• $13,3408
  • €15,14
  • 788.926
  • 2014.21
31 Mart 2014 Pazartesi

Gündemimizde 4 Nisan ve 11 Nisan var

YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Sonucu baştan yazayım: Geçen hafta, ekonomi dünyasında şu yorumlar paylaşıldı:
Dünyanın en büyük bankacılık kurumlarından biri olan ABD'li JP Morgan, AK Parti'nin yerel seçimlerden güçlenerek çıkacağını, bu sonucun siyasi tansiyonu azaltacağını, bu nedenle oyuncuların çoğunluğu için piyasa dostu bir sonuç olacağını belirtti.
İngiliz HSBC, "AK Parti'nin güçlü sonuç almasının, en azından kısa vadede finansal piyasalar tarafından olumlu algılanacağını düşünüyoruz" dedi.
Standard&Poor's (S&P) "Belirsizlik olsa da sağlamsınız" mesajı verdi.
Ve Financial Times da geçen yılın önemli bir bölümünde Türkiye'den uzak duran yatırımcıların dönüş yapmaya hazır olabileceklerini belirtti. Hatta şunu bile yazdı:
"Bazı yatırımcılar şimdiden Türkiye'nin içine yeniden atlamaya hazır olduklarını söylüyor. AK Parti'nin Türkiye'yi felaketten uzaklaştırma yolunu bulacağı algısı var."
Özellikle son bir yıldır hükümeti hedef alan yayınlar yapan Financial Times çark mı etti, yoksa çark edenlere öncülük mü yaptı?
Bunun yanıtını da Prof. Kerem Alkin veriyor.
Geçen hafta Bersay İletişim Enstitüsü'nün düzenlediği 'kapalı devre' toplantıdaydım. Benim için de inanılmaz bir ufuk turu oldu. Kerem hocadan bu köşede alıntı yapabilmek için izin istedim. Hoca diyor ki, "Sırada 4 Nisan ve 11 Nisan var."

Önce Fitch ardından Moody's Türkiye'yi değerlendirecek

4 Nisan'da Fitch, 11 Nisan'da ise Moody's Türkiye'yi değerlendirecek. Bildiğimizi bir kez de Prof. Kerem Alkin tekrarlıyor: "Bu kurumların siyasi tavır almadığını kimse iddia edemez."
Biz kaset bombardımanı, adrenalini yüksek seçim heyecanı yaşarken dünya gözünü Ukrayna'ya, Kırım'a dikmişti. Küresel gelişmeleri kamuoyu olarak takip edemedik ama Fitch ve Mood's'in Türkiye yorumlarıyla yeniden dünyaya gözümüzü çevirebiliriz!
Prof. Kerem Alkin diyor ki, "Obama, bugün Rusya'yı frenleyecek tedbir alınmaması halinde, yakın gelecekte, Soğuk Savaş dönemindekine benzer şekilde, Rusya'nın Amerika, Afrika ve Asya kıtalarına yeniden müdahil olabileceğini de vurguladı.
Bu tablo, önümüzdeki dönemde, Malatya Kürecik'teki NATO radarının da, Türkiye'nin Azerbaycan'la olan kuvvetli ilişkilerinin de, Türki Cumhuriyetleri'nin, Türkiye üzerinden Avrupa'nın enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında artacak rollerinin de, Batılı ülkelerle ilişkilerini yeniden yapılandıran İran'ın Türkiye üzerinden enerji ihtiyaçları konusunda artan öneminin de öne çıkması anlamına geliyor. Böyle bir tablo içerisinde, Türkiye'nin Avrasya'da bir denge ülkesi olarak, rolünü sürdürebilmesi, bir ölçüde, Türkiye'nin ekonomik becerisini de sürdürebilmesinden geçmekte. Bu nedenle, Türk ekonomisinin küresel dünyadan finansmanı bir hayli önemli."

Fısıldayan fısıldamıştır

Kerem Alkin, "Birinin veya ikisinin de Türkiye'nin uluslararası derecelendirme notunu bir kademe indirmesi, işimizi zorlaştırabilir. Ekonomisini istikrarlı tutabilmek için dünyadan kaynak bulması gereken Türkiye'nin kaynak bulmakta zorlanması ve iç ekonomik meselelerine yoğunlaşması, bu meselelerle uğraşır hale gelmesi, küresel konulara odaklanmaktan uzaklaşması anlamına gelecektir. Bu nedenle, Ukrayna ve Kırım sonrasında, siyaset alanında hızla değişen dengeler ve yeni bir 'Soğuk Savaş' konseptinin hemen başında, küresel ekonomi çevrelerinin Fitch ve Moody's e bazı hatırlatmalarda bulunmaları yararlı olabilir" diyor. Hoca birilerinin bu iki kurumun kulağına fısıldaması gerektiğini söylüyor. Fısıldayanlar çoktan fısıldamıştır. Sonucu başta yazdım, demem boşuna değil.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında