• $ 7,8282
  • € 9,4539
  • 456.115
  • 1325.29
Reklamı Kapat

Diyarbakır kalplerin tamiri için ‘turizm‘ diyor

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin elbirliğiyle Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (DİSİAD) düzenlediği turizm panelinde DİSİAD Başkanı Burç Baysal konuşuyor:
"İrlanda barış sürecinin baş aktörlerinden biri olan ABD'li eski senatör George Mitchell, barışın tesisinin kuşaklar alacağını söyleyerek, çatışma sonrası süreçte özellikle insanların kafaları ve kalplerindeki anılarının tamirinde ekonomik imkanların da önemine dikkat çekerek şöyle diyordu: 'Ekonomik durgunluğun olduğu yerde, barış sürecini uygulamaya koymanız çok daha zordur. Etkili bir politik liderlik, sağlanacak ekonomik imkânlarla birlikte önemli. Bu nedenle bölgenin tahrip olan ekonomisini de barış süreciyle birlikte tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Bu coğrafyada yaşayan herkes bu savaştan etkilendi, binlerce insanımızı kaybettik, doğamızı, ormanlarımızı, üretim yeteneklerimizi kaybettik. Şimdi yaraları sarmanın zamanı. Bölge ekonomisinin toparlanmasının yanı sıra yaraların sarılmasında da turizm önemli bir rol oynayabilir. Bu kafaların ve kalplerin tamirine de iyi gelecektir."
Panelde konuşmalar da önemliydi ama Burç Baysal'ın konuşması tam da yöre insanının sıkıntısını ve çözüm önerisini sıralıyordu.
Diyarbakır'da artık yol alma zamanı. Yol alınacağının en güzel göstergesi de Vali Cahit Kıraç ve Emniyet Müdürü Halis Böğürcü'nün başından sonuna, saatlerce paneli izlemesiydi.

'Irak izin versin yarın sefer koyalım'

Panelde bir dinleyici söz alıyor: "Antep-Erbil direkt uçuş var. Diyarbakır'dan niye yok?" Bu sorunun altında, Diyarbakır'ın Erbillilere turizmde en fazla bel bağlaması yatıyor.
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da yanıtlıyor:
"Erbil'den direkt uçuş, merkezi yönetimin izninde. Kuzey Irak'ta tanıdığı olup yapabilen varsa biz de hemen yarın hat açarız."
Toplantıdan sonra sohbet ettiğim Diyarbakırlı işadamları da diyor ki, "Hamdi Topçu'nun 'politik' cevabından mesajı aldık. İlk BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile konuşacağız, karşı tarafı ikna etsin."

'Ne yapılacaksa siz yapacaksınız'

Topçu panele sırf konuşmuş olmak için gelmemişti, iş bitirici somut çözüm yollarını da sıraladı:
"Birçok ülkeden gazeteci davet ediyoruz. Onları Diyarbakır'a da getiririz. Vali ile konuştum, Diyarbakır tanıtım CD'si hazırlatacak. Uçakta televizyondan yayımlarız."
Uçaktaki televizyondan kasıt, dış hatlarda uçanlar bilir, THY'nin müzik, sinema, oyun, belgesel kanalları var. Diyarbakır tanıtım filmi de o kanallarda yayımlanacak.
Hamdi Topçu somut yapacaklarını anlatmayı sürdürüyor:
"Sky Life dergimizde bir ay da değil, birkaç ay üst üste Diyarbakır haberleri koyarız. Tanıtımı için biz de elimizden geleni yaparız."
Ve Hamdi Topçu'dan Diyarbakırlılara bir mesaj daha:
"Ne yapacaksanız siz yapacaksınız. Dışarıdan bir şeyler yapılmasını beklemeyin. Bizler sadece size destek oluruz."