misal ben, artık 'sağlık sigortası' yaptırmıyorum. Yıllar önce tek çıkış noktam vardı, yarın öbür gün kanser gibi, kalp gibi tedavisi 'masraflı' hastalığa yakalanırsam, sağlık sigortam garantim olsun. Ödediğim primlerle hak ettiğim yenileme garantisine rağmen, bel sorununda bile ertesi yıl iki misline çıkmış prim zorunluluğunu görünce sistemden çıkmak farz oldu.
Dahası AKP iktidarının yaptığı sağlık reformuyla artık çoğu hastanede sigortalılar rahatça tedavi görüyor. Sigorta şirketlerinin de müşteri sayısını artırmak için başka atılımlar yapması gerekiyor.
Sedef Korkmaz, bizleri dinledi, dinledi ve dedi ki 'Haklısınız, sigortacılık güven işidir. Sonuçta para ödüyorsunuz ve bir kağıt satın alıyorsunuz. Ben, sigortacılığı 1980'lerin bankacılığına benzetiyorum.'
Merak ettik:
'1980'lerde bankalar basit kambiyo işlemleri yapan bürolar gibiydi. Yabancı bankaların gelişiyle Türk bankacılığı çağ atladı. Aynı süreci sigortacılık da yaşayacak. Sigortacılıkta sektörün yüzde 50'si yabancı sermaye oldu. Bizim şirketin kurumsal ilkeleri var. En basiti müşteriyle aynı dili konuşma, teknik tanımlara boğmama ilkemiz var.'

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi