• $8,4285
  • €10,2262
  • 497.995
  • 1441.33
04 Aralık 2013 Çarşamba

Gaziantep, Suriyeli devlet adamlarına yatırım yapıyor

Suriye’de savaş ne zaman biter, zulümden kaçan insanlar ne zaman yuvalarına kavuşur kimse bilmiyor. Bir gün savaş bitecek ve geri döndüklerinde acaba Türkiye’ye dair özellikle Suriyeli çocuklar hafızalarında hangi anıları götürecek?
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Asım Güzelbey, Suriyeli çocuklar için ikinci okulu açtıklarını anlatıyor. Önemli bir vurguyla: Resmi adı okul değil, eğitim merkezi. Suriyeli çocuklara kendi müfredatları mümkün olduğunca bu iki eğitim merkezinde veriliyor.

Birleşmiş Milletler-BM’nin ‘mülteci’ kavramıyla dış politikada sorunumuz olduğundan gelenlere de mülteci demiyoruz. Suriyeli ‘misafirler’in ‘okulu’ da okul olmuyor, eğitim merkezi diye adlandırılıyor.
Asım Güzelbey, “İşler düzelip de Suriyeliler geri döndüğünde, belki 20-30 yıl sonra gıda yardımlarını unutacak ama çocuklarının burada gördükleri eğitimi hatırlayacaklarını düşünüyoruz. O çocuklardan geleceğin yöneticileri, bürokratları, siyasetçileri çıkacak. Biz geleceğe yatırım yapıyoruz” diyor.

‘Başta şehre canlılık getirdiler ama...’

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu’nun sözlerini aktarmıştım:
“Suriyelilere de iş yaratmak zorundayız. Yoksa...” ‘Yoksa’nın devamı malum.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey sohbetimizde, şehirlerindeki Suriyelileri gelirleri açısından ikiye ayırıyor:
“Kamplarda yaşayanlar ve şehirde yaşayanlar. Kamplarda yaşayanlar da iki ayrı grup. Gerçekten savaştan, zulümden kaçıp gelenler ile gelir seviyesi çok düşük olup kendilerine yeni hayat fırsatı yakalamak isteyenler. Onların bir bölümü imkanı olursa geri dönmeyecektir.” Peki şehirde ev tutup yaşayanlar?
“Ekonomik durumu iyi, yüksek tahsilli insanlar. Başta onların da sayesinde şehrin ekonomisinde bir canlılık yaşandı. Ancak hazıra dağ dayanmaz, para suyunu çekti.”

Hazıra dağ dayanmaz

Adil Sani Konukloğlu’nun sözlerini de hatırlayalım:
“Gelenler tabii ki bizim misafirimiz ağırlamak zorundayız. Bizim asıl derdimiz onları bir an önce çalışır hale getirmemiz. Ha misafir ha vatandaş ne fark eder. Bu insanlar da ikinci bir işsiz ordusu. Hazıra dağ dayanmaz. Suriye’deki olaylar bugün bıçak gibi kesilse bile geriye dönüşler en az 6-7 ay, bir yıl sürer. Gaziantep misafirperver bir şehir. Bize sığınmış, bizim kapımızı çalmış birisine hiçbir zaman kapımızı kapatmayız, başımızın üstünde yeri var. Gelene git diyecek halimiz de yok. O yüzden onlara iş imkanı yaratmak zorundayız. Bir Suriyeli’yi işe alabilmemiz için oturma izni ve bir sürü bürokratik işlemle 4-5 aylık süreç geçiyor. Geçici kimlik ile benim hemen sigortalı yapabilmem gerekiyor.”

Otomobiller küçülecek

Akaryakıtın pahalı olması zaten bir dert. İstanbul’un toplu taşımadaki büyük atılımları yakın gelecekte otomobilleri de küçültecek. Sohbetimizde Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak ‘daha küçük ölçekli, otomatik şanzımanlı, park kolaylığı sağlayan otomobillerin’ tercih edileceği öngörüsünde bulunuyordu.
Bora Koçak, “Havayolu taşımacılığının gelişmesiyle üç sene öncesine göre şehirlerarası otomobil kullanımı düştü. Hızlı tren projeleri gibi birçok proje otomobillerin küçülmesine sebebiyet verecek. Bunun dışında da kiralamaya talep artacak. Artık insanlar şehir içinde toplu taşımayı kullanacak, şehirlerarasında da hızlı tren veya uçağı kullanıp, otomobil ihtiyacında da kiralama yoluna gidecek. Günlük yanında saatlik kiralama da olacak” diyor.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

Samsun'da işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları protesto edildi

Torosların Sümelası olarak tabir edilen Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor

Hudut kartalları 'Hudut kartalları', bayramda eller tetikte sınır nöbetinde