• $13,4614
  • €15,3129
  • 796.21
  • 2042.08
9 Mayıs 2012 Çarşamba

Engelliler, Olimpiyat'ta engelleri aşacak

BP İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Murat Lecompte ile buluştuğumuzda, Özürlü Memur Seçme Sınavı'na (ÖMSS) katılan bazı engellilere reva görülen 'işkence'ye dair öfke vardı içimde.
Sınav, bu yıl ilk kez düzenlendi. 60 bin 375 adayın katıldığı sınavın yapıldığı kimi merkezlerde merdivenleri çıkamayan engelliler, karga tulumba taşındı.
Murat Lecompte ile sohbetimizde ise, 'içselleştirme' vurgusu vardı. Türkiye Engelli Sporcular Yardım ve Eğitim Vakfı, tüm Türkiye'deki BP istasyonlarının tuvaletlerini denetliyormuş, şimdilik yüzde 85'i engelli erişimine uygunmuş.
Sohbetimizin ana konusu ise, 2012 Londra Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil edecek Türkiye Olimpiyat Takımı'ndan 5, Paralimpik Takımı'ndan 8 bedensel engelli milli sporcumuza, BP'nin sponsor olması.
'Öncelikli amacımız, Türkiye adına Olimpiyat'a gidecek kadar başarılı ama hiç destek görmemiş sporcularımızı Türkiye ile tanıştırmak' diyor, Murat Lecompte.
Türk spor dünyasının gözbebeği malum futbol. Voleybolcu kızlarımız, Olimpiyat kapısını açtı da haber olabildi. Böyle bir başarıyı futbolcular elde etseydi, televizyonların tüm gün tek gündem maddesi olurdu, gazetelerde de manşet, birinci sayfa yıkılırdı.
Biz dönelim konumuza:
Yelken ve jimnastikte, Türkiye ilk kez Olimpiyat'a kadın sporcu gönderiyor. Babası tekne tamircisi Nazlı Çağla Dönertaş'ın yelkende kat edeceği başarıları izlemek için şimdiden sabırsızlanmaya başladım.
Komşu kızının jimnastiğe başladığını öğrenip de kendi kızını bu spora teşvik eden anneyi de alkışlamamız lazım. Onun sayesinde Göksu Üçtaş, Türkiye'ye jimnastik dalında ilk kez madalya kazandıran sporcumuz oldu. Olimpiyat'taki yeni başarılarını bekliyoruz.

Engellere rağmen yaşama sarılmışlar
Londra'ya gidecek bedensel engelli sporcularımızı birkaç cümle ile tanıtmak istedim.
Dört yaşında elektrik çarpması sonucu bir kolunu, iki bacağını kaybeden Kübra Öçsoy ile 15 yaşında geçirdiği omurilik iltihabı boğaz enfeksiyonu sonucu tekerlekli sandalye ile yaşamına devam eden Nergis Altıntaş, masa tenisinde Türkiye'yi temsil edecek.
15 yaşında görme yetisini B2 derecesinde kaybetmiş (karanlıkta göremiyor) Semih Deniz ve doğuştan B3 görme engelli (dar açıyla görebiliyor) Suat Önel atletizmde yarışacak.
6 yaşında vurulan iğne yüzünden tek bacağı protez olan Çiğdem Dede halterde temsilcimiz olacak.
Çocuk felci sonrası tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren Doğan Hancı okçulukta yarışacak.
Doğuştan iki kolu olmayan, bir bacağı diğerinden 12 santim kısa olan Beytullah Eroğlu ile 1 metre 30 santim boyu ile engelli olan Özlem Baykız yüzmede, umarım yüzümüzü güldürecek.

BP marka sigara
BP, bu yıl Türkiye'deki 100'üncü yılını kutluyor. Murat Lecompte, BP için Türkiye'nin istisna ülkelerden olduğunu şu sözlerle vurguluyordu:
'BP bulunduğu ülkelerde arama ve üretim veya rafinaj ve dağıtım alanlarında faal. İki alanın bir arada olduğu çok az ülke var. ABD, İngiltere, Rusya, Avustralya ve Türkiye.'
Geçmiş 100 yıla ilişkin de doküman, bilgi, belge arayışları devam ediyormuş. Bu arada canlı tarihin temsilcileri, emekli personelle de söyleşi yapıyorlarmış. Bir emekli göndermiş, BP logolu sigara paketini.
50'nci yıldönümünde BP, Tekel ile anlaşıp, özel harmanlı sigara ürettirmiş.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın