• $9,5768
  • €11,1209
  • 555.118
  • 1520.51
29 Kasım 2013 Cuma

Fatma Şahin Antep’e, Asım Bey dünya turuna

SON anda bir değişiklik olmazsa bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Gaziantep Belediye başkanlığına adaylığı açıklanacak. Gaziantep’teyim ve iki dönemdir belediye başkanı Asım Güzelbey ile sohbet ediyoruz.
“Ben geçen mayıs ayında Başbakanımızdan izin istedim, devam etmek istemediğimi söyledim. Kabul etti. Fatma Şahin’in aday gösterileceğini altı aydır da biliyordum. Kesin oy patlaması yapacaktır. Partili olmayan kadınlar bile oy vereceğini söylüyor” diyor.
Fatma Şahin’in bakanlık görevini layıkıyla yerine getirdiğini, aynı zamanda da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı için de bir kayıp olduğunu düşünenlerdenim. Ne var ki ‘üç dönem’ kuralı işliyor.
Asım Güzelbey’e siyaset hayatını sevip sevmediğini soruyorum:
“Siyasetin dedikodu, iğrenç, çirkin tarafından hiç hoşlanmadım. Çalışmıyor diyemezlerdi sabah 7’de iş başı yapıyorum. İş yapmadı diyemezler, sırf tarihi restorasyon yaptığımız eser sayısı 2 bin 500. Burnu kalkık diyemezlerdi, hanımım kolumda markete de gittim, sokağa da çıktım. Ne dediler eşinden ayrılıyor, aşk hayatı yaşıyor. Yanında bir fotoğraf, belediye binasında üç hanıma plaket vermişim. Ancak siyasetin hizmet etme tarafını çok sevdim.”
Niye aylar öncesinden ayrılma kararını verdi?
“Birileri de aksini göstersin, her şey iyiyken bırakılabileceğini. Hayat belediye, parti değil ki. Ayrı bir dünya var.”
Ve planını anlatıyor:
“Gözüm görüyor, ayağım yere basıyorken, kalbim teklemeden dünya turu yapacağım. Dünyayı gezmek de değil, gittiğim yeri yaşamak istiyorum.”

İLK DURAĞI KATMANDU

Asım Güzelbey “Ben aslında eski karavancıyım. Tüm Doğu Avrupa’yı karavanımızla gezmiştik. Hanımım da maceraperesttir. Mayısta dünya turuna başlıyoruz. Önce Katmandu’ya gideceğiz. Lilliput şehrini merak ediyoruz. Sonra sırada Peru, Şili var. Kimsenin çok da gitmediği yerlere de gideceğiz” diye anlatıyor.

EŞİM BANA HİÇ 'BAŞKAN' DEMEDİ

İş dünyası siyasetçileri her daim ‘koltuk sevdalısı’ olmakla eleştirir ama oda, borsa veya derneklerin eski olsun, mevcut başkanı olsun herkes birbirine “Başkanım” diye hitap etmekten de çok hoşlanır. Siyasette de malum. Yıllar yıllar öncesinin milletvekili, bakanı kendisine vekilim-bakanım denilmesinden mutlu olur. Hadi çevre neyse de eşleri bile böyle hitap etmiyor mu, açıkçası tuhafıma gidiyor. 20 yıl öncesinde bakanlık yapmış birinin eşi, “Bakan Bey çok sıkılıyor. Siyasette değeri bilinmedi” dediğinde acı acı gülmüştüm.
Asım Güzelbey, “Doğru söylüyorsunuz, benim eşim hiç Başkan demedi. Üçüncü şahıslara hitabında da Asım der. Siyaseti özleyeceğimi sanmıyorum. Koltuğun ayrıcalığını yaşamak istemedim ki. Korumam olmadı, evden işe kendi arabamla geldim” diye anlatıyor.

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Ateş Serbest 2021 faaliyetinden heyecanlandıran görüntüler

Trakya'da 65 yaş üzeri ve risk grubundakilere ''grip aşıları'' evlerinde yapılıyor

En güzel, kısa, uzun, anlamlı, resimli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları burada!