• $16,7124
  • €17,4905
  • 968.026
  • 2405.36
25 Mayıs 2014 Pazar

Dünya yeni 'merkez' arıyor en büyük aday da İstanbul

Dünyanın artık yeni merkezler, yeni heyecanlar aradığını söyleyen Bay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı, "İstanbul kadar yeni heyecana cevap verebilecek bir şehir görmüyorum" diyor.

Mevlana'dan da etkilenip Maslak’taki gökdelenine Konya’nın trafik plaka koduna bir gönderme olarak 42 Maslak ismini koyan Bay İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Erol Özmandıracı bu haftaki söyleşi konuğum. Erol Özmandıracı ile geleceğin İstanbul’unu konuştuk:

10 yıl sonraki İstanbul bu İstanbul olmayacak derken neyi kastettiniz?
13-25 yaş arasını yurtdışında geçirdim. Gezmediğim ülke kalmadı. Dünya artık sıkıldı, yeni merkezler yeni heyecanlar arıyor. İstanbul kadar yeni heyecana cevap verebilecek bir şehir görmüyorum. Özellikle gayrimenkul alanında, hem de markalaşma ve turistin İstanbul’da yaşayacağı bir döneme doğru gidiyoruz.

TURİSTLER YAŞAMAYI SEÇECEK

Turistin gelip de burada yaşamayı seçmesi için nasıl bir İstanbul hayal ediyorsunuz?
İstanbul’da artık gelip giden değil, yaşayan turist istiyorum. 500 bin yabancı yaşasın. Markalaşmak da böyle olur. Turistlerin artık yaşayabileceği bir kent için eski İstanbul bunun başlangıç noktası olacak. Türkiye’de mimarlar bizleri yönlendirmeli. İstanbul’un marka değerini artıracak gayrimenkul projeleri olmak zorunda, 42 Maslak da bunlardan biri olacak. Her ne kadar başka finansal merkezler hayal edilse de, bu bölge bana göre önlenemez finansal merkez olacak.

Yani devletin söyleminde olduğu gibi Ataşehir değil de Maslak mı gelecekte İstanbul’un finans merkezi olacak?
Kesinlikle Maslak ve Levent. Bu bölgeyi geçebilmek mümkün değil. Bu arada özellikle yeme içme konusunda İstanbul’un gideceği daha çok yol var. Bugün dünyanın birçok yeni gelişen büyükşehirlerinde ticari hayatın olduğu ana akslarda iyi eğlence yerleri, restoranlar geliştirilir. Bu anlamda dünya sanatından örnekleri çoğaltmak lazım. Maslak bölgesi buna çok iyi hizmet edebilir.

BEDELİNİ ÖDEMİYORUZ

Bambaşka bir İstanbul için ille de gökdelenlerin olması gerekiyor mu?
Bu iş gökdelenle alakalı değil, nüfusun doğru yönlendirilmesiyle alakalı. Maalesef ki İstanbul’da yaşamanın bedelini ödemiyoruz. Hala köyde yaşar gibi yaşayan bir kitle var. Böyle olmamalı. Samimiyetle söylemem gerekirse, New York’ta, Manhattan’da kimse yüksek binalardan rahatsız değil. Mutlaka gökdelenler olacak ama belli bir bölgede odaklanmalı. Bu yakada Levent ve Maslak bölgesinde, karşı yakada Ataşehir-Kozyatağı’nda olmalıydı. Kartal’ı mesela manasız buluyorum.

İSTANBUL ARTIK BÜYÜMESİN

Dubai’yi örnek veriyorsunuz ama Dubai 1970’lerde çölde inşa edilen bir alan. İstanbul için Dubai doğru bir örnek mi?
Karşılaştırılamaz ama öğreneceğimiz de çok şey var. Dinliyorlar, danışmanları var. Doğru insanları bir araya getiriyorlar. İstanbul da artık büyümesin. Her konuda devleti, hükümeti suçlarız, kendimize çuvaldızı da batırmayız. Bir arsada sekiz blok yapacağımıza, daha az yapmayı kabullenmemiz lazım.

BİRAZ ZAMANA İHTİYAÇ VAR

İstanbul’un bugün küresel gayrimenkul pazarındaki değeri nedir?
Son bir yılda çok şey kaybetti. Dünya biraz ürktü tabii ki, bunu siyasi anlamda söylemiyorum. Geçen seneye kadar bizden daha olumlu bir tutum içindeydiler. Biraz zamana ihtiyacımız var.

HER METREKARE İÇİN BEŞ AĞAÇ

42 Maslak'ta 260 bin metrekare inşaat, satılık 170 bin metrekare. Satılık her metrekare için 5 ağaç dikiyoruz. Antalya’da, Tekirdağ’da fidanlarımız var, TEMA ile çalışıyoruz. TEMA’ya kademe kademe veriyoruz. Şu ana kadar ağaçlandırma yaptığımız alan 225 dönüme ulaşmıştır. Dünyada yeşil bina sertifikası veren birkaç kurum var. Biz Leed ile çalıştık. Sadece platinyum sertifikasını biz aldık, Türkiye’de diğer dereceye girenler ya gold (altın), ya da silver (gümüş). İşçilerin çalışma ortamından, izolasyon malzemesine, elektrik sistemlerine, kullandığınız ampule kadar her detaya bakıyorlar. Dünyanın sürdürülebilirliği adına puanlama yapıyorlar.

ÇOK İDDİALIYIM, MASLAK'TAKİ FİYATLAR LEVENT'İ GEÇECEK

Büyükdere caddesinde metrekare birim fiyatı 10-12 bin dolar, Maslak’ta 4-7 bin dolar. Maslak da ileride Büyükdere seviyesine gelecek mi sizce?
Kesinlikle iddialıyım. Büyükdere caddesi, Levent ile Maslak eşitlenecek. Şu an için fiyatlamada Levent bölgesi tercih ediliyor. Ama bu 4-5 yıl daha sürer. Maslak sonuçta Levent’e istinaden üçüncü havalimanına daha yakın olacak Ayazağa bağlantısı da çok önemli.

1-2 YILA TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLÜR

‘Maslak, Manhattan olacak’ deniliyordu. Maslak’ın altyapısı bu kadar çok gökdelen için yeterli mi?
Maslak için ana sorun trafik. Aslında biraz da abartılıyor, işe geliş ve çıkış saatleri gibi belli saatler dışında çok da sorun yok. Bunda da servis arabalarının etkisi var. Maalesef metro henüz yeteri kadar kullanım alışkanlığı oluşturmadı.

Özellikle ana caddeye paralel sokakta servis arabalarının bekleyeceği cepler yok. Gökdelenler neredeyse yola sıfır inşa edilmiş…
Oto Sanayi’nin de planlanmasıyla beraber, trafik ile ilgili altyapı çalışmalarının pozitif sonuçlar getireceği konusunda hiç şüphem yok. dostlarımızla birlikte altyapı çalışmalarının başlaması için davet ediyoruz. Umuyorum ki bir, iki sene içinde trafik sorunları çözülecek.

ARTIK DAHA TOK SATICIYIZ

Zenginler de konut kredisi kullanıyor mu?
Hayır daha doğrusu çok az kullanıyor. Konut kredisinden ziyade projelerden kredilendirme beklentisi içindeler. Beni bankayla uğraştırma söylemi içindeler. Biz de 36 ay vade ile başladık, 12 aya kadar düşürdük. Çünkü bitmiş projeyi satarken, vadelendirmeyi de bir satıcı olarak geri çekmek zorundasınız. Değeriyle satmak bundan sonraki amacımız. O kadar satmaya eğilimimiz eskisi kadar yok, daha tok satıcı noktasındayız.

BURADAN SANAT KOKUSU ÇIKACAK

Gayrimenkul projelerinde modacılar, sanat küratörleriyle birlikte çalışılıyor. Bu diğer projeleri de etkileyecek yeni bir akım mı yoksa gayrimenkulde küçük bir pazar mı oluşturuyor?
Sanata tasarıma daha çok destek vermek lazım ki Türkler de bununla büyüsün. Sanata yönelik aktivitemiz sonuçta ciddi bir maliyet ama çok da emek veriyorum. Projemizi bir sanat kurumu haline getirmek istiyorum. Çağdaş ve deneyimsel sanata ağırlık veriyoruz. Bu mekandan bir sanat kokusu çıkacak. Aslında bunları Maslak için değil, kendim için yapıyorum ama İstanbul da faydalanacak.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)