• $13,5417
  • €15,3563
  • 788.603
  • 1979.83
28 Mart 2014 Cuma

Dünyayı bir günlüğüne sevmek de yetmiyor artık

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Yağışların azlığı enerji üretimini sıkıntıya sokacak boyutta mı?" sorusuna şu yanıtı veriyor:
"Yazı çok rahat geçirmeyeceğimiz görülüyor. Şu anki veriler sudan elde edemediğimiz enerjiyi doğalgaz gibi diğer kaynaklardan elde etmemiz gerekiyor. Barajlardaki suyun azalması maliyetlerimizi artıracak. Bu yaz, sudan elde ettiğimiz avantajı biraz daha az kullanacağız gibi geliyor."
Tam da seçim öncesi Enerji Bakanlığı eğip bükebilirdi, kaldı ki popülist siyasetçi hiç de yabancı olduğumuz bir kavram değil. Enerji Bakanı bunu yapmıyor. Aslında kurak kış üzerine üç beş saniye düşünenlerin bulacağı yanıtın da teyidini veriyor.
Yine hepimizin yanıtını az çok tahmin ettiği bir başka soru:
"Elektrik ve doğalgazda nisanda zam olur mu?"
Enerji Bakanı yanıt veriyor:
"Bununla ilgili çalışmalar cuma akşamı tamamlanacak. Fiyat ayarlamalarını seçime bağlı olarak yapmıyoruz. Şu anda hesaplar çıkmadan herhangi bir şey söylemem mümkün değil."
Fiyat ayarlamasını seçime bağlı yapıyoruz dese ne fark eder? İktidarda kim olsa, sandık kurulmuşken vatandaşın cebini rahatsız edecek bir adım atmaz.
Artık biz vatandaşlar için yapacak tek şey var hem cebimiz hem de dünyanın geleceği için enerji kaynaklarına 'sonsuz'muş muamelesi yapmaktan vazgeçeceğiz.

Parası can acıtmadan herkes çevreci olamıyor

Mesela Dubai'de istediğiniz kadar emisyon deyin, çevre kirliliği deyin, dünyanın geleceği deyin, insanlar bol silindirli, devasa motor hacminde arabaları kullanmaya devam ediyor. Niye bir depo 25 liraya hadi taş patlasın 50 liraya doluyor. Çerez parası diyeceğim ama çerez daha pahalı.
Seçim öncesi 'dünyayı kurtarma' yazısı nereden mi çıktı?
Yarın, 29 Mart Cumartesi akşamı saat 20.30'dan 21.30'a kadar bir saat tüm dünyada 150'den fazla ülkede ışıklar kapatılacak.
Geçen yıllarda Türkiye de birçok holdingin merkezi, Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Galata Kulesi, Ayasofya karanlığa gömülmüştü.
Türkiye'den 70 bin katılımcı 'iklim değişikliğine dikkat çekmek, doğal kaynakların kullanımının sınırlanmasını teşvik etmek, çevre duyarlılığını göstermek' kısaca dünya sevgisini ilan etmek için ışıklarını kapatmıştı.
Sloganları "Dünyaya olan sevgini göstermeye var mısın?"
Var olanlar cumartesi akşamı harekete geçsin.
Dünya için bir gün de yetmiyor artık. 365 gün sevmemiz ve tüketimde açgözlülükten vazgeçmemiz gerekiyor.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı